Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
21 Lip, 2018 - 02:00
Najpiękniejsze zabytki w Grecji – TOP 11

Najpiękniejsze zabytki w Grecji – TOP 11

Mariola Krzyżak

Wybierasz się na wakacje w ciepłe kraje? Poznaj najpiękniejsze zabytki w Grecji, których zwiedzanie warto włączyć w plan wycieczki.

Kraj będący kolebką europejskiej kultury to miejsce pełne niesamowitych budowli pamiętających zamierzchłe czasy i świadczących o ogromnym dorobku starożytnych mieszkańców regionu. Najpiękniejsze zabytki w Grecji imponują niezwykłą historią oraz cieszą oko kunsztem architektonicznym.

Podziwianie obiektów, które przetrwały setki lat może być doskonałym urozmaiceniem wypoczynku na plaży. Piękno greckiej natury w idealny sposób łączy się z dziełem ludzkich rąk, co pozwala na połączenie błogiego relaksu z kulturalną rozrywką na najwyższym poziomie. Ranking najsłynniejszych zabytków Hellady pomoże podróżnym w zaplanowaniu wycieczki tak, by znaleźć czas na zwiedzanie.

Najpiękniejsze zabytki Grecji – TOP 11

1. Wzgórze Akropol

Wzgórze Akropol w Atenach jest jednym z najważniejszych miejsc dla całej Grecji i najsłynniejszym symbolem państwa. Majestatyczną budowlę Partenon wzniesiono w V wieku p.n.e na cześć bogini Ateny. Górująca nad miastem świątynia niezmiennie od wieków świadczy o dawnej potędze kraju i kunszcie starożytnych architektów.

Jest także wizytówką oryginalnego stylu doryckiego z charakterystycznymi kolumnadami. Warto zwrócić uwagę na dekoracyjne zdobienia, które przedstawiają historię miasta.

Na Akropolu znajduje się w sumie 5 budowli, a każda z nich pozwala na przeniesienie się w czasie do starożytnych realiów. Na szczycie możemy odwiedzić także świątynię Ateny Zwycięskiej, Erechtejon, Propyleje oraz Pinakotekę.

Dowiedz się więcej: Miasta w Grecji, które Cię zachwycą >>

Najpiękniejsze zabytki w Grecji - Akropol

źródło zdjęcia: Depositphotos / LuaAr

2. Pałac w Knossos na Krecie

Wyspy greckie w swoich zaułkach skrywają mnóstwo cennych skarbów wartych zobaczenia. Najcenniejszy można podziwiać na Krecie. Mieści się tutaj słynny Pałac w Knossos, który jest wspaniałym przykładem artyzmu jednej z najstarszych cywilizacji świata, kultury minojskiej. To właśnie z tym miejscem związane są popularne mity o Minotaurze, Dedalu i Ikarze czy królu Minosie.

Co ciekawe budowla, która powstała prawdopodobnie około 2000 lat temu została odkryta dopiero w XX wieku, dzięki pracom archeologa sir Arthura Evansa. Imponujący jest zwłaszcza jej rozmiar, sama powierzchnia ruin świadczy doskonale o tym, że niegdyś pałac musiał być ogromny.

Najpiękniejsze zabytki w Grecji - Pałac w Knossos

źródło zdjęcia: Depositphotos / papadimitriou

3. Grób Agamemnona

Wakacje w Grecji mogą być doskonałą okazją do podziwiania dorobku kolebki europejskiej kultury. Odwiedzając Mykeny warto zobaczyć imponujący grobowiec, którego gigantyczne rozmiary wywołują ogromne wrażenie i świadczą o fantastycznych umiejętnościach ówczesnych architektów i budowniczych.

Zwany Skarbcem Atreusza grobowiec jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków tego typu. Badacze nie mają pewności odnośnie tego, kto w nim spoczywa, jednak zwyczajowo przyjmuje się, że mógł być legendarny władca Myken. Miejsce to w Polsce swoją sławę zawdzięcza słynnemu poematowi Juliusza Słowackiego.

Najpiękniejsze zabytki w Grecji - grób Agamemnona

źródło zdjęcia: Depositphotos / lefpap

4. Ruiny miasta Mykeny

Najpiękniejsze zabytki w Grecji to nie tylko pojedyncze budowle, ale także całe miasta. Mykeny były ważnym ośrodkiem polityczno-gospodarczym, dlatego współcześnie można obejrzeć tutaj pozostałości po działalności zamieszkałych na tym terenie kupców i rzemieślników.

Najciekawszym zabytkiem na terenie ruin jest Lwia Brama, która jest główną bramą do cytadeli i największą rzeźbą mykeńską. Zdobiące ją lwy, uznawane przez niektórych za gryfy lub sfinksy, mają być symbolem bóstwa. Za budowlą znajdują się dwa kręgi grobów królewskich, a dalej, na szczycie wzgórza pałac.

Najpiękniejsze zabytki w Grecji - Mykeny

źródło zdjęcia: Depositphotos / bloodua

5. Teatr w Epidauros

Greckie atrakcje oprócz wyjątkowych walorów natury to przede wszystkim imponujące dzieła rąk starożytnych mieszkańców. Niezwykle efektownym przykładem takiej budowli jest Teatr w Epidauros, który imponuje przede wszystkim rozmiarem.

Powstały około 330 r. p.n.e obiekt może pomieścić kilkanaście tysięcy osób, a dzięki wyjątkowej akustyce głos aktorów słyszany jest nawet w najodleglejszych miejscach. Obiekt zachował się w świetnym stanie dzięki temu, że aż do momentu odkrycia pod koniec XIX wieku był przykryty ziemią.

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea w Grecji – TOP 11 >>

Najpiękniejsze zabytki w Grecji - Epidauros

źródło zdjęcia: Depositphotos / efesenko

6. Delfy

Zabytki w Grecji bardzo często związane są z historiami, które znamy z tutejszej mitologii. Delfy były niegdyś uważane przez Greków za centrum ówczesnego świata ze względu na mieszczącą się tu wyrocznię, dzięki której można było poznać przyszłość.

Współcześnie w mieście można podziwiać pozostałości po świątyniach: kompleks sanktuarium delfickiego oraz słynne Marmaria. Najbardziej znanym z miejsc jest świątynia tolosowa zbudowana na planie koła z charakterystycznymi kolumnami.

Najpiękniejsze zabytki w Grecji - Delfy

źródło zdjęcia: Depositphotos / emicristea

7. Olimpia

Olimpia w Grecji to miejsce, w którym po raz pierwszy odbyło się najpiękniejsze święto sportu. Aby wyobrazić sobie lepiej wygląd ówczesnych  igrzysk olimpijskich można zajrzeć na teren częściowo zrekonstruowanego stadionu.

Oprócz obiektu sportowego w Olimpii podziwiać można także świątynię Hery będącą najstarszym tego typu obiektem w mieście. Warto zajrzeć także do świątyni Zeusa, na którego cześć rozgrywane były zawody sportowe. We wnętrzach budynku znajdował się niegdyś słynny, monumentalny posąg tego boga, który należał do siedmiu cudów ówczesnego świata.

Najpiękniejsze zabytki w Grecji - Olimpia

źródło zdjęcia: Depositphotos / naticastillog

8. Świątynia Apollina w Bassaj

Jedna z najlepiej zachowanych świątyń wśród całego dorobku starożytnej Grecji. Perełka na architektonicznej mapie kraju została zaprojektowana w oparciu o trzy style: dorycki, joński i koryncki. Znajdująca się wśród górskich szczytów budowla jest kwintesencją greckiej harmonii i miejscem, które dzięki nieco mniejszej sławie, zachwyca jeszcze bardziej atmosferą starożytnego patosu.

 

9. Zabytki Koryntu

Starożytna metropolia do dzisiaj w swoich granicach gromadzi wiele zabytków, które są piękną pamiątką po zamierzchłych czasach. Jednym z nich są pozostałości po świątyni Apolinna, o której przypominają ogromne kolumny. Z kilkudziesięciu zostało ich jedynie siedem, jednak nadal ich wygląd jest zjawiskowy.

Dużo budowli wzniesiono natomiast w okresie rzymskim. Przykładem są pozostałości po świątyni Oktawii. Wśród ruin z tego okresu zachowała się także agora, fontanna Pejrene czy droga lechajońska.

Najpiękniejsze zabytki w Grecji - ruiny świątyni w Koryncie

źródło zdjęcia: Depositphotos / Violin

10. Zabytki w Grecji: Meteory

Zabytki w Grecji bardzo często doskonale komponują się z niesamowitą naturą. Tak właśnie jest w przypadku klasztorów, które położone są na szczytach niezwykle malowniczych gór o nazwie Meteory.

Imponujące góry stwarzają wyjątkowe tło dla budowli zamieszkałych przez mnichów. Mieszkańcy tych pozornie niedostępnych świątyń otwierają ich podwoje dla zwiedzających, którzy mogą zachwycać się nie tylko architekturą, ale także zapierającymi dech w piersiach widokami.

Dowiedz się więcej: Grecja – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić >>

Najpiękniejsze zabytki w Grecji - Meteory

źródło zdjęcia: Depositphotos / serrnovik

11. Teatr Dionizosa

Na południowym stoku Akropolu w Atenach mieści się teatr, który był pierwowzorem architektonicznym wielu późniejszych obiektów tego typy. Wzniesiono go na cześć Dionizosa, a na jego deskach wystawiana sztuki najznamienitszych, greckich twórców, takich jak Sofokles, Arystofanes czy Eurypides.

To właśnie w tym miejscu miały one swoje premiery, a na widowni gromadziło się nawet kilkanaście tysięcy widzów. Teatr wchodził w skład większego kompleksu wraz ze świątynią ku czci Dionizosa.

Najpiękniejsze zabytki w Grecji - Teatr Dionizosa

źródło zdjęcia: Depositphotos / imagedb_seller

Najpiękniejsze zabytki w Grecji to niezwykłe obiekty przypominające światu o potędze starożytnej, greckiej kultury. Imponują harmonijnym stylem, kunsztem architektonicznym, a także zaawansowaniu pod względem umiejętności ówczesnych budowniczych. Mało jest takich miejsc, gdzie można podziwiać aż tak wiele pamiątek po zamierzchłych czasach poprzedniej ery.

Wakacje w Grecji są więc doskonałą okazją do poznania dorobku starożytnej cywilizacji, która dała podłoże kulturze europejskiej. Większość z obiektów dostępnych jest do zwiedzania podróżnych, dlatego warto już wcześniej zaplanować wycieczkę tak, by znaleźć czas na odkrywanie piękna Hellady nie tylko z perspektywy plaży.

ZOBACZ RÓWNIEŻ