Martyna Markiel
Martyna Markiel
26 Kwi, 2018 - 16:38

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na urlop

Martyna Markiel

Jakie są najpiękniejsze miejsca w Polsce na wakacje? Sprawdź, co takiego skrywa w sobie nasz kraj i gdzie warto wybrać się na urlop.

Upalne lata, długie piaszczyste plaże, niezwykłe góry i rozległe lasy. Pełne orlich gniazd parki narodowe, w których zamieszkują rysie, wilki czy też żubry. Wyjątkowo bogata spuścizna historyczna, niezwykłe dziedzictwo kulturowe, poruszające opowieści i przyjaźni ludzie. Polska to dzisiaj bardzo chętnie odwiedzane przez turystów miejsce. Od gęstych lasów, poprzez tętniące życiem, nieustannie rozwijające się metropolie a skończywszy na przesuwających się niczym fale Bałtyku wydmach – przedstawiamy najpiękniejsze miejsca w Polsce idealne na urlop.

Zapierające dech w piersiach Tatry

Nasze piękne Tatry to najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat. Dzielimy je z naszym sąsiadem, Słowacją. Najwyższym szczytem położonym w Polsce są Rysy, których wierzchołek wynosi 2499 m n.p.m. Inne, cieszące się równie dużą popularnością szczyty to Giewont wraz ze swoim „Śpiącym Rycerzem” i Kasprowy Wierch, góra narciarzy.

Tatry to najczęściej i najchętniej odwiedzany park narodowy w Polsce, który zachwyci nas ponad 270 km szlakami turystycznymi, z których co krok rozpościerają się malownicze i zapierające dech w piersiach widoki.

Turyści mogą wędrować po szlakach o każdej porze roku, trzeba uważać jednak na warunki pogodowe i obiektywnie ocenić swoje możliwości. Rozczarowani Tatrami nie będą na pewno miłośnicy białego szaleństwa i innych sportów górskich.

Dowiedz się więcej: Pomysły na romantyczny weekend w górach 

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na urlop - Tatry

Oświetlone przez poranne słońce i podziwiane z Podhala Tatry stanowią ulubiony motyw polskich fotografów. Baśniowy charakter, niecodzienna przyroda, liczne stawy, wodospady oraz przepiękne jaskinie w Dolinie Kościeliskiej – Tatry to idealne miejsce na urlop. Oprócz chętnie odwiedzanych i popularnych miejsc, takich jak Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów czy też Dolina Kościeliska, warto poświęcić trochę czasu i odnaleźć swoje własne ulubione górskie zakątki.

Dowiedz się więcej: Wakacje w górach – najpiękniejsze miejsca w Polsce na górskie wycieczki 

Klimatyczny Gdańsk

Kolejne piękne miejsce w Polsce. Położony u wybrzeża Morza Bałtyckiego Gdańsk jest stolicą województwa pomorskiego. Wraz z dwoma innymi miastami, Sopotem i Gdynią tworzy aglomerację zwaną Trójmiastem o łącznej populacji 750.000 (sam Gdańsk posiada ponad 456,000 mieszkańców). Gdynia służy głównie jako port, Sopot jako nadmorski kurort, Gdańsk natomiast uwielbiany jest ze względu na swoją wielowiekową historię, niezwykłą atmosferę i imponującą architekturę.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze miejsca w Polsce: Kaszuby 

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na urlop - Gdańsk

To urocze miasto zawdzięcza swój obecny charakter tysiącletniej historii polsko-niemieckiej, łącznie ze znaczącym okresem, kiedy to Gdańsk był kluczowym członkiem Związku Hanzeatyckiego. Architektura Starego Miasta, w tym największy ceglany gotycki kościół na świecie z pewnością urzeknie każdego z nas. Gdańsk to także dom Lecha Wałęsy. Miasto w 1980 roku było świadkiem narodzin Solidarności, przynoszącej koniec komunizmu w Europie Wschodniej.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce – Trójmiasto 

Majestatyczny Kraków

Prawdopodobnie najpiękniejsze i najbardziej fascynujące miasto w Polsce. Liczący ponad 755.000 mieszkańców Kraków jest drugim co do wielkości miastem w Polsce. Mimo, że przestał być stolicą w 1596 roku, nadal odgrywa najważniejszą rolę i stanowi centrum kulturalne kraju. Miasto, które na szczęście w większości ocalało przed zniszczeniami II wojny światowej, pozostając niemal bez szwanku również po pięćdziesięciu latach rządów komunistycznych i czasów masowego budowania betonowych bloków.

Atrakcje turystyczne Krakowa nie ograniczają się tylko i wyłącznie do wspaniałej architektury oraz zachwycających skarbów sztuki, które przypominają o czasach, kiedy miasto było stolicą królewską. Kraków to także wyjątkowa atmosfera dawnej dzielnicy żydowskiej i liczne arcydzieła polskiej secesji. Życie nie kończy się tu jednak tylko na zabytkach i muzeach. Dzięki bogatemu zapleczu restauracyjnemu, ciekawym barom i niekonwencjonalnym pubom, Kraków to miasto tętniące życiem zarówno w ciągu dnia, jak i nocą.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe: Kraków 

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na urlop - Kraków

źródło zdjęcia: Depositphotos / jacek_kadaj

Kraków jest także ważnym miastem akademickim, które pochwalić może się najlepszymi w Europie uniwersytetami. Ale przede wszystkim miasto słynie z najpopularniejszego i najważniejszego zabytku w Polsce, Zamku Królewskiego na Wawelu.

Większość zabytków Krakowa znajduje się w obrębie Starego Miasta, otoczonego przez zielony park znany mieszkańcom jako „Planty”. W centrum Starego Miasta znajduje się także największy w Europie rynek ze słynnymi, pochodzącymi z XIV wieku Sukiennicami. Urocza i żywiołowa atmosfera miasta przyciąga turystów o każdej porze roku.

Zielone Mazury

Niezwykle piękne miejsce w Polsce. Znane jako kraina tysiąca jezior. Rozciągające się na wiele kilometrów, w otoczeniu lasów i łąk, ponad 2 000 jezior, z których wiele połączonych jest ze sobą rzekami i kanałami. Mazury to jedno z najchętniej wybieranych miejsc turystycznych i wypoczynkowych w kraju.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na urlop - Mazury

Mazury zachwycają nie tylko miłośników dzikiej natury oraz przyrody. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Cisza, spokój i leniwe popołudnia mieszają się z żeglarstwem, kajakami, wędkarstwem czy też rowerowymi eskapadami. Możliwości są nieograniczone, bo Mazury mają wszystko to, czego moglibyśmy potrzebować podczas urlopu.

To ciekawe miejsce w Polsce to także niezwykła wycieczka śladami zamków krzyżackich. To tu znajdziemy ponadto największe jezioro w kraju – Śniardwy, a także urocze miejscowości takie jak Giżycko, Elk czy Mikołajki.

Dowiedz się więcej: Gdzie na Mazury – największe atrakcje regionu 

Mając dużo wolnego czasu, warto również wybrać się dalej na wschód i zwiedzić malownicze Suwałki. Suwalszczyzna to region, który szczególnie zadowoli miłośników natury i spokojnego trybu życia. Amatorzy sportów wodnych również będą zachwyceni – to właśnie tu znajdziemy jedne z najpiękniejszych szlaków kajakowych.

Magiczny Poznań

Położony w środkowo-zachodniej części kraju, najbardziej znany ze swojego uroczego i renesansowego Starego Miasta, które, podobnie jak większość polskich miast, zostało kompletne zniszczone podczas II wojny światowej. Dzisiaj Poznań to jedno z najszybciej rozwijających się miejsc w Polsce, które zachwyca swoją piękną architekturą. Włócząc się po Rynku w Poznaniu trudno nie zauważyć niecodziennego klimatu i energii miasta. Zarówno w ciągu dnia jak i wieczorem, miejsce to jest zawsze przepełnione życiem.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na urlop - Poznań

W Poznaniu zobaczyć warto przepiękny Ratusz, Muzeum Rogalowe, Bazylikę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny czy też Katedrę Św. Piotra i Pawła. Delektując się rogalem marcińskim warto odwiedzić również poznańskie ZOO.

Poznań nazywany bywa również miastem zieleni, obszary leśne zajmują bowiem prawie jedną trzecią powierzchni miasta – około 70 tysięcy metrów kwadratowych. W okolicy znajdziemy dwa rezerwaty przyrody: Meteoryt Morasko oraz Żurawiniec.

Niewątpliwą perełką na mapie Poznania, która przyciąga co roku wielu miłośników sportu oraz rekreacji jest jezioro Malta. Poza szlakami turystycznymi i ścieżkami rowerowymi, obszar ten oferuje takie atrakcje turystyczne jak całoroczny stok narciarski Malta Ski, pole do minigolfa, bule i kręgielnia – Bula Park, lodowisko, tor regatowy oraz Termy Maltańskie. Nie ma lepszego miejsca na urlop! 

Najpiękniejsze miejsca w Polsce: Słowiński Park Narodowy

Jeśli szukamy ciekawych miejsc w Polsce, to koniecznie powinniśmy się udać nad morze, do Słowińskiego Parku Narodowego. To tu znajdziemy wspaniały nadmorski las, liczne bagna i torfowiska, malownicze przybrzeżne jeziora, świętą górę, a przede wszystkim wędrujące wydmy. To jedno z nielicznych miejsc z tak baśniowymi widokami oraz różnorodnymi atrakcjami turystycznymi.

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na urlop - Słowiński Park Narodowy

źródło zdjęcia: Depositphotos / kwasny222

Ruchome wydmy to prawdziwy przyrodniczy spektakl, jakiego nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie. Ziarenko po ziarenku przesuwane jest powoli, czy to przez morską bryzę czy też silne podmuchy wiatru, tworząc w ten sposób ogromne, ruchome wydmy. Piasek przesuwa się z prędkością kilku metrów rocznie, pochłaniając jednocześnie pobliskie jezioro oraz lasy. Wiatrowe wzory oraz niespotykany kształt osypisk sprawią, że miejsce to zapadnie na długo w naszej pamięci.

Dowiedz się więcej: Wakacje nad morzem – najpiękniejsze miejsca w Polsce na letnie plażowanie 

Wizytówka Polski: Warszawa

Warszawa, stolica Polski od końca XVI wieku, jest zdecydowanie największym i najszybciej rozwijającym się polskim miastem. Jej populacja szacowana jest na 1,71 mln. Jako silny ośrodek gospodarczy i kulturalny, miasto przyciąga rzesze ludzi z całego kraju, którzy szukają tu lepszych możliwości edukacyjnych lub pracy. Według nieoficjalnych źródeł, w mieście przybywa codziennie 18 nowych mieszkańców. Warszawa jest także co roku odwiedzana przez tysiące turystów z całego świata, zwłaszcza w okresie letnim. Czy warto? Zdecydowanie!

Długą i burzliwą historię miasta można odnaleźć w różnych stylach architektonicznych. Znajdziemy tu gotyckie kościoły, bloki z czasów sowieckich, nowoczesne wieżowce i neoklasyczne pałace. Warszawa to także kwitnąca scena muzyczna i bogate życie nocne.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze miejsca w Polsce – Mazowsze 

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na urlop - Warszawa

źródło zdjęcia: Depositphotos / fotorince74

Chociaż Warszawa została w dużym stopniu zniszczona podczas II wojny światowej, Stare Miasto zostało przywrócone do życia, wraz z brukowanymi uliczkami, uroczymi kawiarniami i niepowtarzalną świadomością przeszłości. Urzekających widoków dopełnia również Zamek Królewski.

Podczas urlopu w Warszawie warto odwiedzić również Centrum Nauki Kopernik a także Muzeum Historii Żydów Polskich, które w nowoczesny sposób ukazuje 1000 lat współistnienia narodów polskiego i żydowskiego.

Dowiedz się więcej: Mało znane i ciekawe miejsca w Warszawie 

Wrocław – miasto krasnali

Stolica Dolnego Śląska oraz miasto pełne atrakcji. Malowniczy pejzaż Wrocławia unaocznia wieloletnią ideę współżycia miasta z rzeką Odrą i jej dopływami. Liczne odnogi rzeki, wyspy, kanały oraz niezliczona ilość mostów to wizytówka miasta.

Oprócz swojej niepowtarzalnej lokalizacji Wrocław zachwyca także znakomicie zachowaną gotycką, barokową i secesyjną architekturą. Niezwykle skomplikowana historia, łącząca wpływy kulturowe Niemiec, Czech, Austrii i Polski pozostawiła swoje piętno na wrocławskim krajobrazie.

Dowiedz się więcej: TOP 7: Poznaj ciekawe miejsca na Śląsku 

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na urlop - Wrocław

źródło zdjęcia: Depositphotos / Neirfys

Stare Miasto we Wrocławiu to główny punkt spotkań artystów, znajomych oraz studentów a także miejsce przepełnione w stu procentach kulturą oraz historią. Głównym punktem Wrocławskiej Starówki jest Rynek Główny. Mnóstwo urzekających barokowych kamienic, kościół Św. Barbary, Pałac Królewski, największe zoo w kraju, Park Słowacki i wszechobecne krasnale to tylko jedne z licznych miejsc odwiedzanych co roku przez turystów.

Największe miasto w zachodniej Polsce może konkurować pod względem niesamowitej architektury i atmosfery z wieloma europejskimi stolicami. Zdecydowanie warto poświęcić mu kilka dni przemierzając z jednej wysepki na drugą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ