Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
17 Wrz, 2017 - 05:00
3 najpiękniejsze odmiany storczyków

3 najpiękniejsze odmiany storczyków

Julia Ziółkowska

Najpiękniejsze odmiany storczyków wcale nie są trudne w hodowli, jeśli włoży się w nią trochę wysiłku. Poznajmy trzy najpiękniejsze orchidee.

Pasja hodowania roślin to jedno z najpiękniejszych hobby. Warto rozpocząć swoją przygodę również z orchideą. Dlaczego? Rodzina storczykowatych liczy około 26.000 gatunków, zgrupowanych w 880 rodzajach. Dziś poznamy trzy najpiękniejsze odmiany storczyków.

Hodowla storczyków – od czego zacząć

Aby zostać hodowcą tych pięknych roślin nie potrzeba wiele, czasem tylko nasłoneczniony parapet i regularne podlewanie. Storczyki są często bardzo łatwe w uprawie, a będąc ich fanem możemy cieszyć się cudownymi okazami oraz ich niewiarygodnym pięknem.

Storczyki potrzebują dużego nasłonecznienia, najlepsze dla nich są okna wschodnie lub południowe. Gdy otrzymują trochę mniej światła kwitną dłużej, ale nie liczmy na to, że proces ten powtórzą.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o storczyki w domu >>

1. Storczyk Dendrobium

Najliczniejszy w gatunki jest storczyk Dendrobium. Rodzaj ten posiada bardzo dużo odmian, w licznych kształtach i kolorach. Większość z nich jest dość trudna w hodowli, jednak istnieje kilka gatunków, które nie sprawią problemów. Są to między innymi: Dendrobium Nobile, Dendrobium Phalaenopsis, Dendrobium Kingianum, Dendrobium Densiflorum.

Wszystkie te rośliny potrzebują dużej wilgotności powietrza, a najlepiej o nie zadbać poprzez częste zraszanie. Wzmożona wegetacja zaczyna się w miesiącach zimowych – styczniu i lutym. Warto wtedy przenieść je do cieplejszego pomieszczenia.

Dendrobium przesadzamy co 2-3 lata. Podlewamy obficie latem, a nieco mniej zimą, nawozimy od wiosny do jesieni niezbyt intensywnie. Wówczas możemy oczekiwać, że na roślinie będą tworzyć się nowe pąki i dosłownie „obsypie się” ona kwiatami.

Dowiedz się więcej: Przesadzanie storczyków krok po kroku >>

Warto wiedzieć: Storczyki są delikatnymi roślinami. Zbyt intensywne nagrzanie liści powoduje ich żółknięcie i usychanie. Aby temu zapobiec należy roślinę obserwować i zwracać uwagę na jej reakcje na różne czynniki, takie jak podlewanie, światło słoneczne, nawozy, przesadzanie.

3 najpiękniejsze odmiany storczyków - Dendrobium

2. Storczyk Cattleya

Inną ciekawą odmianą jest storczyk Cattleya, zwany królową orchidei. W hodowli istnieje dużo różnych hybryd, odmiany storczyka Cattleya również bywają efektem krzyżówek. Nie są one trudne w uprawie parapetowej, wystarczy wziąć pod uwagę składowe gatunki rośliny, którą posiadamy, wówczas możemy dobrze określić jej ciepło- lub zimnolubność, pory kwitnienia czy wzrost pseudobulwy.

Kwiaty Cattleya mogą osiągnąć nawet do 20-25 centymetrów i często są pachnące. Aby rośliny zakwitły, są im potrzebne wyraźne okresy spoczynku, podczas których storczyków nie powinniśmy nawozić ani podlewać.

Miejmy jednak na uwadze, że niektóre gatunki nie wymagają długiego okresu spoczynku, tak jak Cattleya Lueddemanniana, dlatego są odpowiednie dla początkujących hodowców. Przy minimum wysiłku z naszej strony, rośliny te mogą zaskoczyć nas wspaniałymi kwiatami.

Dowiedz się więcej: Choroby storczyków – rozpoznanie i leczenie >>

3 najpiękniejsze odmiany storczyków - Cattleya

3. Storczyk Vanda

Wyjątkowym rodzajem storczyków jest Vanda. W całym swym życiu tworzy on jeden długi pęd, który może osiągnąć do 1,5 metra długości. Liczy on wiele gatunków, najpopularniejszy zaś jest Vanda Coeruela, którego kwiaty mają przepiękny szafirowy kolor. Inne gatunki Vandy i jej hybrydy mogą mieć z kolei odmienne kolory.

Co ciekawe, roślina ta może rosnąć bez doniczki, z korzeniami przyczepionymi do kratki lub innego podłoża, jednak wówczas trzeba jej zapewnić dużą wilgotność przez cały rok. Można do tego celu używać nawilżacza do pomieszczeń.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty wiosenne w domu? >>

3 najpiękniejsze odmiany storczyków - Vanda

Odmiany storczyków i ich hodowla mogą się między sobą różnić, zależnie od pochodzenia rośliny, podłoża (na którym rośnie w swoim naturalnym środowisku), budowy bulw i korzeni. Warto zwrócić uwagę na potrzeby pielęgnacyjne danej odmiany storczyka już przy zakupie rośliny.

Bogactwo kolorów, kształtów, przepiękne plamki, papuzie lub poszarpane faktury storczyków sprawiają, że są one ozdobą parapetu i dumą hodowcy. Liczne odmiany storczyków wzbudzają zachwyt niemalże u każdego z nas! Co ciekawe, udowodniono naukowo, że orchidee bardziej działają na męski zmysł wzroku…

ZOBACZ RÓWNIEŻ