Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
26 Sie, 2017 - 05:00

Najpiękniejsze miejsca w Polsce – Poznań

Julia Ziółkowska

Najpiękniejsze miejsca w Polsce to Poznań. Sprawdź, co warto zobaczyć w tym urokliwym mieście. Starówka z kolorowymi kamieniczkami na czele oraz skosztowanie rogala świętomarcińskiego to część obowiązkowa wycieczki. Poznań to także mnóstwo innych zabytków, w tym dzielnica willowa i urokliwe parki.

Zastanawiając się, gdzie spędzić weekend warto rozważyć Poznań. Reprezentujący najpiękniejsze miejsca w Polsce z pewnością będzie źródłem wielu atrakcji turystycznych.

Poznań jest historyczną stolicą Wielkopolski, jest to ośrodek akademicki, miasto mające w swojej ofercie wiele atrakcji turystycznych. Ciekawostką jest, że jako jedyne miasto występuje w hymnie Polski, w wersie: „jak Czarniecki do Poznania…”. Co zatem warto zobaczyć w Poznaniu?

Historyczne miejsca i zabytki

W przeszłości Poznań pełnił rolę siedziby władców Polski, był grodem Piastów już w X wieku. Jest to jedno z hipotetycznych miejsc symbolicznego chrztu Polski dokonanego przez Mieszka I. Miasto z tak długą tradycją i tak ważne w przeszłości obfituje we wszelkiego rodzaju miejsca historyczne warte odwiedzenia.

Ostrów Tumski – najstarsza część Poznania

Znajduje się tu Ostrów Tumski, półwysep, który należy do historycznego zespołu miasta Poznania jako pomnik historii. Jest to jedna z najstarszych części miasta i z pewnością warto ją odwiedzić. Na półwyspie można zobaczyć między innymi:

 • Bazylikę Archikatedralną świętych Apostołów Piotra i Pawła,
 • Pałac Arcybiskupi – siedzibę archidiecezji poznańskiej,
 • Rezerwat Archeologiczny Genius Loci.

Dowiedz się więcej: Największe miasta w Polsce – TOP 11 >>

Najpiękniejsze miejsca w Polsce - Poznań - Ostrów Tumski

źródło zdjęcia: Depositphotos / gkordus

Poznańska Starówka

Poznań posiada piękną Starówkę i mimo, iż podczas wielu wojen i kataklizmów często była ona niszczona, odbudowywano ją. Znajduje się tu sporo oryginalnych zabytków.

Ratusz poznański jest bardzo słynną budowlą, głównie ze względu na koziołki będące elementem mechanizmu zegara oraz grywany codziennie hejnał miasta. W Odwachu na Starym Rynku mieści się obecnie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Fanów zwiedzania zabytkowych kościołów na pewno zachwycą:

 • Kościół podominikański,
 • Kościół Katarzynek,
 • Bazylika Farna,
 • Kościół franciszkanów.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce - Poznań - Starówka

Ostroróg i Sołacz

Fanów modernizmu na pewno ucieszy zwiedzanie dzielnicy Ostroróg. Można także zwiedzić Sołacz, dzielnicę willową z XIX wieku, która posiada o wiele dłuższą historię, sięgającą XIV wieku. W Sołaczu znajduje się:

 • Uniwersytet Przyrodniczy,
 • Aleja kasztanowców (Aleja Wielkopolska),
 • Ogród Farmakognostyczny,
 • Ogród Dendrologiczny,
 • Park Sołacki,
 • Park Wodziczki,
 • Od 2008 roku działa tu Salon Muzyczny – Muzeum Feliksa Nowowiejskiego.

Zależnie od preferencji zwiedzających miasto można zwiedzać planowo, odwiedzając odnalezione w atlasach i przewodnikach miejsca, lub po prostu zgubić się w mieście – na pewno przypadkowo trafimy tu na liczne atrakcje. W Poznaniu istnieje wiele urokliwych miejsc, na które można wpaść zupełnie nieoczekiwanie.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce - Poznań - Park Chopina

źródło zdjęcia: Depositphotos / Koz

Inne poznańskie atrakcje

Miasto jest od wielu lat siedzibą Targów Poznańskich, największych w kraju i jednych z większych w Europie miejsc handlowych. Znajduje się tu także ogromne Centrum Kongresowe, które jest przygotowane dla tysięcy uczestników.

Każdego roku odbywają się tu różnorodne imprezy, festyny i jarmarki. Najbardziej znanymi są na przykład: Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, Święto Chleba czy Dni Pyrlandii. Jeśli już mowa o poznańskim określeniu ziemniaka – pyra, fani fantasy i gier komputerowych mogą wybrać się na festiwal nazwany od tego gwarowego słowa – Pyrkon.

W Poznaniu odbywa się również festiwal teatrów ulicznych Malta. Jest to ważne wydarzenie kulturowe i warto poświęcić mu trochę uwagi. Przybywają na niego teatry z całego świata, a sam festiwal jest sławny i prestiżowy.

Poznań, reprezentujący najpiękniejsze miejsca w Polsce, nie może się obyć bez swojego kulinarnego symbolu. Są to oczywiście pyry (ziemniaki), ale nie tylko. Koniecznie trzeba tu spróbować poznańskiego specjału – rogala świętomarcińskiego i to nie tylko w dniu 11 listopada.

Dowiedz się więcej: Atrakcje dla dzieci w Poznaniu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce - Poznań - rogale

źródło zdjęcia: Depositphotos / laciatek

Warto również wspomnieć, że Poznań leży na europejskim szlaku EuroVelo, który reprezentuje największe trasy rowerowe w Europie.

Ponadto, w sezonie letnim po mieście kursują zabytkowe tramwaje, a spragnieni emocji turyści mogą skorzystać z lotów widokowych.

Do atrakcji miasta można także zaliczyć kąpieliska na jeziorach Maltańskim, Kierskim, Strzeszyńskim i Rusałka oraz park linowy w Kobylnicy i całoroczny stok narciarski Malta Ski (sprawdź tutaj).

Najpiękniejsze miejsca w Polsce - Poznań - panorama miasta

Poznań dysponuje również dobrą bazą turystyczną, lotniskiem, siecią połączeń kolejowych i jest czwartym pod względem odwiedzin turystów miastem w Polsce. Z badań wynika, że część spośród odwiedzających przybywa do miasta w celach biznesowych, nam to jednak nie przeszkadza widzieć w nim jedną z kulturalnych stolic naszego kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ