Michał Nielub
Michał Nielub
12 Lip, 2017 - 11:46
Najpiękniejsze miejsca w Polsce – Suwałki

Najpiękniejsze miejsca w Polsce – Suwałki

Michał Nielub

Najpiękniejsze miejsca w Polsce najczęściej kojarzą się z południem naszego kraju, Wielkopolską oraz pasem nadmorskim. Warto udać się również na północny-wschód, by tym razem odwiedzić malownicze Suwałki. Czeka tu na nas wszechobecna zieleń, spokój i natura, a także mnóstwo innych atrakcji.

Suwałki (woj. podlaskie) to miejscowość położona w północno-wschodniej części Polski, nad znaną i lubianą przez kajakarzy rzeką – Czarną Hańczą. Znajdują się niedaleko granicy Polski z Białorusią, Litwą oraz Obwodem Kaliningradzkim, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność turystyczną tego miejsca.

Miejscowość ta stanowi centrum kulturalne polskiej Suwalszczyzny, której początki sięgają XV wieku. Pod względem historycznym jest to więc bardzo ciekawy region. Bez żadnych wątpiwości Suwałki oraz sąsiadujące miasteczka i wsie to najpiękniejsze miejsca w Polsce. Ze względu na niskie średnioroczne temperatury miasto znane jest również jako „polski biegun zimna”.

Początki polskości Suwałk

Jeszcze przed XV wiekiem tereny Suwałk były zamieszkane przez lud Jaćwingów. Dzisiejsze miasto powstało w XVII wieku, w wyniku rozwoju osady założonej przez zakon kamedułów z klasztoru znajdującego się w Wigrach. Suwałki są dosyć młodym miastem, ponieważ prawa miejskie zostały im nadane dopiero 2 marca 1720 roku.

Suwalszczyzna to przede wszystkim natura

Najmocniejsze walory turystyczne Suwalszczyzny to głównie te, powiązane z przyrodą. Niewątpliwie łączy się to z położeniem – północny-wschód to wciąż mało zurbanizowany region Polski.

Na pierwszy plan wysuwa się tu rzeka Czarna Hańcza. Dzięki systemowi kanałów, jest głównym elementem szlaków kajakowych. Łącznie jest ich trzy – mała pętla, duża pętla oraz łączony szlak kajakowy rzeki Czarnej Hańczy oraz Kanału Augustowskiego.

Drugim ważnym walorem przyrodniczym Suwałk jest bliska lokalizacja względem Wigierskiego Parku Narodowego. Jest to zespół przyrodniczy niezwykle bogaty w elementy naturalne – do najciekawszych należy zespół jezior, które zajmują łącznie prawie 18% powierzchni parku.

Dowiedz się więcej: Największe miasta w Polsce – TOP 11 >>

Najpiękniejsze miejsca w Polsce - Suwałki - Wigierski Park Narodowy

Z kolei Suwalski Park Krajobrazowy to pierwszy tego typu obszar chroniony w Polsce. Na jego terenie znajduje się łącznie ponad 24 jezior o powierzchni większej niż 1 ha, w tym również najgłębsze jezioro Polski – Hańcza (o głębokości około 108 metrów).

Nieopodal znajduje się również Kanał Augustowski. Został stworzony w latach 1824-1839 jako część tzw. „Szlaku Batorego”. Łączy okrężną drogą dopływ Wisły z Bałtykiem, przez wody Niemna z pomięciem dolnego biegu Wisły. Poza opisanym wyżej szlakiem kajakowym, można również zwiedzać okoliczną przyrodę podczas rejsu.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce - Suwałki - Augustów

Suwałki – alternatywa dla miejskiego zgiełku

Niezwykłe walory przyrodnicze Suwałk i okolic sprawiają, że region ten można z powodzeniem zaliczyć do najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Suwałki to jednak nie tylko natura. Samo miasto ma do zaoferowania szereg innych atrakcji dla turystów. Po zwiedzaniu przyrody, warto skorzystać z m.in. z oferty gastronomicznej suwalskiego rynku.

Będąc przy walorach turystyczno-kulturowych, warto przy okazji odwiedzić miasto Augustów. Była to miejscowość królewska w ziemi bielskiej województwa podlaskiego w 1795 roku. Do dnia dzisiejszego zachowało się tam wiele zabytków, które warto zobaczyć.

Zachowany częściowo układ urbanistyczny z XVI–XIX wieku wraz z zabytkowymi kamienicami z pewnością umili nam spacer. Ponadto warto odwiedzić Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa, wzniesioną w stylu eklektycznym.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce - Suwałki - jezioro

Suwałki do zaoferowania turystom mają naprawdę wiele, dzięki czemu najpiękniejsze miejsca w Polsce znajdują się również tutaj. Przede wszystkim są to walory związane z przyrodą, w konsekwencji czego rozwinęła się tu bogata oferta obiektów agroturystycznych.

Dla mieszkańców dużych miast, szukających chwili wytchnienia, Suwałki i okolice z pewnością będą ciekawą alternatywą na spędzenie urlopu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ