Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
03 Paź, 2018 - 00:00

Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące (TOP 11)

Mariola Krzyżak

Jakie kwiaty doniczkowe kwitnące wybrać do wnętrza swojego domu? Poznaj najpiękniejsze gatunki i pozwól się zainspirować!

Kwiaty doniczkowe kwitnące to najpiękniejsza naturalna i subtelna ozdoba naszych wnętrz. Cieszą wyjątkowymi kolorami, cudownym zapachem i ulotną delikatnością. Warto więc poznać najbardziej urodziwe gatunki, by móc wybrać spośród nich ten, który będzie najlepiej pasować do naszego domu.

Kwiaty doniczkowe kwitnące – TOP 11 najpiękniejszych

11. Kalanchoe

Początkujący, domowi ogrodnicy powinni zainteresować się uroczą rośliną o drobnych, zgrupowanych kwiatach. Popularne kalanchoe jest bardzo łatwe w uprawie, dlatego nawet niedoświadczona osoba z łatwością będzie mogła poradzić sobie z jej uprawą w domu.

Kwiaty doniczkowe kwitnące tego typu można z powodzeniem ustawiać na parapetach, gdyż do prawidłowego wzrostu potrzebują dużej dawki słońca. Należy pamiętać także o regularnym podlewaniu, jednak wody dostarczamy z umiarem dopiero wtedy, kiedy zauważymy, że podłoże jest już suche.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty doniczkowe pokojowe

Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące Kalanchoe

źródło zdjęcia: Getty Images / Elf911

10. Fiołek afrykański

Kwiaty doniczkowe tego gatunku to urocza ozdoba, która sprawdzi się praktycznie w każdym domowym pomieszczeniu dzięki swoim niewielkim rozmiarom oraz stosunkowo małym wymaganiom.

Na rynku ogrodniczym znajdziemy odmiany o różnorodnych kolorach kwiatów, dla których piękną oprawą są ciemnozielone, mięsiste liście. Dodatkowym atutem jest fakt, że roślina przy odpowiednim nawożeniu może kwitnąć nawet przez cały rok.

Dla fiołka wybieramy stanowisko widne, ale o rozproszonym świetle. Te piękne kwiaty pokojowe najlepiej podlewać do podstawki regularnie, dwa razy w tygodniu, nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia podłoża.

Dowiedz się więcej: Fiołki doniczkowe – TOP 7 najpiękniejszych odmian

Fiołek afrykański

źródło zdjęcia: Getty Images / Onepony

9. Hiacynt

Gatunek, który nadaje się zarówno na kwiaty ozdobne do domu, jak i kwiaty na balkon. Delikatna roślina niestety nie będzie cieszyć oka swoimi kolorami przez cały rok, jednak może z powodzeniem stać się wiosennym, pachnącym dodatkiem do naszych wnętrz.

W sklepach ogrodniczych znajdziemy odmiany o różnych barwach, dzięki czemu będziemy mogli tworzyć piękne kompozycje. Roślina cebulowa będzie doskonale prezentować się nie tylko w doniczkach, ale także szklanych naczyniach.

Hiacynt powinien stanąć w miejscu widnym o rozproszonym świetle, z dala od kaloryferów i miejsc, w których może wystąpić przeciąg.

Hiacynt

źródło zdjęcia: Getty Images / ArtSvitlyna

8. Anturium

Piękny, subtelny kwiat anturium to elegancka dekoracja do wnętrz. Będzie doskonale prezentować się w klasycznych salonach. Jego uroda zachwyca na tyle, że często w kwiaciarniach można spotkać go w postaci ciętej. Nie jest to jednak roślina łatwa w uprawie i należy poświęcić jej sporo uwagi.

Przede wszystkim wymaga odpowiednio nasłonecznionego miejsca, jednak bez bezpośredniej ekspozycji na ostre promienie. Warto sadzić ją w niewielkich doniczkach z warstwą drenażu. Podłoże powinno być odpowiednio odgrzybione. Anturium podlewamy regularnie, zwracając uwagę na to, by ziemia była stale wilgotna.

Anturium

źródło zdjęcia: Getty Images / Andrey Bukreev

7. Gardenia

Pięknie kwitnące kwiaty doniczkowe tego gatunku wyróżniają się klasycznym wyglądem, dzięki czemu będą świetnie wyglądać w salonach i sypialniach. Warto jednak pamiętać o tym, że roślina wydziela mocny, bardzo przyjemny zapach, który dla niektórych osób może okazać się zbyt intensywny.

Kwiat należy ustawić w dobrze nasłonecznionym miejscu, najlepiej na parapecie. Podlewamy go często, gdyż nie znosi suszy, jednak na tyle obficie, by nie dopuścić do przelania. Kwiat warto także zraszać, gdyż preferuje wilgoć.

Gardenia

źródło zdjęcia: Getty Images /Anna Oleinik

6. Hoja

Kwiaty doniczkowe kwitnące mogą cieszyć także urokiem pięknych liści. Taka właśnie jest hoja. Jej ciemnozielone, mięsiste liście są już fantastyczną dekoracją samą w sobie. Jednak dopiero po pojawieniu się okazałych parasoli z woskowanymi, małymi kwiatuszkami roślina ukazuje całe swoje piękno.

Doniczkę umieszczamy w jasnym miejscu bez bezpośredniej ekspozycji na słońce. Hoja jest rośliną, której nie należy nadmiernie podlewać – znacznie lepiej zniesie suszę niż przelanie.

Hoja

źródło zdjęcia: Getty Images / Baiaz

5. Azalia

Wyjątkowej urody roślina obsypana delikatnymi kwiatami to strzał w dziesiątkę dla miłośników okazale kwitnących gatunków. Piękna azalia najlepiej poczuje się w najjaśniejszym z miejsc w naszym pomieszczeniu, gdyż do rozwoju potrzebuje dużej ilości światła.

Najlepiej funkcjonuje w nieco niższych temperaturach, nie toleruje za to przeciągów. Należy pamiętać o tym, by podłoże było stale wilgotne. W innym przypadku kwiaty oraz liście będą szybko opadać.

Azalia

źródło zdjęcia: Getty Images / OlgaVolodina

4. Cyklamen (fiołek alpejski)

Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą? Cyklamen będzie doskonałym wyborem! Jego subtelne kwiaty na długich łodygach górujące nad warstwą zielonych liści z delikatnym wzorem będą cudownie pasować do wielu wnętrz.

Roślina ta wymaga jednak sporej uwagi. Przede wszystkim należy dbać o prawidłowe podlewanie – wodę nalewamy do podstawki, a po około pół godziny odlewamy ją. Podłoże musi być stale wilgotne, ale nie mokre. Za duża wilgoć może szybko powodować gnicie bulwy, co doprowadzi do zniszczenia rośliny.

Cyklamen

źródło zdjęcia: Getty Images / Zolga_F

3. Zwartnica

Niezwykłej urody roślina o dużych kwiatach na grubej łodydze. Prezentuje się wyjątkowo elegancko, jednak jest wymagająca w uprawie.

Bardziej doświadczeni ogrodnicy mogą zakupić ją jeszcze w postaci cebulki, którą należy posadzić w żyznej glebie i ustawić w ciepłym, ale nieoświetlonym miejscu. Kiedy już puści pędy przenosimy ją do jasnego pomieszczenia.

Przed okresem kwitnięcia warto zapewnić jej dodatkowe odżywienie w postaci nawozu. Pamiętajmy także o niezbyt obfitym, ale regularnym podlewaniu.

Zwartnica

źródło zdjęcia: Getty Images / nipastock

2. Skrzydłokwiat

Wspaniała roślina o intensywnie zielonych, ciemnych liściach i delikatnych kwiatach wyglądem przypominających skrzydła. Znana jest nie tylko ze swej wyjątkowej urody, ale także dobroczynnych dla zdrowia właściwości.

Egzotyczny kwiat ma bowiem zdolność oczyszczania powietrza z toksyn, dzięki czemu sprzyja tworzeniu we wnętrzach korzystnego klimatu. Liście rośliny należy regularnie przecierać z kurzu, aby mogły one skutecznie oczyszczać powietrze.

W okresie kwitnienia warto zastosować dodatkowo płynny nawóz. Pamiętajmy, że skrzydłokwiat lubi wilgotne środowisko, dlatego należy mu zapewnić stały dostęp wody. Doniczkę najlepiej jest postawić na kamyczkach na podstawce z wodą.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia – TOP 12

Skrzydłokwiat

źródło zdjęcia: Getty Images / OksanaRadchenko

1. Storczyk

W naszym zestawieniu TOP 11 – Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące na pierwszym miejscu musiał znaleźć się popularny storczyk, który swym subtelnym pięknem zachwyca każdego miłośnika roślin.

Niezwykle elegancka roślina doskonale prezentuje się w każdym wnętrzu, a dzięki swoim specyficznym wymaganiom można postawić ją nawet w łazience czy korytarzu. Do tego w sklepach ogrodniczych można znaleźć kwiaty o kolorze, jaki nam się tylko wymarzy, gdyż hodowcy od lat prześcigają się w tworzeniu coraz nowszych odmian.

Możemy także zdecydować się na roślinę dużą lub storczyka w wersji mini. Wszystko zależy więc od naszych preferencji i tego, w jakim miejscu będziemy chcieli ustawić nasz kwiat.

Storczyki dla początkujących ogrodników mogą wydawać się kłopotliwe w uprawie, jednak przy odrobinie wprawy i wyposażeniu się w wiedzę z pewnością nasz wysiłek nie pójdzie na marne, a roślina odwdzięczy się nam niezwykłymi kwiatami. Do tego gatunek ten świetnie nadaje się do tworzenia oryginalnych kompozycji, wykorzystując np. przeźroczyste doniczki i eksponując piękne korzenie.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o storczyki w domu

Storczyk

źródło zdjęcia: Getty Images / lenta

Kwiaty doniczkowe kwitnące to doskonały dodatek do aranżacji wnętrz, który wprowadzi do nich mnóstwo naturalnego piękna. Warto więc spróbować swoich sił w uprawie nieco bardziej wymagających gatunków, które nasz trud wynagrodzą wspaniałym wyglądem, którym będziemy mogli cieszyć oko na długo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ