Michał Nielub
Michał Nielub
30 Cze, 2017 - 10:21
Najpiękniejsze miejsca w Polsce: Kraków

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: Kraków

Michał Nielub

Najpiękniejsze miejsca w Polsce gwarantują zachwyt każdemu podróżnikowi. Do takich miejsc należy Kraków. Dlaczego? Niezwykły klimat, mnóstwo zabytków i obcowanie z kulturą niemalże na każdym kroku – tak pokrótce można opisać Kraków. Dowiedz się więcej o tym magicznym mieście i zaplanuj urlop już teraz.

Nasz kraj zachwyca wieloma pięknymi miejscami, nie tylko dla miłośników natury i przepięknych krajobrazów.  Niektóre z najpiękniejszych miejsc w Polsce znajdziemy właśnie w samym sercu wielkich miast!

Światowe dziedzictwo UNESCO

W Polsce istnieje 13 obiektów, które wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co powoduje, że to właśnie u nas są najpiękniejsze miejsca w Polsce, w których warto spędzić urlop. Zaliczają się do nich również stare zabytkowe zespoły urbanistyczne polskich miast. Jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę, a jest nim Stare Miasto w Krakowie.

Poza niesamowitymi zabytkami, to miasto gwarantuje wiele innych atrakcji. Dla osób podróżujących w celach wyłącznie rozrywkowych, Kraków oferuje konkurujące ze sobą puby, restauracje, dyskoteki i wydarzenia kulturalne. Wchodząc tylko do jednej kamienicy przy ulicy Floriańskiej kuszą nas aż trzy puby i każdy czymś innym – tanim piwem, super koncertem lub niepowtarzalnym klimatem.

Kraków kulturalnie

Jeżeli zależy nam na wyjątkowych przeżyciach kulturalnych, warto zwrócić uwagę na cykl Krakowskich Nocy. W sezonie turystycznym odbywają się: Noc Poezji, Noc Cracovia Sacra, Noc Jazzu, Noc Teatrów, Noc Muzeów oraz Noc Muzyki. W ramach każdego z tych wydarzeń możemy będą organizowane wyjątkowe imprezy, spotkania lub koncerty. Wieczór poetycki Słowackiego i Mickiewicza nieopodal Sukiennic? Koncert muzyki na podstawie wierszy Jana Twardowskiego? Repertuar jest ogromny.

W Krakowie znajduje się również wiele miejsc, które miały duży wpływ na rozwój kultury polskiej. Należy do nich słynna Piwnica pod Baranami, w której w 1956 roku powstał kabaret o tej samej nazwie. Głównym założycielem był Piotr Skrzynecki wraz z kilkorga krakowskimi studentami. Formacja jest autorem wielu piosenek i krótkich form scenicznych. O tym, że utwory poruszały ważne tematy ówczesnego życia publicznego świadczy fakt, że na działaczy Piwnicy pod Baranami donosiło łącznie 12 tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Co znamienne, pod koniec lat pięćdziesiątych, piwnica stała się centrum jazzu w Polsce. Grali tutaj tacy wykonawcy, jak Krzysztof Komeda czy Zbigniew Namysłowski. Do tradycji jazzowych powrócono w 1996 roku. Od tamtej pory cyklicznie organizowany jest Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami.

Dowiedz się więcej: Największe miasta w Polsce – TOP 11 >>

 

Kraków za darmo

Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych polskich miast nie musi drogie, jeśli nasz plan podróży jest dosyć elastyczny. Do jednej z najciekawszych propozycji są darmowe wstępy w poniedziałki do Fabryki Schindlera oraz Apteki pod Orłami. Są to miejsca poświęcone tematyce żydowskiej oraz getta, jakie funkcjonowało na Podgórzu w Krakowie. W poniedziałki za darmo zwiedzimy również: Podziemia Kościoła św. Wojciecha, Starą Synagogę oraz Zamek Królewski na Wawelu.

We wtorki najciekawszą opcją jest zwiedzanie Podziemi Rynku. Znajduje się tam multimedialna stała wystawa pt. „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Ponadto we wtorki bezpłatnie odwiedzimy również: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego „Collegium Maius”, Muzeum Lotnictwa oraz MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej.

Dowiedz się więcej: TOP 7: Poznaj ciekawe miejsca na Śląsku >>

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: Kraków - Uniwersytet

W środę warto się udać do Muzeum Ogrodu Botanicznego. Jest to idealne miejsce na wypoczynek. Można zapoznać się z różnymi gatunkami roślin, w tym egzotycznych, które udostępniono w palmiarni. Ponadto w środy bezpłatnie zobaczymy również: Dzieje Nowej Huty, Kamienicę Hipolitów oraz Dom Zwierzyniecki, zaś we czwartki za darmo można zobaczyć Katedrę Wawelską.

W niedziele za darmo można zwiedzić wystawę XIX wiecznych obrazów, udostępnionych w Sukiennicach. W ten sam dzień bezpłatne wejścia oferują również: Dom Jana Matejki, Muzeum Narodowe, Dom Józefa Mehoffera, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historii Fotografii, Muzeum w Kamienicy Szołayskich oraz Pałac Biskupa Erazma Ciołka.

Na miłośników historii i fortyfikacji również czekają atrakcje. Poza dobrze znanymi zabytkami, takimi jak Zamek Królewski na Wawelu czy wspomniane wcześniej Sukiennice, w obrębie Krakowa znajduje się zespół obronnych budynków z XIX wieku. Tzw. „Twierdza Kraków” tworzona jest m.in. przez 9 bastionów, 18 fortów, 9 fortów artyleryjskich oraz 17 frontów pancernych. Jest to prawdziwa gratka dla miłośników fortyfikacji oraz historii XIX wieku. Większość z tych elementów obronnych jest w dobrym stanie, część z nich jest udostępniona do zwiedzania.

Zamek na Wawelu jest najbardziej znanym zabytkiem Krakowa. Wynika to z faktu, że przez większość historii zamieszkiwali w nim królowie Polski. Ślady po minionych epokach widoczne są w samej architekturze budynku, którego części były dobudowywane z czasem. W przypadku tylko tego jednego obiektu można zapoznać się z bryłami średniowiecznymi, renesansowymi, barokowymi oraz klasycystycznymi. Udostępniono do zwiedzania 71 sal wystawowych, zaś w podziemiach na najmłodszych turystów czeka słynny Smok Wawelski.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: Kraków - Wawel

Będąc przy zabytkach UNESCO, Stare Miasto nie jest jedynym obiektem, któremu przyznano ten wyjątkowy status. Warto również odwiedzić Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce oraz Bochni. Należą do najstarszych tego typu obiektów przemysłowych w Europie.

Dowiedz się więcej: Energylandia Zator – niesamowity park rozrywki >>

Żydowskie zabytki Krakowa

Do najpiękniejszych miejsc w Polsce należy bardzo klimatyczny zakątek Krakowa – żydowska dzielnica Kazimierz. Urokliwe uliczki, zachowany klimat starego miasta oraz niesamowite kawiarenki, puby, bary i restauracje zagwarantują niezapomniane przeżycia, nie tylko smakowe. Do tego warto udać się na kazimierski rynek i spróbować tamtejszych zapiekanek.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: Kraków

Odwiedzając Kraków, obowiązkowo należy odwiedzić również Oświęcim. Muzeum Państwowe Auschwitz-Birkenau jest świadectwem tragedii humanitarnej, jaka miała miejsce w trakcie II Wojny Światowej. W tym obozie zagłady Naziści wymordowali ponad milion ludzi, w tym większość stanowili Żydzi. O tragicznej historii tego miejsca można dowiedzieć się zwiedzając udostępnione wystawy.

Kraków jest wielopłaszczyznowy. Oferuje wielką liczbę atrakcji dla każdego. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy imprez, rozrywek kulturalnych, historii oraz architektury. Kraków, niegdyś miasto królewskie, można przeżyć na wiele sposobów. Prawdopodobnie jeden dłuższy pobyt nie wystarczy, by doświadczyć to miasto w każdy możliwy sposób.

ZOBACZ RÓWNIEŻ