Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
10 Sie, 2017 - 03:00

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce – Trójmiasto

Julia Ziółkowska

Najlepsze trasy rowerowe znajdują się między innymi nad polskim morzem. Trójmiasto i okolice kuszą atrakcyjnymi ścieżkami rowerowymi – oto najciekawsze propozycje wycieczek dla fanów dwóch kółek.

Już dziś zastąp inne środki transportu rowerem. Tak jest zdrowiej, taniej i bezpieczniej dla środowiska. A jak przyjemnie! Frajda, pokonywane kilometry i dobra kondycja to tylko nieliczne przykłady zalet jakich doświadczają rowerzysci.

Paiętajmy, że rower jest dobry nie tylko dla tych, którzy chcą zgubić zbędne kilogramy nie forsując się aerobikiem, to sport dla każdego – i dla mniej aktywnych i dla zapalonych sportowców. Dodatkowo, dwa kółka w połączeniu z morskim krajobrazem to jeden ze sposobów na udany urlop, a i mieszkańcy nadmorkisch miejscowości z pewnością docenią zalety roweru. Oto najpiękniejsze trasy rowerowe w Trójmieście.

Rower w mieście – zbawienie dla miejscowych i turystów

Zamiast stać w stłoczonej komunikacji miejskiej jadąc do/z pracy, warto przesiąść się na rower. Dwa kółka szczególnie docenimy, gdy zmęczeni upałem i przytłoczeni brakiem miejsc do siedzenia, wybierzemy w zamian wolność roweru. Często można ominąć w ten sposób korki i dostać się w każde miejsce na czas.

Ścieżki rowerowe, jakie oferują nadmorskie miejscowości dają dużą swobodę. Prowadzą nawet przez środek miasta, dzięki czemu łatwo jest w ten sposób dotrzeć praktycznie wszędzie. Dla turystów to także atrakcja, gdyż łatwo dojadą do wszystkich zabytków i miejsc, które chcą zwiedzić.

Co ważne, gdy jedziemy do Trójmiasta, nie trzeba brać ze sobą własnych rowerów – na miejscu dostępne są wypożyczalnie. W ten łatwy i przyjemny sposób można więc korzystać z atrakcji wjeżdżając na miejskie szlaki rowerowe. Sprzęt, który wypożyczymy w firmie rowerowej posiada wszystkie udogodnienia: błotniki, lampki czy przydatny na turystyczne wyprawy bagażnik.

Warto wiedzieć: Z rowerem możemy wsiąść do komunikacji miejskiej. Jednak przepisy mówią, że na jeden autobus może przypaść tylko jeden rower. W przypadku większej liczby pojazdów kierowca może odmówić przejazdu.

Dowiedz się więcej: Największe miasta w Polsce – TOP 11 >>

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce - Trójmiasto - rower w mieście

Nadmorskie szaleństwo rowerowe

Będąc w nadmorskiej miejscowości nie można nie przejechać się rowerem nad Bałtykiem. Szlaki rowerowe nad morzem są bardzo piękne, dają dużo możliwości, a przy okazji będziemy mieli okazję “nawdychać się” morskiej bryzy zawierającej jod.

Rower to wygoda jeżeli chodzi o transport na plażę. W ten sposób można również bardzo romantycznie spędzić czas we dwoje lub zdecydować sie na wesołą przejażdzkę rowerową w większym gronie. Wszystko zależy od tego ile kilometrów chcemy pokonać, gdyż wyznaczając trasę warto brać pod uwagę swoją wydolność.

Wycieczka musi być przyjemna, a nie ciągnącym się w nieskończoność pedałowaniem. Warto zaplanować trasę z góry, patrząc na mapę, na której zaznaczone są ścieżki. Szalki rowerowe posiadają także specjalne oznakowania kolorami, tak jak szlaki piesze w górach, według poziomu trudności.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe nad polskim morzem >>

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce - Trójmiasto - dojazd na plażę

Miejsca, które warto odwiedzić rowerem w Trójmieście i okolicach

Zwiedzanie okolic Trójmiasta na rowerze jest naprawdę atrakcyjne. Jako cel podróży rowerowej możemy obrać np. Pałac w Leźnie, Muzeum Volkswagena, tajemniczy Kamienny Stół, neolityczną kopalnię bursztynu w Lasach Otomińskich czy Żuławski Skansen Maszyn Rolniczych.

Ponadto, można wybrać się na dłuższą wycieczkę i odkryć nadmorksie trasy rowerowe, których jest naprawdę wiele. Oto najciekawsze propozycje.

Trójmiejski Park Krajobrazowy

Godnym zainteresowania jest z pewnością Trójmiejski Park Krajobrazowy, który posiada całą rozbudowaną sieć dróg rowerowych. Zarówno amatorzy spokojnej jazdy rowerem, jak i miłośnicy licznych górek znajdą tu odpowiednią dla siebie trasę. Przykładowo, można wybrać się na przejażdzkę szlakiem liczącym 8 km, który wiedzie z Sopotu (start obok sanatorium Leśnik) do oliwskiego wzgórza Pachołek.

Szlak Czerowny

Warto wybrać się również na Szlak Czerwony (niecałe 20 km), który zaczyna się w Gdańsku (Wróblówka), a kończy w gminie Przywidz (jez. Łąkie).

Szlak Motławski

Interesujące są również szlaki wiodące przez Żuławy Gdańskie, a szczególnie irokliwym jest np. Szlak Motławski (niecałe 35 km) – wiodący z Gdańska do Tczewa.

Szlak im. Wincentego Pola

Można popedałować również w stronę Wyspy Sobieszewskiej – szlak im. Wincentego Pola zatacza pętlę i liczy 27 km.

Szlak Błękitny

Kolejną propozycją na aktywne spędzenie czasu jest Szlak Błękitny   rozpoczyna się w Gdańsku – Osowie i biegnie do Sanktuarium w Sianowie. Po drodze na pewno spotka nas wiele atrakcji (m.in. drewniany kościół w Pomieczynie czy wykopalisko archeologiczne w pobliżu wsi Trzy Rzeki), a trud pedałowania zostanie wynagrodzony niesamowitymi krajobrazami (lasy, uroczyska i jeziora torfowe).

Trasa rowerowa Gdańsk – Hel

Wart zainteresowania jest także Półwysep Helski. Można dojechać tam trasą rowerową – jest to jednak propozycja dla zaprawionych sportowców. Z Gdańska na Hel musimy liczyć się z pokonaniem prawie 100 km, natomiast z powrotem możemy zdecydować się na tramwaj wodny, co będzie miłą formą odpoczynku po tak wyczerpującej trasie.

Pamiętajmy, że dłuższe wycieczki rowerowe wymagają sporo czasu i wysiłku, dlatego dobrze jest poświęcić nawet cały dzień na zwiedzanie okolic Trójmiasta w taki sposób. Nie zapominajmy również o zaopatrzeniu się w wodę i zdrowe przekąski, które zapewnią nam zastrzyk energii do całodniowego peałowania.

Dowiedz się więcej: Co jeść przed i po treningu? >>

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce - Trójmiasto - ścieżki rowerowe

Trójmiejskie trasy rowerowe czekają na nas i nasz rower, a jeżeli nie posiadamy własnych dwóch kółek również nie musimy sie martwić – wypożyczalnie rowerów są tu dobrze wyposażone. Wystarczy więc zaplanować dobrze urlop bądź wolny weekend i sprawdzić pogodę, aby wycieczka rowerowa udała się całkowicie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ