Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
11 Wrz, 2017 - 11:46
TOP 11: Najpiękniejsze kwiaty balkonowe

TOP 11: Najpiękniejsze kwiaty balkonowe

Julia Ziółkowska

Piękne kwiaty balkonowe cieszą swoim widokiem i dekorują otaczającą nas przestrzeń – niezależnie od powierzchni tarasu czy balkonu. Które rośliny prezentują się najpiękniej?

Jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych sposobów na ozdobienie przestrzeni za oknem są kwiaty balkonowe. Oto najpiękniejsze rośliny, które ozdobią taras latem, a niektóre z nich także i jesienią.

Hodowanie kwiatów to starożytna sztuka. Znane z mitów są Wiszące Ogrody Semiramidy, które były jednym z 7 Cudów Świata Starożytnego. Nie każdy dysponuje jednak akrami ziemi uprawnej lub wystarczającą przestrzenią, aby założyć ogród. W pewien sposób rekompensują nam to balkony lub skrzynki wystawiane za oknami. Odpowiednio hodowane mogą być nie tylko ozdobą, ale także relaksującym, kolorowym i pięknie pachnącym miejscem wzbogacającym naszą przestrzeń.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: donice ogrodowe z palet >>

1. Pelargonie

Jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Łatwe w uprawie, odporne na trudne warunki i zachwycające wieloma bardzo kolorowymi kwiatostanami. Lubią słońce, natomiast zimą trzeba je przechowywać w cieplejszych miejscach, niż balkon. Swoim zapachem odstraszają komary i muchy.

Dowiedz się więcej: Jak prawidłowo podlewać rośliny domowe >>

TOP 11: Najpiękniejsze kwiaty balkonowe - pelargonie

2. Bratki

Istnieje wiele odmian bratków, które charakteryzują się odmienną kolorystyką. Kwitną wczesną wiosną i niezmiennie zachwycają przechodniów. Są idealne na rabatki i uprawę w doniczkach. Ciekawostką jest, że kwiaty bratków są jadalne.

Dowiedz się więcej: 11 sposobów na pięknie wyglądający posiłek >>

TOP 11: Najpiękniejsze kwiaty balkonowe - bratki

3. Petunia

Dzwonki petunii to bez wątpienia jedna z ozdób naszego mini-ogródka. Ich pędy mogą mierzyć do 100 cm długości, więc zaliczane są do kwiatów balkonowych zwisających. Petunia posiada wiele odmian, jest łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnych gleb czy nawożenia.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze kwiaty jednoroczne (pokojowe i na taras) – TOP 11 >>

TOP 11: Najpiękniejsze kwiaty balkonowe - petunia

4. Lobelia

Delikatne niebieskie lub różowe kwiatki wymagają słonecznego stanowiska. Roślina nie lubi być przesuszona, ale nie należy jej także przelewać. Kwitnie od czerwca do późnej jesieni.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze kwiaty wieloletnie (pokojowe i na taras) – TOP 11 >>

TOP 11: Najpiękniejsze kwiaty balkonowe - lobelia

5. Pokrzywiec

Jest to bardzo interesująca roślina ze względu na swoje czerwone kwiatostany, które przypominają kocie ogony. Pokrzywiec to ciekawy pomysł na udekorowanie balkonu, gdy pragniemy czegoś oryginalnego.

Dowiedz się więcej: Kwiaty na taras – inspiracje i aranżacje (TOP 7 pomysłów) >>

TOP 11: Najpiękniejsze kwiaty balkonowe - pokrzywiec

źródło zdjęcia: ogrodniktomek.pl

6. Komonica plamista

Jej kwiaty przypominają swym wyglądem dzioby tukanów. Żółto-pomarańczowy kolor i egzotyczny wygląd to duże zalety tej rośliny. Komonica potrzebuje ciepła i przepuszczalnego podłoża.

Dowiedz się więcej: Kwiaty wiosenne w doniczkach – TOP 7 najpiękniejszych propozycji >>

TOP 11: Najpiękniejsze kwiaty balkonowe - komonica plamista

źródło zdjęcia: vivien10.flog.pl

7. Bluszcz pospolity

Gdy nasz balkon znajduje się w półcieniu można na nim posadzić bluszcz. Jest to roślina bardzo odporna na mróz i wiatr, w dodatku zimozielona.

TOP 11: Najpiękniejsze kwiaty balkonowe - bluszcz

8. Plektrantus

Bardzo efektowne zwisy tworzy w skrzynkach plektrantus. Jego biało-zielone liście mogą tworzyć bardzo piękne kompozycje z innymi roślinami.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty wiosenne w domu? >>

TOP 11: Najpiękniejsze kwiaty balkonowe - plektrantus

źródło zdjęcia: plantbook.co.za

9. Mini-drzewka owocowe

Coś dla koneserów. Gdy zwykłe kwiaty to za mało, spróbujmy posadzić drzewko. Takie mini-drzewka sprawdzą się zwłaszcza na większych balkonach lub tarasach. Odmiany drzewek, które możemy w ten sposób hodować to między innymi: grusze (Safira, Garden Pearl, Garden Red, Obelisk), wiśnie Piemont, czereśnie (Garden Bing, Silva, Victoria), brzoskwinie Honey Gold, morele Aprigold.

TOP 11: Najpiękniejsze kwiaty balkonowe - grusza

10. Wrzosy

wyjątkowe dla jesiennych aranżacji ogródkowych. Kwitną w kolorach od białego, poprzez liliowy, do ciemnego bordo. Różnorodność odmian daje dużo możliwości aranżacji. Wrzosy doskonale sprawdzą się jako kwiaty balkonowe pod warunkiem, że będziemy je często podlewać. Potrzebują takiej opieki ze względu na płytki system korzeniowy.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe – pielęgnacja i uprawa, pomysły na kwiaty w domu >>

TOP 11: Najpiękniejsze kwiaty balkonowe - wrzosy

11. Begonie

Te popularne rośliny można uprawiać na niezbyt nasłonecznionych stanowiskach – większość odmian nie toleruje zbyt intensywnego nasłonecznienia. Są również bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Begonie kaskadowe posiadają bardzo długie i kruche pędy, dlatego trzeba je chronić przed wiatrem.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty balkonowe? >>

TOP 11: Najpiękniejsze kwiaty balkonowe - begonie

Dzięki kwiatom balkonowym w okresie letnim aż do jesieni będziemy mogli cieszyć się pięknem swojej prywatnej i zielonej przestrzeni.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jakie rośliny zdecydujemy się hodować na naszym balkonie, większość z nich należy przesadzić po okresie wiosennych przymrozków, a w okresie jesienno-zimowym trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ