Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
16 Maj, 2018 - 11:25
Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne (pokojowe i na taras) – TOP 11

Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne (pokojowe i na taras) – TOP 11

Mariola Krzyżak

Które kwiaty jednoroczne będą najpiękniejszą ozdobą Twojego mieszkania i balkonu? Zapoznaj się z naszą listą i wprowadź zieleń oraz kolory do Twojego domu!

Kwiaty jednoroczne to rośliny, których piękno (choć nie trwa długo) potrafi oczarować każdego miłośnika naturalnych dekoracji. Będą stanowić wspaniałą ozdobę naszych tarasów i balkonów, a często sprawdzą się doskonale także w domowych warunkach.

Planując wystrój naszego domu warto więc poznać najpiękniejsze gatunki tego typu roślin, by móc napawać oczy ich wdziękiem i cieszyć się z tworzenia imponujących kompozycji.

Kwiaty jednoroczne – TOP 11 najpiękniejszych gatunków

1. Petunia

Jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych stanowi wspaniałą dekorację domu i charakteryzuje się łatwym utrzymaniem. Bogactwo odmian tego gatunku sprawia, że z łatwością odnajdziemy wśród nich taki, który będzie kolorem i wyglądem pasować do naszej koncepcji wystroju. Roślina ta bardzo obficie kwitnie, od początku maja aż do pierwszych przymrozków.

Poza tym rośliny ozdobne tego typu mają piękną formę i mogą tworzyć na naszym balkonie kolorowe kaskady delikatnie spływające w dół.

Petunia nie wymaga specjalnych umiejętności hodowlanych. Uprawia się ją z rozsady, co oznacza, że po 15 maja (po tzw. zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce) zakupione sadzonki można zasadzić w donicach z glebą o lekko kwaśnym odczynie.

Roślina ta bardzo lubi dobrze nasłonecznione stanowiska, w których kwitnie najobficiej. Jest jednak na tyle tolerancyjna, że poradzi sobie również w półcieniu. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu i uszczykiwaniu pędów po przekwitnięciu. Aby móc cieszyć się kwiatami jak najdłużej, warto stosować nawóz do roślin kwitnących.

Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne - petunia

2. Werbena

Kolejną z cudownych ozdób naszych tarasów i balkonów jest werbena. Jej kolorowe, pachnące kwiatostany imponują swoim wyglądem, a różne odmiany pozwalają na tworzenie wielu ciekawych kompozycji.

Kwiaty jednoroczne tego typu będą doskonale prezentować się w wiszących skrzyniach. Można jednak z powodzeniem umieścić je także w wielkich donicach tarasowych. Kwiaty werbeny są niewielkie, pięciopłatkowe, mogą być gładkie lub posiadać niewielkie oczko. Dostępne są także w wielu kolorach.

Sadzimy je do donic z zakupionej wcześniej kwitnącej rozsady po 15 maja. Można także spróbować wyhodować je w domu z nasionek, a po uzyskaniu odpowiedniej wielkości przesadzić do większych pojemników.

Kwiaty doniczkowe tego typu preferują glebę próchniczą oraz dobrze nasłonecznione stanowiska. Należy pamiętać o ich codziennym podlewaniu oraz wzbogacaniu podłoża nawozem do kwiatów kwitnących.

Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne - werbena

źródło zdjęcia: Depositphotos / banedeki

3. Kocanka

W zestawieniu najpiękniejsze kwiaty jednoroczne nie może zabraknąć urokliwej kocanki. W ostatnich latach ogrodnicy stworzyli piękne odmiany balkonowe, które będą doskonale komponować się z innymi kwiatami.

Kocanka jest niewysoką, silnie krzewiącą się rośliną, dzięki czemu będzie doskonale kontrastować np. ze zwisającymi pędami. Jej małe, kolorowe kwiaty nadadzą naszym dekoracjom dodatkowego piękna. Do tego po zasuszeniu można tworzyć z nich wspaniałe kompozycje idealne w sam raz na jesień.

Kwiaty na balkon tego gatunku lubią mocno nasłonecznione stanowiska. Należy podlewać je regularnie zwłaszcza w okresie wzrostu, później dobrze poradzą sobie także przy mniejszym nawodnieniu gleby.

 

4. Nasturcja

Piękne kwiaty nasturcji mogą stanowić niezwykłą ozdobę naszych balkonów i tarasów. Jest to gatunek pnący się, dlatego donicę można umieścić przy dekoracyjnej drabince czy ścianie. Świetnie sprawdzi się także w skrzynce balkonowej. Jej duże kwiaty wspaniale prezentują się na tle delikatnych liści i pnącz.

Kwiaty jednoroczne tego gatunku wysiewamy wprost do doniczek z żyzną glebą. Nie należy ich nadmiernie nawozić, gdyż ogranicza to kwitnienie. Trzeba jednak dbać o regularne podlewanie, aby nie dopuścić do wyschnięcia podłoża.

Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne - nasturcja

źródło zdjęcia: Depositphotos / alenalihacheva

5. Niecierpek nowogwinejski

Jeżeli marzą nam się piękne i trwałe kwiaty na balkon to subtelny urok niecierpka może nas zachwycić. Roślina ta wspaniale nadaje się do posadzenia w skrzyni wiszącej lub w dużej donicy zdobiącej taras. Jej pięciopłatkowe kwiaty o różnych barwach cudownie prezentują się na tle gęsto rosnących, ciemnozielonych liści.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: donice ogrodowe z palet >>

Niecierpek najładniej rośnie w miejscach o rozproszonym świetle oraz na żyznych, próchniczych glebach. Odpowiednio nawożony będzie kwitnąć bardzo długo i obficie.

Najpiękniejsze - niecierpekjednoroczne

źródło zdjęcia: Depositphotos / irisphoto11

6. Cynia

Kwiaty jednoroczne znane z ogródków naszych babć wracają do łask! Wysiane do doniczek będą ozdabiać nasze balkony i tarasy przez długi czas. Ich różnokolorowe kwiaty o wielu ciekawych formach świetnie sprawdzają się w tworzeniu oryginalnych kompozycji. Okazałe kwiatostany umocowane są na długich łodygach, dlatego warto zestawiać je z niskimi roślinami.

Cynia preferuje stanowiska mocno nasłonecznione. Warto zadbać także o żyzną glebę, gdyż bogate w składniki odżywcze podłoże sprawi, że kwiaty nie będą wymagały dodatkowego nawożenia.

Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne - cynia

źródło zdjęcia: Depositphotos / maximkabb

7. Lobelia

Delikatne kwiaty i pędy lobelii mogą stanowić subtelną ozdobę naszych balkonów i tarasów. Niewysoka roślina będzie świetnie komponować się w połączeniu z kwiatami wyższymi. Wśród różnokolorowych odmian można znaleźć zarówno te kępiaste, jak i zwisające, idealne do skrzynek. Kwiatami możemy cieszyć się od początku czerwca aż do jesieni.

Należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny, gdyż nie lubi ona przesuszonego podłoża.

Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne - lobelia

źródło zdjęcia: Depositphotos / Sombra12

8. Bratek

Niezwykle urokliwą rośliną ozdobną zarówno na balkon, jak i do domu jest popularny bratek. Kwiaty te można sadzić bardzo wcześnie, gdyż świetnie znoszą przymrozki. Z tego powodu już w marcu na naszych balkonach i tarasach mogą zakwitnąć kolorowe bratki.

Roślinę taką można wcześniej hodować w domu, by w odpowiednim momencie móc zmienić jej aranżację, wsadzając ją do większych donic na zewnątrz.

Dowiedz się więcej: Kwiaty wiosenne w doniczkach – TOP 7 najpiękniejszych propozycji >>

Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne - bratki

źródło zdjęcia: Depositphotos / st-design

9. Maciejka

Zniewalający zapach popularnej maciejki dla wielu z nas jest jednym z symboli ciepłych, letnich nocy. Dlatego tak chętnie sadzimy ją również na naszych balkonach.

Roślina jest stosunkowo wysoka i bardzo łatwa w uprawie. Wysiewamy ją wprost do gleby i ustawiamy w pełnym słońcu – jeżeli chcemy by miała więcej kwiatów, lub w półcieniu – jeżeli zależy nam na rozroście liści.

Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne - maciejka

źródło zdjęcia: Depositphotos / coconat

10. Aksamitka

Niewielkie kwiaty aksamitki w odcieniach przywołujących na myśl słoneczne promienie to fantastyczna ozdoba na balkon lub taras. Roślina świetnie nadaje się zarówno do skrzynek zawieszonych na balustradach, jak i do donic (zarówno tych tarasowych, jak i pokojowych).

Łatwo także tworzyć z jej udziałem ciekawe kompozycje, zestawiając ją z innymi gatunkami. Aksamitka lubi dobrze nasłonecznione miejsca, w których kwitnie znacznie bardziej obficie niż w półcieniu.

Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne - aksamitka

źródło zdjęcia: Depositphotos / eltoro69

11. Heliotrop peruwiański

Kwiaty jednoroczne tego gatunku to rozłożyste rośliny wspaniale zdobiące donice na balkon i taras. Na tle ciemnozielonych, krzewiastych liści pojawiają się kwiatostany o drobnych kwiatach. Będzie wspaniale wyglądać zarówno solo, jak i jako tło do wyższych roślin.

Lubi dobrze nasłonecznione miejsca, jednak nie warto wystawiać ją na bezpośrednie działanie promieni. Takie kwiaty jednoroczne można dodatkowo przycinać, nadając im pożądany przez nas wygląd pasujący do zamysłu kompozycyjnego.

Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne - heliotriop

źródło zdjęcia: Depositphotos / Kassandra2

Kwiaty jednoroczne to cudowna ozdoba naszych domów. Charakteryzują się obfitym kwitnieniem i przez całe lato będą uświetniać nasze balkony, tarasy i parapety swoim pięknem. Chociaż pozostają z nami jedynie przez jeden sezon, to z powodzeniem swoim wyglądem zrekompensują nam nietrwałość.

ZOBACZ RÓWNIEŻ