Michał Nielub
Michał Nielub
01 Lip, 2017 - 15:28

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: Kaszuby

Michał Nielub

Najpiękniejsze miejsca w Polsce to zarówno zabytki architektury, jak i piękne przyrodnicze zakątki. Do tej drugiej grupy zaliczają się Kaszuby. Odkryj krainę, w której magia przeplata się z z rzeczywistością: urokliwe lasy, dom stojący do góry nogami, budynki postawione w technice szachulcowej. Odkryj Kaszuby!

Kaszubska ostoja

Kaszuby zostały tak ukształtowane przez naturę, że niewątpliwie znajdują się tam najpiękniejsze miejsca w Polsce. Zawdzięczają to lodowcowi, który nadał krajobrazowi górski charakter oraz zostawił po sobie wiele jezior. To także specyficzna kultura, która ukształtowała się na przestrzeni wieków. Badania językowe dowodzą, że język kaszubski ma najwięcej wspólnego z językiem pomorskim, który był używany w ramach Księstwa Pomorskiego. Zatem Kaszubi są rdzennymi mieszkańcami Pomorza, co widoczne jest również w ich odmiennej kulturze.

Najpiękniesze miejsca w Polsce: Kaszuby - Kościół

Ciężko określić, jakie miasto jest stolicą Kaszub. Zarówno w Kartuzach, Wejherowie czy Kościerzynie usłyszymy, że to właśni oni zasługują na to miano. Znaki drogowe informują, że teoretycznie Gdańsk jest stolicą Kaszub, z czym sami Gdańszczanie nie do końca się zgadzają. Niewątpliwie jednak, zarówno kultura jak i język kaszubski są wciąż żywe, z czym możemy zapoznać się, jeżeli zdecydujemy się spędzić dłuższy urlop właśnie tam.

Dowiedz się więcej: Wakacje nad morzem – najpiękniejsze miejsca w Polsce na letnie plażowanie >>

Nadmorskie Kaszuby

Chcąc poznać urokliwe zakątki Kaszub, podróż warto rozpocząć od Rowów. Jest to miejscowość, znajdująca się ok. 30 km od Słupska.  Poza szeroką i piaszczystą plażą, w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Słowiński Park Narodowy, posiadający status Światowej Strefy Biosfery UNESCO. Gdy już znudzi nam się plażowanie, warto pozwiedzać ten niesamowity zakątek przyrodniczy. Jedną z największych i najbardziej znanych atrakcji są ruchome wydmy, na których kręcono m.in. sceny do kultowego już polskiego filmu „Faraon”.

Gdy będziemy zmęczeni natłokiem ludzi na plaży, warto zażyć kąpieli, w tym słonecznych, w oddalonej o 20 km kameralnej wsi Orzechowo. Po plażowaniu, obowiązkowo należy udać się do Ustki, by zwiedzić muzeum historyczne „Twierdza Ustka”. Często odbywają się w niej inscenizacje I i II wojny światowej, poza tym można zapoznać się z niezwykłą historią tego miejsca. Pod wieczór mamy możliwość skorzystania z usteckiej oferty gastronomicznej, zjeść świeżą rybę w porcie lub załapać się na jedno z wielu wydarzeń kulturalnych na promenadzie.

Dowiedz się więcej: Największe miasta w Polsce – TOP 11 >>

Najpiękniesze miejsca w Polsce: Kaszuby

Będąc w Rowach, grzechem jest nie odwiedzić „Krainy w kratę”. Jest to obszar, na którym występują charakterystyczne budynki, wzniesione w technice szachulcowej – podobne do muru pruskiego, tylko zamiast cegły stosowano glinę. Są to pozostałości po ludności słowińskiej, która zamieszkiwała te tereny jeszcze do lat siedemdziesiątych XX wieku. Aby zapoznać się dokładnie z ich kulturą, rzemiosłem i tradycjami warto odwiedzić Muzeum Wsi Słowińskiego w Swołowie koło Słupska lub w Klukach, gdzie corocznie na długi weekend majowy odbywa się tzw. „Czarne Wesele”.

Kaszuby – serce Pomorza

Odwiedzając najpiękniejsze miejsca w Polsce, warto wypocząć w otoczeniu niezwykłej kultury etnograficznej. Najlepszym rozwiązaniem będzie wypoczynek w tzw. „Szwajcarii Kaszubskiej”. Tradycje, obyczaje jak i język są tam wciąż żywe. Dodatkowo położone są w otoczeniu malowniczych terenów, które na pierwszy rzut oka wydają się tworzyć iście górski krajobraz.

Poza pięknymi widokami, to, co sprawia, że Szwajcaria Kaszubska jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce na dłuższy urlop, to bezsprzecznie piękne jeziora. Jest ich tak wiele, że część z nich tworzy system szlaków wodnych. Wyjątkowe jest tzw. „Kółko Raduńskie”, które łączy 14 jezior. Dzięki temu można wybrać się na całodniową wyprawę kajakami, a także spróbować swoich sił w żeglarstwie.

Pozostając przy temacie żeglarstwa, miłośnicy tego sportu znajdą coś dla siebie w okolicach Chojnic. Nad znajdującym się nieopodal jeziora Charzykowskiego funkcjonuje Chojnicki Klub Żeglarski, który powstał w 1922 roku i jest najstarszą tego typu organizacją w Polsce. Poza tym system jezior Charzykowskiego oraz Karsińskiego zapewnia dużą powierzchnię, dzięki czemu możliwe jest uprawianie tego sportu.

Najpiękniesze miejsca w Polsce: Kaszuby - Bory Tucholskie

Spędzając czas w tych okolicach warto udać się na spacer do Parku Narodowego Bory Tucholskie. Przebiega tamtędy niebieski szlak PTTK wzdłuż atrakcyjne położonych jezior. Od nich przyjął swoją nazwę „Struga Siedmiu Jezior”. Cechują się jedną z najwyższym poziomem czystości wód w Polsce i chociaż kąpiel w nich jest zakazana, warto zapoznać się z ich florą i fauną.

Poznać kulturę kaszubską

Na tym terenie znajdziemy wiele muzeów, poświęconych obyczajowości kaszubskiej. Warto odwiedzić  np. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach czy Muzeum Neclów w Chmielnie. Do tego osobliwą atrakcją turystyczną jest Centrum Edukacji i Promocji w Szymbarku. Poza wystawami poświęconym kulturze kaszubskiej, znajdziemy tu m.in. Dom do Góry Nogami, Dom Sybiraka, Najdłuższą deskę świata czy replikę bunkra Ptasia Wola wraz z multimedialną symulacją nalotu bombowego.

Najpiękniesze miejsca w Polsce: Kaszuby - jezioro

Z Szymbarka jest niedaleko do Wieżycy – najwyższego wzniesienia północnej Polski. Poza niesamowitym widokiem z wieży widokowej, to miejsce oferuje coś więcej. W sezonie zimowym funkcjonuje tu również stok narciarski, z którego chętnie korzystają mieszkańcy całego województwa pomorskiego. A z Wieżycy jest już dosłownie „rzut beretem” do Trójmiasta – historycznej aglomeracji, która bardzo szybko się rozwija.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce to nie tylko krajobrazy. Warto wybrać miejsca, w których kultura lokalna jest wciąż żywa. Miejscem oferującym to wszystko są Kaszuby. Piękne i czyste jeziora, żywa kultura, funkcjonujący język oraz nieskażona przyroda sprawiają, że warto tam wybrać się na dłuższy urlop.

ZOBACZ RÓWNIEŻ