Mateusz Baj
Mateusz Baj
04 Sie, 2017 - 12:00

Najpiękniejsze trasy rowerowe: Kraków

Mateusz Baj

Ciekawe trasy rowerowe w Krakowie oraz ścieżki rowerowe w okolicach Krakowa przyciągają do stolicy Małopolski coraz więcej miłośników dwóch kółek.

Kraków kojarzy nam się zazwyczaj z Wawelem, Rynkiem i Sukiennicami. Nie wszyscy jednak wiedzą, że miasto to posiada ciekawe trasy rowerowe.

Kiedy już zwiedzimy wszystkie interesujące miejsca w centrum Krakowa i odwiedzimy modne kafejki na Rynku i Kazimierzu, warto wsiąść na rower. Kraków i okolice Krakowa mają bardzo ciekawe trasy rowerowe i wiele do zaoferowania miłośnikom dwóch kółek.

Najpiękniejsze trasy rowerowe: Kraków - Rynek

Trasy rowerowe po Bulwarach Wiślanych

Bulwary Wiślane to tereny rozciągające się po obu stronach Wisły, pomiędzy korytem rzeki a murami oporowymi i wałami. Od lat są jedną z największych atrakcji Krakowa. Przyciągają zarówno rodowitych mieszkańców tego miasta, jak i licznie przybywających tu turystów.

Trasa bulwarów krakowskich zaczyna się zwykle w Tyńcu i prowadzi do Niepołomic koronami wałów wiślanych. Długość trasy to około 17 km. W centrum Krakowa trasa przebiega tuż obok brzegu Wisły.

Jest to trasa typowo rekreacyjna, ale jednocześnie bardzo atrakcyjna widokowo. Niestety, zdarza się, że na odcinku od Klasztoru Norbertanek do wysokości Mostu Kotlarskiego bulwary oraz ścieżki rowerowe są okresowo zalewane wodą i całkowicie nieprzejezdne.

Trasa wzdłuż Bulwarów Wiślanych jest fragmentem europejskiej drogi rowerowej EuroVelo 4, która zaczyna się na atlantyckim wybrzeżu Francji, by przez Niemcy i Czechy dotrzeć do Krakowa, a następnie trafić na Ukrainę, gdzie kończy swój bieg w Kijowie.

Dowiedz się więcej: Największe miasta w Polsce – TOP 11 >>

Najpiękniejsze trasy rowerowe: Kraków - Bulwary Wiślane

Z wizytą w Rydlówce

Regionalne Muzeum Młodej Polski „Rydlówka” znajduje się przy ul. Tetmajera 28. Na przełomie XiX i XX wieku miejsce to nie było jeszcze  administracyjnie częścią Krakowa – leżało w podkrakowskiej wsi: Bronowicach Małych.

To właśnie w „Rydlówce” odbyło się słynne wesele poety Lucjana Rydla z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną, które uwiecznił Stanisław Wyspiański w “Weselu”. Niestety, od 2014 roku, kiedy pieczę nad budynkiem przestało sprawować PTTK, muzeum jest nieczynne.

Rowerem z centrum najlepiej do “Rydlówki” jechać ulicami Reymonta, Buszka oraz Armii Krajowej do Ronda Ofiar Katynia. Na rondzie należy skręcić w ulicę Radzikowskiego i, jadąc alejką, po przebyciu odcinka o długości około 600 m, na pierwszym skrzyżowaniu ze światłami, zjechać w ulicę Katowicką. Następnie trzeba skręcić w ulicę Włodzimierza Tetmajera, która doprowadzi nas na miejsce.

Dowiedz się więcej: Energylandia Zator – niesamowity park rozrywki >>

Najpiękniejsze trasy rowerowe: Kraków - do Rydlówki

Trasa rowerowa Kraków – Tyniec

Trasa ta częściowo pokrywa się z trasą bulwarów wiślanych, ale jest polecana dla tych miłośników dwóch kółek, których celem jest zwiedzenie opactwa Benedyktynów. Ścieżka rowerowa rozpoczyna się przy ulicy Tynieckiej, obok posterunku policji. Prowadzi wzdłuż specjalnie przygotowanej trasy rowerowej, biegnącej wałami przeciwpowodziowymi Wisły.

Niewątpliwym atutem tej trasy są jej walory widokowe. Po jednej stronie mamy piękny widok na Las Wolski, Klasztor oo. Kamedułów i Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, po drugiej zaś widzimy podkrakowskie miejscowości: Bodzów oraz Kostrze.

Najpiękniejsze trasy rowerowe: Kraków - Tyniec

Opactwo Benadyktynów w Tyńcu usytuowane jest na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad Wisłą. Ufundował je najprawdopodobniej  w 1044 r. Kazimierz Odnowiciel. Opactwo można zwiedzać od maja do października w   godzinach 9.00-17.00 (w dni powszednie) i 10.00-18.00 (w soboty i niedziele), a od listopada do kwietnia w godz. 10.00-16.00.

ZOBACZ RÓWNIEŻ