Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
05 Cze, 2018 - 01:00
Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie (pokojowe i na taras) - TOP 11

Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie (pokojowe i na taras) – TOP 11

Mariola Krzyżak

Kwiaty wieloletnie to cudowna, naturalna ozdoba każdego mieszkania. Które z nich będą wyglądać najładniej w Twoich czterech kątach? Sprawdź!

Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie to długotrwała, naturalna ozdoba naszych wnętrz. Rośliny domowe nadają czterem kątom przytulności, a dobrze dobrane podkreślają styl wystroju. Jakie z nich uznawane są za najbardziej wyjątkowe pod względem urody? Jeżeli poszukujemy idealnych kwiatów do domu, to poniższy ranking z pewnością chociaż w małym stopniu ułatwi nam wybór.

Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie – TOP 11

11. Fiołek afrykański

Jeden z najpopularniejszych gatunków kwitnących jest niezmiennie od lat urokliwym dodatkiem do wnętrz. Kwiaty doniczkowe niewielkich rozmiarów z łatwością można wkomponować w wiele miejsc, a subtelne piękno fiołka będzie cieszyło oko.

Na rynku ogrodniczym możemy znaleźć kilka odmian kolorystycznych, dlatego każdy z łatwością będzie mógł znaleźć pasujący do wystroju wnętrza. Największą zaletą tej rośliny jest fakt, że odpowiednio pielęgnowana może kwitnąć nawet cały rok!

Fiołek nie jest zbyt wymagającym kwiatem, jednak należy przestrzegać kilku zasad by rósł i kwitł zdrowo. Wybieramy dla niego stanowisko widne, ale o rozproszonym świetle. Roślinę podlewamy do podstawki pamiętając, że nie można moczyć jej mięsistych liści, gdyż to może doprowadzić do ich uszkodzenia.

Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie - fiołek afrykański

źródło zdjęcia: Depositphotosfotomt

10. Skrzydłokwiat

Fantastyczna roślina domowa o imponującym wyglądzie – jej lśniące, ciemnozielone liście doskonale kontrastują z delikatnością białych kwiatów przypominających skrzydła.

Oprócz swoich walorów estetycznych kwiat ten ma także zdolności do oczyszczania powietrza z toksyn, co doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, w których trzymamy sprzęty biurowe. Kwiaty wieloletnie tego typu będą więc tworzyć w naszym mieszkaniu sprzyjający naszemu zdrowiu mikroklimat.

Skrzydłokwiat lubi wilgotne podłoża, dlatego należy pamiętać o jego regularnym podlewaniu. Raz w roku warto go przesadzić – przy okazji można w takim momencie rozsadzić roślinę na dwie nowe.

Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie - skrzydłokwiat

źródło zdjęcia: Depositphotos / DNKSTUDIO

9. Hiacynt

Jeden z najpiękniejszych zwiastunów wiosny jest rośliną, która wbrew obiegowej opinii może towarzyszyć nam przez kilka sezonów. Większość z nas po przekwitnięciu hiacyntów pozbywa się ich, a zachowując cebulkę można przecież sprawić, że za rok ponownie zakwitną ciesząc swoim wyglądem i zapachem. Hiacynty sprawdzą się zarówno jako rośliny pokojowe, jak i kwiaty balkonowe.

Dowiedz się więcej: TOP 10: Pomysł na balkon w bloku >>

Jeżeli chcemy, by kwiaty cebulowe przetrwały jak najdłużej, musimy zapewnić im ku temu odpowiednie warunki. Przede wszystkim po przekwitnięciu należy przesadzić je do większej doniczki z żyzną ziemią, gdzie będą mogły powiększać swój rozmiar. Następnie należy je nawozić i podlewać do momentu kiedy zauważymy pierwsze oznaki więdnięcia. Wtedy ograniczamy podlewanie, a gdy liście zupełnie zżółkną zasuszamy kwiat i trzymamy w suchym i przewiewnym miejscu aż do jesieni, kiedy to cebulkę będzie można ponownie zasadzić.

Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie - hiacynt

źródło zdjęcia: Depositphotos /  matka_Wariatka

8. Żurawki

Prawdziwy hit na balkon! To roślina o wyjątkowej urody liściach, z których każdy jest małym, niepowtarzalnym dziełem sztuki. Będzie wyglądać fantastycznie jako element balkonowej dekoracji. Byliny wieloletnie tego typu wyróżniają się oryginalnością, a do tego dają duże możliwości kompozycyjne, gdyż będą świetnie prezentować się także w towarzystwie innych roślin.

Żurawki nie są zbyt wymagające. Należy im jednak zapewnić lekko zacienione miejsce, by ostre słońce nie uszkodziło ich dekoracyjnych liści.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty wieloletnie w domu

Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie - żurawki

źródło zdjęcia: Depositphotos / [email protected]

7. Kostrzewa sina

Kwiaty wieloletnie na balkon będą genialnie prezentować się w towarzystwie trawy ozdobnej. Kostrzewa sina, nazywana także niebieską trawą to wyjątkowa odmiana o oryginalnym kolorze.

Taka roślina pozwoli na zbudowanie pięknego tła dla innych kwiatów i pozwoli na ciekawe wypełnienie doniczki. Dzięki swojej trwałości z łatwością przetrwa zimę, z roku na rok zagęszczając się coraz bardziej.

 

6. Zwartnica

Jest rośliną o wyjątkowych walorach dekoracyjnych ze względu na swoje duże kwiaty umocowane na długich łodygach. Taka bylina będzie pięknie prezentować się na parapetach czy stołach. Dostępna jest w kilku wersjach kolorystycznych.

Jej uprawa wieloletnia nie należy do najprostszych, gdyż podobnie jak u wszystkich kwiatów cebulowych, należy zapewnić jej odpowiedni odpoczynek i ponownie zasadzić. Warto jednak poświęcić jej trochę wysiłku, by móc z dumą podziwiać jak kolejny raz kwitnie w naszym domu.

Należy pamiętać, że roślina ta jest trująca w przypadku zjedzenia liści czy kwiatów, dlatego trzeba chronić ją przed dostępem dzieci oraz zwierząt domowych.

Dowiedz się więcej: Domowe rośliny trujące dla kota i psa >>

Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie - zwartnica

źródło zdjęcia: Depositphotos / FlowerStudio

5. Kliwia pomarańczowa

Oryginalne kwiaty o intensywnym kolorze wspaniale kontrastują z dużymi, ciemnozielonymi liśćmi. Roślina prezentuje się niezwykle imponująco i będzie przyciągać uwagę swoją egzotyczną urodą.

Kliwia preferuje jasne, słoneczne miejsca, jednak bez bezpośredniej ekspozycji. Warto pamiętać, że roślina jest wrażliwa na zmiany, dlatego nie należy przestawiać jej doniczki. Raz w roku natomiast trzeba będzie przesadzić kwiat do nowej ziemi, by mógł w pełni się rozwijać i kwitnąć.

 

4. Cyklamen perski

Niewysoka roślina o niskich liściach i górujących nad nimi kwiatach o delikatnej strukturze to dekoracja, która będzie pasować do każdego wnętrza.

Kwiaty wieloletnie w takim wydaniu będzie można hodować zarówno w domu, jak i na balkonie, wysadzając je do większych donic. Cyklamen kwitnie od wiosny do jesieni, dlatego przez cieplejszy okres z powodzeniem poradzi sobie także na zewnątrz.

Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie - cyklamen perski

źródło zdjęcia: Depositphotos / belchonock

3. Hoja

Pnącze o mięsistych liściach posiada jedne z najbardziej niesamowitych kwiatów. Dużym wyzwaniem jest jednak to, by nasza roślina w ogóle zakwitła, gdyż nie jest to regułą.

Jednak kiedy pojawią się kwiatostany wyglądające niczym odwrócone parasolki (o małych kwiatach wyglądających jak odlane w wosku) to oczekiwanie z pewnością będzie nam wynagrodzone. Występują bowiem zarówno okazy, które kwitną co rok, jak i takie, którym zdarza się to znacznie rzadziej.

Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie - hoja

źródło zdjęcia: Depositphotos / Exsodus

2. Papryczka chilli

Miłośnicy ostrych smaków z pewnością będą zachwyceni możliwością hodowania w swoich własnych czterech kątach rośliny o pikantnych owocach. Drzewko papryczki prezentuje się niezwykle imponująco, dlatego może stanowić świetną ozdobę parapetu w kuchni czy nawet balkonu.

Nasz ogródek warzywny w takim towarzystwie będzie z pewnością wyglądać jeszcze okazalej. Pamiętajmy, że papryczka do zdrowego wzrostu potrzebuje dużo słońca oraz regularnego podlewania.

Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie - papryczka chilli

źródło zdjęcia: Depositphotos / bernjuer

1. Storczyk (orchidea)

W zestawieniu najpiękniejsze kwiaty wieloletnie od kilku już lat króluje storczyk. To właśnie ten delikatny kwiat cieszy się dużą popularnością i jest bardzo chętnie wykorzystywany jako dekoracja naszych domów.

Dużą zaletą storczyków jest z pewnością fakt, że pasują one praktycznie do każdego wnętrza – będą wyglądać świetnie zarówno w eleganckich, minimalistycznych pomieszczeniach, jak i tych bardziej przytulnych.

Uprawa tego typu rośliny nie jest najprostsza, jednak przy zachowaniu kilku zasad poradzi sobie z nią każdy. A kwiaty pojawiające się w naszych czterech kątach z łatwością swoim pięknem zrekompensują nam włożony w uprawę trud.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o storczyki w domu >>

Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie - storczyk

Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie zachwycają swoją urodą, oryginalnością i trwałością. Pozwalają na tworzenie w domowych przestrzeniach ciekawych aranżacji, które mogą w prosty sposób odmienić charakter wnętrza. Wiele z nich pozwala także na udekorowanie naszych balkonów. Warto więc zdecydować się na jedną z takich roślin, by móc przez kolejne lata na nowo cieszyć się jej wyjątkowym pięknem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ