Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
29 Lip, 2017 - 05:00
Najpiękniejsze miejsca w Polsce - Wrocław

Najpiękniejsze miejsca w Polsce – Wrocław

Julia Ziółkowska

Chcąc zwiedzić najpiękniejsze miejsca w Polsce nie możemy ominąć Wrocławia. Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na zwiedzających? Wrocław to miasto, które znane jest m.in. z krasnoludków (wyłaniających się z każdego zakamarka), licznych festiwalów i ZOO ze słynnym Afrykarium na czele. Odkryj Wrocław!

Zastanawiając się, jakie ciekawe miasto w Polsce odwiedzić, warto wziąć pod uwagę panującą atmosferę i ofertę turystyczną danego miesjca. Jakie są najpiękniejsze miejsca w Polsce? Otóż warto, i to na pewno, odwiedzić Wrocław.

Jako jedno z większych polskich miast, Wrocław znany jest z organizowania imprez, m.in. kulturalno-rozrywkowych, na dużą skalę – w 2016 roku miasto zostało ogłoszone Europejską Stolicą Kultury. Ponadto, jest ważnym środkiem akademickim i idelanym miejscem dla wszystkich osób lubujących się w turystyce miejskiej.

Wrocław – miasto krasnali …i nie tylko

Wrocław, reprezentujący najpiękniejsze miejsca w Polsce, już bardzo dawno temu opanowały krasnoludki. Są wszędzie: na skwerach, ulicach, pod arkadami sklepów, na trawnikach, wychodzą wprost “z każdej mysiej dziury”. Mit? Wystarczy przejść się po mieście, aby na każdym kroku odnaleźć miniaturowe figurki, rzeźby i mini-pomniki różnych małych stworków. Tworzą one niezwykłą atrakcję turystyczną i są miłym akcentem w tkance miejskiej.

Wrocław kojarzy się także z ruchami awangardowymi w sztuce. Nie bez kozery to miasto jest kolebką ruchów wolnościowych w Polsce. Związani z tym miastem artyści to między innymi: Stanisław Bereś, Krzysztof Piasecki, Izabela Skrybant-Dzięwiątkowska, Marek Hłasko, Violetta Villas, Stanisław Lenartowicz.

Innym motywem wolnościowym, znanym w całym kraju i mającym swoje korzenie właśnie we Wrocławiu, była Pomarańczowa Alternatywa – ruch utworzony za czasów czerwonej propagandy komunistycznej, który oprócz czerwonych flag i haseł Partii, proponował inne rozwiązania stylistyczne dla miasta.

Była to organizacja opozycyjna, na czele której stanęli hippisi i studenci. Wykorzystywali w swoich happeningach i szyldach motyw krasnali. W 1948 roku odbył się tu Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju, w którym uczestniczyli Pablo Picasso, Paul Eluard, Fernand Leger, Irene Joliot-Curie, Julian Huxley oraz inni wybitni twórcy i myśliciele.

Dowiedz się więcej: Największe miasta w Polsce – TOP 11 >>

Najpiękniejsze miejsca w Polsce - Wrocław - kransale

Jakie atrakcje turystyczne proponuje Wrocław?

Czym byłyby najpiękniejsze miejsca w Polsce bez bogatej oferty kulturalno-rozrywkowej? We Wrocławiu znajduje się dużo klubów i dyskotek, ale oczywiście to nie wszystko, co miasto ma do zaoferowania turystom.

Festiwale filmowe, teatralne i muzea

Fani alternatywnej sceny muzycznej na pewno są w stanie docenić wiele spośród nich. To tutaj odbywa się Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Jest to jeden z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce.

Miłośnicy dobrego kina i spektakli artystycznych na pewno nie będą zawiedzeni przyjazdem do Wrocławia. Działa tu kilkanaście teatrów i grup teatralnych.

Znajduje się tu też wiele muzeów, w tym Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Archeologiczne czy poświęcone sztuce współczesnej – Muzeum Współczesne Wrocław. Warto również zwiedzić Muzeum Miejskie, gdzie można zobaczyć, między innymi, najlepszą w Europie kolekcję śląskiego złotnictwa oraz komnaty królewskie.

Dowiedz się więcej: TOP 7: Poznaj ciekawe miejsca na Śląsku >>

Najpiękniejsze miejsca w Polsce - Wrocław - muzea, teatry, kina

Najciekawszy ogród zoologiczny w Polsce – ZOO Wrocław

Dużą atrakcją jest także Ogród Zoologiczny we Wrocławiu (ZOO Wrocław), gdzie można obejrzeć np. słoniarnię, basztę niedźwiedzi i Afrykarium pełne egzotycznych gatunków zwierząt. W latach 1966-2006 opiekunami wrocławskiego ZOO byli Hanna i Antoni Gucwińscy – znani z programów telewizyjnych działacze na rzecz zwierząt i propagatorzy wiedzy naturalnej.

Dowiedz się więcej: Atrakcje dla dzieci na Dolnym Śląsku >>

Najpiękniejsze miejsca w Polsce - Wrocław - zoo

Zachwycająca architektura i inne atrakcje miasta

Stare Miasto? Ostrów Tumski? Mostek Czarownic? A może rajd po mieście w poszukiwaniu niezwykłych architektonicznych miejsc? Na pewno to, czego szukamy – znajdziemy właśnie we Wrocławiu.

Swoistą ciekawostką jest też organizowany co roku Festiwal Dobrego Piwa czy Marsz Patriotów. Indywidualna przechadzka uliczkami miasta lub bardziej zorganizowane formy zwiedzania, kina, galerie (nie tylko handlowe), lodowiska, aquapark – największy w Polsce. Te i inne liczne atrakcje turystyczne również czekają na zwiedzających.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce - Wrocław - panorama miasta

Być może Wrocław dla niektórych to tylko miejsce tranzytowe w podróży do dalekich krain. W końcu to tu znajduje się jedno z największych lotnisk, obsługujących takie linie lotnicze, jak: Wizz Air, Lufthansa, Ryanair i LOT. Może następnym razem warto przyjechać o jeden lub dwa dni wcześniej, niż zarezerwowany bilet na Majorkę lub Seszele i pobyć trochę w tym czarującym i pełnym uroku mieście.

ZOBACZ RÓWNIEŻ