Martyna Markiel
Martyna Markiel
07 Mar, 2017 - 07:00

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Martyna Markiel

Odkryj najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce i przeżyj niezapomnianą przygodę na dwóch kółkach. Zobacz już teraz, gdzie warto wybrać się na rower.

Przedstawiamy najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce z podziałem na poszczególne regiony. Każdy zakątek naszego kraju kryje w sobie bowiem coś urokliwego. Gwarantuje niezapomniane widoki oraz wrażenia, które z pewnością zapadną w pamięci każdemu rowerzyście.

Najpiękniejsza trasa rowerowa na Dolnym Śląsku

Dolina Baryczy (sprawdź tutaj)

 

Największy rezerwat przyrody w Polsce, Park Krajobrazowy Doliny Baryczy to prawdziwy raj dla rowerzystów. Pełna ścieżek rowerowych trasa posiada aż 150 km długości. Szczególnie atrakcyjna ze względu na dziką naturę, a przede wszystkim przepiękne i malownicze stawy. Trasa posiada ponadto specjalną infrastrukturę do obserwacji rzadkich gatunków ptaków.

Trasę rowerową można dostosować odpowiednio do umiejętności:

  • trasa rodzinna – najpierw autem, potem rowerem po okolicy; dystans: 10-20 km,
  • trasa średnia – Żmigród – Radziądz – Niezgoda – Ruda Żmigrodzka – Żmigród; dystans: 50 km,
  • trasa trudna – ze Żmigrodu do Milicza; dystans: 100 km.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać najlepszy rower dla siebie >>

Najpiękniejsza trasa rowerowa na Kujawach i Pomorzu

Dolina Dolnej Wisły (sprawdź tutaj)

 

Określana jako ostatnia dzika rzeka Europy, nasza Wisła zmienia charakterystycznie swój bieg z równoleżnikowego na południkowy właśnie w województwie kujawsko-pomorskim. To w tych okolicach zaczyna się jeden z jej najpiękniejszych fragmentów – Dolina Dolnej Wisły.

Zielony szlak rowerowy posiada łącznie 105 km. Na trasie znajdziemy trzy bardziej wymagające podjazdy, których przewyższenie wynosi po około 50 m. Urokliwe widoki, zachwycające punkty widokowe i mijane na trasie rowerowej malownicze rezerwaty przyrody, czego chcieć więcej?

Najpiękniejsza trasa rowerowa na Lubelszczyźnie

Czarna Perła (sprawdź tutaj)

 

Najpiękniejsza trasa rowerowa w województwie lubelskim. Zróżnicowana nawierzchnia z przeważającą częścią wiodącą drogami gruntowymi przez wzgórza Roztocza. Na szlaku podziwiać możemy jedną z najpiękniejszych panoram tej części Lubelszczyzny.

Aż po horyzont rozpościera się krajobraz zielonej równej tafli „morza” Puszczy Solskiej. Długość trasy rowerowej liczy około 40 km.

Trasa składa się z dwóch odcinków:

  • Frampol – Radziecin – Teodorówka – Komodzianka Górna – Komodzianka – Chłopków,
  • Frampol – Stara Wieś – Kolonia Kąty – Wola Kątecka – Pulczynów – Trzęsiny.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce: Szlak Green Velo >>

Najpiękniejsza trasa rowerowa na Ziemi Lubuskiej

Sulęcin (sprawdź tutaj)

 

Nazywany Rowerową Stolicą Ziemi Lubuskiej, Sulęcin w swojej ofercie dla rowerzystów posiada do przejechania aż 360 km ścieżek rowerowych. W skład sieci wchodzą liczne szlaki tematyczne, trzy „duże pętle” (Lubniewicka, Łagowska i Słońska), każda o długości około 90 km oraz trzy „małe pętle” biegnące wokół Sulęcina (trasa Doliny Postomii licząca 20 km, trasa Ostrowska – 14 km oraz trasa Głaźnika i Czerwonego Potoku -19 km). Niezapomniane widoki i doskonałe oznakowanie na całej długości trasy.

Najpiękniejsza trasa rowerowa w województwie łódzkim

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich (sprawdź tutaj)

 

Przechodzące przez Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich przepiękne trasy rowerowe w województwie łódzkim gwarantują nam malownicze i niezapomniane krajobrazy. Cudowna zielona kraina, stworzona idealnie do rowerowych wycieczek. Długość czarnej, znakowanej trasy wynosi 74 km.

Dowiedz się więcej: Czy i kiedy warto wykupić ubezpieczenie roweru? >>

Najpiękniejsza trasa rowerowa Małopolski

Jura Krakowsko-Częstochowska z Kromołowa

 

Małopolska posiada wspaniałe warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Jura Krakowsko-Częstochowska to idealne miejsce na rowerową wycieczkę. Obowiązkowym punktem wycieczki jest także zwiedzanie ruin zamku Ogrodzieniec. Dystans trasy rowerowej, której stopień trudności zaklasyfikowany został jako średni, wynosi 33 km.

Najpiękniejsza trasa rowerowa Mazowsza

Puszcza Kampinoska (sprawdź tutaj)

 

Urokliwa Puszcza Kampinoska to jeden z największych kompleksów leśnych na Mazowszu. Bogata fauna i flora, a także 55 km ścieżek rowerowych przyciąga tu licznych miłośników wycieczek rowerowych. Trasa, podczas której podziwiać można liczne wydmy i bagna zatacza pętlę wokół wschodniej części puszczy.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze miejsca w Polsce – Mazowsze >>

Najpiękniejsza trasa rowerowa Opolszczyzny

Szlakiem Dąbrowskich Gniazd (sprawdź tutaj)

 

Idealna dla miłośników zarówno natury jak i historii. Podążający szlakiem rowerzyści będą mieli okazję zobaczyć piękne zabytkowe miejsca, które kryje przed nami Opolszczyzna. Długość trasy liczy 35 km i prowadzi przez 9 miejscowości gminy Dąbrowa. Po drodze polecamy zamoczyć nogi w Odrze.

Najpiękniejsza trasa rowerowa Podkarpacia

Greenway Karpaty Wschodnie (sprawdź tutaj)

 

Greenway Karpaty Wschodnie to międzynarodowy szlak dziedzictwa, łączący w sobie atrakcje kulturowe oraz przyrodnicze regionu, warsztaty twórców ludowych oraz inne lokalne inicjatywy na rzecz ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego. Na szlaku Zielony Rower w Bieszczadach do przejechania jest aż 125 km. Inne przylegające do tej trasy pętle lokalne i szlaki tematyczne liczą blisko 1300 km.

Dowiedz się więcej: TOP 5: Darmowe aplikacje dla rowerzystów >>

Najpiękniejsza trasa rowerowa Podlasia

Wyprawa doliną Bugu (sprawdź tutaj)

 

Najpiękniejsze trasy rowerowe Podlasia prowadzą wzdłuż rzeki Bug – przez teren gmin Perlejewo (10,1 km), Drohiczyn (9,2 km), Siemiatycze (4,3 km), Mielnik (11,1 km) oraz po drugiej stronie rzeki, w gminach Korczew (5,7 km) oraz Sarnaki (7,4 km). Rowerowa eskapada o wybitnych walorach krajobrazowo – przyrodniczych.

Najpiękniejsza trasa rowerowa na Pomorzu

Szlak Mennonitów (sprawdź tutaj)

 

Podzielona na trzy etapy trasa pozwala na zobaczenie najważniejszych miejscowości regionu, w których mieszczą się liczne pamiątki po kulturze mennonickiej oraz kluczowe atrakcje regionu.

  • Pierwsza część szlaku (od Gdańska do mostu w Kiezmarku) ma długość około 35 km.
  • Druga, najdłuższa bo blisko stukilometrowa, wiedzie nas przez całe Żuławy Wielkie.
  • Trzecia część trasy rowerowej, o długości około 35 km, to niemal całkowicie płaski, bardzo urokliwy odcinek. Wymarzona trasa rowerowa dla całej rodziny.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce – Trójmiasto >>

Najpiękniejsza trasa rowerowa na Śląsku

Pustynia Błędowska (sprawdź tutaj)

 

Nietypowa trasa rowerowa w województwie śląskim, która wiedzie nas… przez pustynię! Niespotykany nigdzie indziej w Polsce klimat oraz wyjątkowe krajobrazy sprawią, że wycieczka rowerowa po Pustyni Błędowskiej na długo pozostanie w naszej pamięci. Trasa liczy około 50 km.

Najpiękniejsza trasa rowerowa województwa świętokrzyskiego

Góry Świętokrzyskie (sprawdź tutaj)

 

Licząca sobie 43,5 km czerwona trasa poprowadzi nas przez Cedzyn, Mąchocice, Ciekoty, Wilków, Bodzentyn, Tarczek, Łomno, Mirocice, aż do miejscowości Nowa Słupia. Warto poznać najbardziej malownicze zakątki regionu świętokrzyskiego pedałując u stóp dwóch najwyższych wzniesień Gór Świętokrzyskich – Łysicy i Świętego Krzyża.

Dowiedz się więcej: TOP 7: Najciekawsze trasy rowerowe w górach w Polsce >>

Najpiękniejsza trasa rowerowa Warmii i Mazur

Śladami Dawnych Mazur (sprawdź tutaj)

 

Na Mazurach każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Urozmaicona trasa, która wiedzie przez kręte drogi i najpiękniejsze tereny północnej część Wielkich Jezior Mazurskich. Trasa rowerowa ma charakter pętli i poprowadzi nas przez Giżycko, Pieczarki, Pozezdrze, Ogonki, Węgorzewo, Leśniewe, Mamerki, Sztynort, Harsz aż z powrotem do Giżycka. Średni stopnień trudności.

Najpiękniejsza trasa rowerowa Wielkopolski

Szlak Cysterski (sprawdź tutaj)

 

Idealny dla osób, które szukają ucieczki od miejskiego zgiełku. Szlak Cysterski wiedzie przez malownicze pola uprawne i stare wsie na wielkopolskiej prowincji oraz wyjątkowe tereny Puszczy Zielonki. Na 143 km szlaku odnajdziemy wiele zabytkowych miejsc.

Najpiękniejsza trasa rowerowa w Zachodniopomorskim

Trasa Nadmorska (sprawdź tutaj)

 

Województwo zachodniopomorskie może się pochwalić największą liczbą szlaków rowerowych w Polsce. Nadmorski Szlak Rowerowy, prowadzący od Świnoujścia aż za Frombork to część biegnącej dookoła Morza Bałtyckiego międzynarodowej trasy R-10. Jego długość na terenie Polski wynosi 356 km. Wspaniałe krajobrazy, liczne punkty widokowe rozsiane wśród wybrzeża oraz możliwość kontaktu z dziką przyrodą to zdecydowane atuty tej trasy rowerowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ