Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
18 Kwi, 2018 - 15:20
Kwiaty wiosenne w doniczkach - TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Kwiaty wiosenne w doniczkach – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Mariola Krzyżak

Kiedy wiosna kwitnie w koło, warto przenieść jej namiastkę do naszych domów, aby rozkoszować się jej pięknem i zapachem każdego dnia! Kwiaty wiosenne w doniczkach będą fantastyczną ozdobą naszych czterech kątów. Które z nich są najpiękniejsze? Poznaj najpiękniejsze propozycje na wiosenne kwiaty doniczkowe!

Zima na dobre opuściła nasze progi, a wiosenny nastrój udziela się wszystkim dookoła. Doskonałym pomysłem na odświeżenie wyglądu naszego mieszkania może być zaopatrzenie się w kwiaty wiosenne, które dodadzą wnętrzu radosnej atmosfery. Taki akcent pięknie ożywi nasze cztery kąty wprowadzając do nich intensywne kolory i uwodzące zapachy.

Kwiaty można wykorzystywać do tworzenia wyjątkowych kompozycji z wielu gatunków, których oryginalny wygląd będzie przyciągać wzrok wszystkich gości. Jakie rośliny doniczkowe wybrać na wiosnę? Oto najpiękniejsze z nich!

Kwiaty wiosenne – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

1. Kolorowe tulipany

Wyjątkowe miejsce wśród wiosennych kwiatów zajmują ujmujące swoim urokiem i kolorami tulipany. Najczęściej kupujemy je cięte i wkładamy do wazonów, przystrajając wnętrze. Jednak możemy zaopatrzyć się także w kwiaty doniczkowe, które pozostaną z nami znacznie dłużej.

Co prawda nawet w takiej wersji tulipany nie należą do najbardziej trwałych, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji mogą wytrzymać w domowych warunkach dość długo. Należy pamiętać, że kwiaty cebulowe lubią chłód, dlatego powinniśmy je umieścić w miejscu, gdzie temperatura jest jak najniższa. Z tego powodu np. kuchnia nie będzie najlepszym wyborem.

Pamiętajmy także o odpowiednim nasłonecznieniu, gdyż tulipany lubią światło, a także odpowiednio nawilżonym podłożu. Jako wysokie kwiaty gatunek ten będzie pięknie prezentować się w kompozycjach z innymi rodzajami wiosennych zwiastunów. Przy ich udziale można zaprojektować fantastyczną, wiosenną donicę.

 

2. Pachnący hiacynt

Piękne kwiaty wiosenne to cudowna ozdoba każdego domu. A jeżeli do tego jeszcze niesamowicie pachną, to efekt będzie jeszcze bardziej zniewalający. Hiacynt to jeden z tych gatunków, który bezsprzecznie kojarzy nam się z wiosennym klimatem, a jego wyjątkowa woń rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu wprawiając w doskonały, radosny nastrój.

Kwiaty te można kupić bardzo wcześnie, często na długo przed ich okresem kwitnięcia, dzięki czemu spektakl rozwijających się pąków będziemy mogli podziwiać już w domowym zaciszu. Podobnie jak tulipan, hiacynt nie lubi zbyt wysokich temperatur i najlepiej czuje się w miejscach dobrze nasłonecznionych, jednak nie w bezpośrednim działaniu promieni.

By kwiat utrzymał się jak najdłużej, należy utrzymywać podłoże wilgotnym, a gdy trzymamy go w naczyniu z wodą – należy pamiętać o regularnym wymienianiu wody. Cebule kwiatowe hiacynta świetnie znoszą nieco niższe temperatury, dlatego można je hodować także na balkonie lub zasadzić w ogródku, gdzie wytrzymają znacznie dłużej niż w domu.

Kwiat ten daje także wiele możliwości kompozycyjnych i świetnie prezentuje się w towarzystwie innych, nieco delikatniejszych w wyglądzie gatunków. Wspaniale będzie wyglądać także w przezroczystej donicy, w której zaprezentujemy w ciekawy sposób dużą cebulę z korzeniami.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty wiosenne w domu? >>

Kwiaty wiosenne w doniczkach - hiacynt

źródło zdjęcia: Depositphotos / Shebeko

3. Słoneczny żonkil

Kolejnym zwiastunem wiosny, który wypełni wnętrze słonecznym blaskiem jest uroczy żonkil. To jego kolor staje się pięknym kontrastem dla szarego często przedwiośnia i pozwala na cieszenie oka swoją piękną i delikatną formą. Żonkile posiadają długie, delikatne łodygi i stosunkowo duże kwiaty przy małej liczbie liści.

Będą fantastycznie prezentować się w kompozycji z innymi, nieco niższymi kwiatami. Z ich pomocą można stworzyć imponującą doniczkę, która wspaniale ozdobi nasz parapet lub stół. Kwiaty te, jak wszystkie cebulkowe, nie przepadają za wysoką temperaturą, dlatego najdłużej będą kwitnąć na balkonie lub w ogrodzie.

Jednak trzymając je w domu pamiętajmy, by nie umieszczać ich w ostrym słońcu i by dbać o stale wilgotne podłoże. Warto także po zakupie od razu przesadzić kwiat do większej donicy, dzięki czemu będzie on mógł się lepiej rozwijać.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne (pokojowe i na taras) – TOP 11 >>

Kwiaty wiosenne w doniczkach - żonkil

źródło zdjęcia: Depositphotos / belchonock

4. Delikatny krokus

Subtelny kwiat kojarzony jest z pierwszą rośliną przebijającą się przez często jeszcze zaśnieżone podłoża ogrodów i łąk. Nazywane są szafranami wiosennymi, więc już to sugeruje, że ich pojawienie się zwiastuje nieuchronne nadejście słonecznych dni. Krokus najlepiej sprawdza się jako roślina ogrodowa, gdyż właśnie takie podłoże i temperatury sprzyjają jego długiemu i pełnemu kwitnieniu.

Można jednak z powodzeniem trzymać go także w domu. Najlepszym miejscem będzie dobrze nasłoneczniony parapet, który jednak będzie oddalony od kaloryferów, a pokój będzie stosunkowo chłodny. Pamiętajmy, że im zimniej, tym dłużej można będzie cieszyć się kwiatami.

Po przekwitnięciu dobrze przygotowaną cebulkę można wsadzić do ogrodu. Pierwszej wiosny prawdopodobnie nie zauważymy jego obecności, jednak w kolejnych latach mogą pojawić się piękne i okazałe kwiaty wiosenne.

 

5. Wesołe stokrotki

Kwiaty wiosenne kojarzące się nam z polskim wyglądem polan o tej porze roku to urocze stokrotki. Można więc przemycić je także do naszych mieszkań by cieszyć się ich radosnym wyglądem.

Nie wymagają one zbyt intensywnej pielęgnacji. Trzeba zadbać o dobre nasłonecznienie i stale wilgotne, ale nie mokre podłoże. Łodygi kwiatów po opadnięciu warto przycinać.

Taki gatunek będzie świetnie prezentować się w niewielkich, słodkich doniczkach lub w drewnianych skrzynkach ustawionych na parapecie lub stole. Można zdecydować się na ich klasyczny biały lub lekko różowy odcień.

 

6. Subtelne szafirki

Delikatne szafirki sprawiają, że urok wiosny może pojawić się w naszych domach jeszcze przed jej pełnym nadejściem na zewnątrz. Kwiaty te mają subtelny wygląd, dzięki czemu w żaden sposób nie przytłoczą wnętrza. Doskonale nadają się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji w donicach.

Najlepszą ich odmianą do hodowania w czterech ścianach będzie Magic, których liście nie przesłaniają pachnących kwiatostanów. Ich walorem jest także delikatna woń, która jest wyczuwalna w niedalekiej odległości.

By kwitły jak najdłużej należy trzymać je z dala od mocnego światła i źródeł ciepła. W ciepłe dni można wystawiać je na balkon, jednak na noc powinny wracać do wnętrza.

 

7. Pierwiosnek bezłodygowy

Kolorowe prymulki to kwiaty wiosenne, które fantastycznie ożywiają wnętrze, a dzięki różnorodnej kolorystyce można spośród nich wybrać takie, które będą idealnie pasowały do wystroju wnętrza.

Ich charakterystyczną cechą jest niewielki rozmiar i duża liczba ciasno skupionych kwiatów. Dzięki temu będą świetnie prezentować się skupione w długich donicach, które można postawić jako główną ozdobę stołu.

Rośliny te nie lubią mocnego słońca i najlepiej będą czuły się w zacienionych miejscach. Podłoże musi być stale wilgotne – nie można dopuścić do jego wysuszenia, ani przelania.

 

Kwiaty wiosenne we wnętrzach to najpiękniejszy zwiastun nadchodzących wielkimi krokami dni pełnych słońca. Takie rośliny wspaniale zdobią pomieszczenia i wprowadzają do nich świeże, wyraziste barwy. Również walor zapachowy sprawia, że radosna atmosfera udzieli się wszystkim dookoła.

Warto pamiętać jednak, że byliny doniczkowe popularne o tej porze roku wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zapewniając im jednak właściwe warunki będziemy mogli cieszyć oko ich pięknem przez długi czas. Wiele z nich przy umiejętnym podejściu można także zasadzić w ogrodzie, by w kolejnym roku w ich towarzystwie powitać budzącą się do życia wiosnę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ