Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
17 Kwi, 2018 - 01:00

Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11

Mariola Krzyżak

Niewielkie państwo nad Adriatykiem, a ogromny wybór niesamowitych miejsc, które zachwycają nie tylko wyjątkowymi cudami natury, ale także historią zamkniętą w starych murach. Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji to zbiór prawdziwych perełek na mapie regionu. Po wypoczynku na plaży warto wybrać się też na zwiedzanie.

Jedno z najbardziej niesamowitych państw Europy przyciąga rzesze podróżnych z całego świata nie tylko wyjątkową urodą tutejszej natury, z piaszczystymi plażami, lazurową wodą i gorącym słońcem. Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji zachwycają swoją monumentalnością, urodą i historią, której były świadkami. Warto więc podczas urlopu zdecydować się na odwiedzenie tych wyjątkowych miejsc, by na własne oczy przekonać się o ich pięknie.

Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11

1. Stare Miasto w Dubrowniku

Na liście najpiękniejsze zabytki w Chorwacji nie sposób nie wspomnieć o perle Adriatyku. Uznawane za jedno z najpiękniejszych miast na świecie obfituje w zabytki, które można znaleźć tutaj na każdym kroku. Tutejsze Stare Miasto zostało w całości wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Dubrownik bywa nazywany niezdobytym miastem. Wszystko dzięki imponującej fortyfikacji. Ogromne mury miejskie z pięknymi basztami zostały wzniesione między XII a XVII wiekiem i od tego momentu pozostały w niemal nienaruszonym stanie. Nie bez powodu to właśnie ta historyczna sceneria została wybrana jako tło do nagrań kultowego serialu Gra o tron.

Spacerując więc po starówce można natknąć się na monumentalne zabytki, które kryją nie tylko wyjątkowe historie, ale także są kulisami dla uwielbianego przez fanów z całego świata serialu.

Dowiedz się więcej: Dubrownik: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji - Dubrownik

źródło zdjęcia: Depositphotos / karnizz

2. Stare Miasto w Trogirze

Kolejna starówka uznana za dziedzictwo kulturowe przez UNESCO znajduje się w mieście Trogir. Przez wielu uznawana jest za najpiękniejszą na świecie, ze względu na swoje położenie. Architektów zachwyca natomiast średniowieczny układ urbanistyczny miasta, z klimatycznymi uliczkami i górującymi nad nimi budowlami.

Dowiedz się więcej: Trogir: Zabytki, które musisz zobaczyć! >>

Podczas spacerów Starym Miastem warto zwrócić uwagę na twierdzę warowną Kamerlengo z XV wieku. Najcenniejszym zabytkiem jest jednak Katedra Świętego Wawrzyńca, której budowę rozpoczęto już w XII wieku, a ukończono w XVII. Ze względu na taką rozpiętość czasu prezentuje ona różnorodne style architektoniczne.

Warto także zwrócić uwagę na romańsko-gotycki ratusz, który, podobnie jak świątynia, nawiązuje stylem do wpływów weneckich.

Dowiedz się więcej: Wyspa Ciovo w Chorwacji – co zobaczyć? >>

Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji - Trogir

3. Pałac Dioklecjana w Splicie

Jedno z największych miast Chorwacji także może pochwalić się niesamowitymi zabytkami. Najcenniejszym z nich jest z pewnością Pałac Dioklecjana. Został on wzniesiony na przełomie III i IV wieku, a jego projekt opierał się na wzorze warownego obozu rzymskiego.

Współcześnie z pełnego świetności pałacu pozostały jedynie ruiny, jednak już same one wywołują na odwiedzających ogromne wrażenie. Obecnie w cieniu imponujących murów znajduje się mnóstwo różnych budynków, a spacer pośród klimatycznej zabudowy z pewnością będzie niesamowitym przeżyciem. Również to miejsce, wraz z całą starówką Splitu zostało docenione przez UNESCO.

Dowiedz się więcej: Split: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji - Pałac Dioklecjana

4. Równina Starigradzka

Położona w zatoce na północnym zachodzie wyspy Hvar równina to kolejna perełka na mapie państwa i jeden z popularniejszych celów na letnie wycieczki. Jest ona przykładem doskonale zachowanej architektury agrokulturowej. Zielona zatoka pełna jest niesamowitych zabytków reprezentujących rozmaite style.

Można podziwiać tutaj barokowe świątynie, renesansowe pałace czy imponujące, letnie rezydencje. W regionie zachował się także w praktycznie niezmienionym stanie starogrecki sposób dzielenia ziem, tak zwana chora. Świadczą o nim ruiny murów czy kamienne szałasy.

 

5. Katedra Świętego Jakuba w Szybeniku

Położony na środkowym wybrzeżu Chorwacji Szybenik to niewielkie miasteczko o wielkich atrakcjach. Jednym z najważniejszych zabytków znajdujących się w jego murach jest Katedra Świętego Jakuba z przełomu XV i XVI wieku. Jej piękny, renesansowy styl wprawi w zachwyt każdego miłośnika architektury sakralnej. Świątynia została zbudowana z kamienia, dzięki czemu zyskuje wyjątkowy charakter.

Odwiedzając miasteczko warto zajrzeć także do twierdz Świętego Mikołaja i Świętego Michała.

Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji - Szybenik - Katedra św. Jakuba

źródło zdjęcia: Depositphotos / xbrchx

6. Bazylika Eufrazjusza w Poreču

Wpisana na listę UNESCO bazylika to imponująca budowla sakralna z VI wieku. Jest jednym z najcenniejszych zabytków malowniczego miasteczka, a jej monumentalne mury zostały wzniesione tutaj w okresie bizantyjskim i są jednym z najcenniejszych przykładów kultury tamtych czasów. Dodatkową zaletą budowli jest fakt, że z jej szczytu rozpościera się niesamowita panorama na okolice.

Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji - Porec - Bazylika Eufrazjusza

źródło zdjęcia: Depositphotos / bepsimage

7. Amfiteatr w Puli

Niesamowitą budowlą przywołującą na myśl rzymskie Koloseum jest amfiteatr w Puli. Jego budowę zapoczątkował Oktawian August, a ukończona została przez cesarza Wespazjana. Przykład niezwykłego kunsztu architektonicznego starożytnych z pewnością wywoła dreszcze na skórze niejednego podróżnika.

Obecnie amfiteatr jest miejscem, w którym często organizowane są klimatyczne koncerty czy imprezy kulturalne. To kolejny powód, dla którego wakacje w Chorwacji warto spędzić właśnie w Puli.

Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji - Pula amfiteatr

źródło zdjęcia: Depositphotos / csakisti

8. Płyta z Baški

Na liście najpiękniejsze zabytki w Chorwacji nie można pominąć najważniejszego dziedzictwa chorwackiej kultury. Na wapiennej płycie znajduje się bowiem najstarszy zapis w piśmie głagolickim. Inskrypcja pochodzi z przełomu XI i XII wieku. Jej kopię można podziwiać w zabytkowym kościółku Świętej Łucji w Jurandvorze, gdzie znaleziono oryginał.

Muzea w Chorwacji obfitują w skarby świadczące o bogatej historii, jednak to właśnie tutaj znaleźć można najcenniejszy skarb adriatyckiego państwa.

 

9. Twierdza Klis

Zwiedzając Chorwację z dziećmi warto wspiąć się na górę, by przeżyć przygodę wśród militarnych obwarowań.  Położona na malowniczym wzgórzu twierdza Klis to jedna z najważniejszych i największych tego typu budowli w Chorwacji. Imponuje swoimi rozmiarami – 204 metry długości i 53 metry w najwęższym miejscu robią wrażenie. Zabytek zachował się w doskonałym stanie, dzięki czemu z nadal z łatwością można rozpoznać jego średniowieczny układ.

Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji - Twierdza Klis

źródło zdjęcia: Depositphotos /Violin

10. Kościół Świętego Krzyża w Ninie

Historyczne miasteczko Nin to jeden z kolejnych przykładów na bogatą przeszłość Chorwacji. Położone około 20 km od Zadaru skrywa w swoich granicach mnóstwo skarbów. Najpiękniejszym z nich jest Kościół Świętego Krzyża, który niegdyś uznawany był za najmniejszą katedrę świata.

Powstała na przełomie VIII i XIX wieku świątynia była prawdopodobnie siedzibą biskupa Ninu. Przedromański kościół został zbudowany na planie krzyża greckiego i ma jedynie 40 m obwodu. Nie umniejsza to jednak jego znaczenia i warto zajrzeć tutaj choćby na chwilę.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – mało znane miejsca, które Cię zauroczą >>

 

11. Górne Miasto w Zagrzebiu

Stolica Chorwacji – Zagrzeb – również ma wiele do zaoferowania miłośnikom podziwiania zabytkowych budowli. Warto wybrać się tutaj na spacer średniowiecznym Górnym Miastem, gdzie można natrafić na niesamowite, stare świątynie będące przykładem różnorodnych stylów architektonicznych. Warto zwrócić uwagę także na barokowe domy i pałace oraz pozostałości po miejskich obwarowaniach.

Dowiedz się więcej: Zagrzeb: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji - Zagrzeb - Górne Miasto

źródło zdjęcia: Depositphotos / xbrchx

Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji nie sposób tak łatwo zliczyć. Ich różnorodność sprawia, że z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś, co na chwilę wstrzyma dech w piersiach. Warto więc oprócz czerpania z niesamowitych uroków przyrody poświęcić także chwilę na spotkanie z historią, która przypomina tutaj o sobie na każdym kroku.

Tak małe państwo może bowiem pochwalić się wyjątkowo bogatą przeszłością, której ślady doskonale zachowały się w tutejszej architekturze. Chorwacja – ciekawe miejsca do zapoznania się z wielokulturową historią znajdziemy tutaj równie często, jak wyjątkowe krajobrazy z lazurowymi wodami w tle. Warto więc spędzić tutaj wakacje połączone z aktywnym zwiedzaniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ