Michał Nielub
Michał Nielub
27 Cze, 2017 - 20:17

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na dłuższy urlop

Michał Nielub

Dowiedz się, jakie są najpiękniejsze miejsca w Polsce na dłuższy urlop. Sprawdź, które regiony mają do zaoferowania najwięcej różnorakich atrakcji, zarówno pod względem geografii, historii, jak i dziedzictwa kulturowego. Zdecyduj, gdzie wyjechać, aby przeżyć niesamowite chwile i z urlopu wrócić wypoczętym.

Coraz więcej podróżujemy, odwiedzając jednocześnie najpiękniejsze miejsca w Polsce. Zgodnie ze statystykami, w 2015 roku o 5,4% procent więcej Polaków odbyło jakąkolwiek podróż, niż w 2014 roku, z czego prawie 80% były to wyprawy krajowe. Świadczy to nie tylko o tym, że zwiedzanie kraju jest tańsze. Wskazuje to na fakt, że jest po prostu co zwiedzać.

Polska za granicą kojarzona jest głównie ze swojskością, pięknymi kobietami i gościnnością. Jednak nasz kraj ma o wiele więcej do zaoferowania. Z punktu widzenia historii lokalizacja naszego państwa w sercu Europy Środkowej może nie była zbyt fortunna, ale z punktu widzenia zróżnicowania geograficznego jest to zaletą. Dzięki temu mamy i piękne góry i najpiękniejsze, bo piaszczyste, plaże w Europie. Dodatkowo nasze przywiązanie do tradycji powoduje,  że dbamy o dziedzictwo narodowe, co czyni nasze miasta wyjątkowymi.

Ziemia Sandomierska

Teren, który mocno jest związany z historią Polski. Od średniowiecza wraz z Ziemią Krakowską tworzyły Małopolskę, najważniejszy region ówczesnego państwa polskiego. Na turystów czeka tu przede wszystkim bogata i ciekawa historia tego terenu, z którą można się zapoznać zwiedzając okoliczne miasta.

Jednym z najważniejszych miejsc godnych odwiedzenia jest miasto Sandomierz, znany w ostatnim czasie przede wszystkim z serialu „Ojciec Mateusz”. W miejscowości znajduje się zabytkowy Stary Rynek z zachowanymi kamienicami oraz średniowiecznym układem urbanistycznym. Znajdują się tam również zabytki sakralne, głównie zespoły klasztorne. Udostępniony do zwiedzania jest także Zamek Królewski. Ciekawą atrakcją jest podziemna trasa turystyczna „Lochy Sandomierskie” o łącznej długości 470 metrów.

Dowiedz się więcej: Dni wolne od pracy i długie weekendy >>

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na dłuższy urlop - Sandomierz

Będąc na Ziemi Sandomierskiej, warto również zobaczyć inne miejscowości, które są ciekawe w kontekście historycznym. Liczne zabytki czekają na turystów  Opatowie, w którym doskonale zachował się układ urbanistyczny. Ciekawą miejscowością jest również Wiślica.

Do 1869 roku posiadała status miasta. W tej wsi zamieszkałej obecnie przez 680 mieszkańców znajduje się  wiele zabytków, m.in. Bazylika kolegiacka. Historycznie było to jedno z najważniejszych miast Małopolski, ponieważ znajdowała się tam stolica jednej z dzielnic, w której siedzibą miał Kazimierz II Sprawiedliwy – od 1177 roku zwierzchni książę Polski.

Ziemia Sandomierska nie tylko wpisuje się w najpiękniejsze miejsca w Polsce. Jest również atrakcyjna cenowo. Można tu spędzić dłuższy urlop, ponieważ ceny noclegów zaczynają się już od 30 zł za dobę.

Beskid Żywiecki

Najpiękniejsze miejsca w Polsce znajdują się także w górach. Beskid Żywiecki jest drugim pasmem górskim pod względem wysokości. Najwyższym wzniesieniem jest Babia Góra. Spędzając czas w Beskidzie Żywieckim, warto skorzystać z pieszych szlaków, nocując w międzyczasie w schroniskach górskich. Za 10 zł można wynająć kawałek podłogi, aby przenocować na własnej karimacie.

Jeżeli zależy nam na komforcie, można wynająć po prostu pokój z łóżkiem i łazienką. W całym Beskidzie Żywieckim funkcjonuje obecnie 16 schronisk, wiele z nich o podwyższonym standardzie np. Schronisko PTTK na Hali Miziowej, Schronisko PTTK na Hali Rysiance czy Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na dłuższy urlop - Beskid Żywiecki

Będąc w Beskidzie Żywieckim, warto udać się również do miasta Żywiec. Od 1838 roku miasto było zarządzane przez dynastię Habsburgów, władającą ówczesnym Państwem Żywieckim. Do najciekawszych zabytków należy Arcyksiążęcy browar Żywiec, który funkcjonuje nieprzerwanie od 1856 roku. Warto zobaczyć również Stary i Nowy Zamek oraz udać się na spacer, zwiedzając ponad 40 zarejestrowanych zabytków w ramach układu urbanistycznego miasta.

Ceny noclegów w Beskidzie Żywieckim również są atrakcyjne. W schroniskach można przenocować już za 10 zł za dobę. W Żywcu noclegi można wykupić od 30 zł za dobę.

Dowiedz się więcej: Wakacje w górach – najpiękniejsze miejsca w Polsce na górskie wycieczki >>

Podhale i Tatry

Najpiękniejsze miejsca w Polsce również znajdują się na Podhalu oraz w Tatrach. Region jest bogaty zarówno w elementy krajobrazu górskiego, jak i kulturę mniejszości etnograficznej. Podhalanie do dzisiaj praktykują wiele ze swoich obyczajów.

Na tym obszarze znajduje się wiele atrakcyjnych szlaków turystycznych, które warto zobaczyć. Najbardziej znane funkcjonują w Tatrach, przede wszystkim w okolicach miejscowości Zakopane. Jednak na atrakcyjne widoki można również liczyć w Gorcach, stanowiących północną granicę geograficznego Podhala.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na dłuższy urlop - Tatry i Podhale

Wybierając się na dłuższy urlop, warto poszukać noclegów u górali. U większości można wynegocjować cenę 15 do 30 zł za dobę.

Podlasie

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na dłuższy urlop znajdują się również na wschodnich terenach kraju. Należy do nich Podlasie. Najważniejszą atrakcją turystyczną jest Puszcza Białowieska, której fragment objęty jest szczególną ochroną. Wpisana jest także na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na dłuższy urlop - Puszcza Białowieska

Na Podlasiu znajdują się również zabytkowe miasta. W królewskim Augustynie na turystów czekają nie tylko zabytki, ale także walory uzdrowiskowe. Funkcjonuje tu również Wigierska Kolejka Wąskotorowa, dzięki której można zwiedzać krajobrazy wokół miejscowości. Warto zajrzeć również do Tykocina czy Białej Podlaskiej.

Pojezierze Drawskie

Chcąc odpocząć z dala od miejskiego zgiełku, miejscem na dłuższy urlop jest Pojezierze Drawskie. Znajduje się tam Drawieński Park Narodowy, z siedzibą w Drawnie. Poza walorami wiążącymi się z dobrze zachowaną przyrodą, znajdują się tam również czyste jeziora.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na dłuższy urlop - Pojezierze Drawskie

W najbliższej okolicy nie brakuje również zabytków militarnych. Przez te tereny przechodził tzw. „Wał Pomorski”, który stanowił przedłużenie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Bieszczady

Najpiękniejsze miejsca w Polsce znajdują się również w Bieszczadach. Największym atutem jest przede wszystkim przyroda i dziewicze krajobrazy. Jest to jeden z najmniej zaludnionych obszarów Polski. Wędrując po tamtejszych szlakach, rzadko spotkamy innych turystów. Będziemy mieli za to okazję zwiedzić zabytkowe Cerkwie Prawosławne, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na dłuższy urlop - Bieszczady

Będąc w Bieszczadach, warto udać się do najdalej wysuniętego na południe miasta Przemyśl. Ta nieco zapomniana miejscowość może poszczycić się jednym z największych zagęszczeń zabytków w Polsce – wystarczy wspomnieć, że sam ich rejestr wynosi 120 stron.

Warto promować najpiękniejsze miejsca w Polsce za granicą. Duża różnorodność regionów, zachowane tradycje i obyczaje miejscowych ludności, zabytkowe i historycznie ciekawe miejscowości, nieskażona niczym przyrody czy piękne krajobrazy – to tylko niektóre z walorów turystycznych zachęcających do spędzenia urlopu w naszym państwie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ