Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
07 Sie, 2018 - 03:00
Drzewka doniczkowe - TOP 10 najpiękniejszych propozycji

Drzewka doniczkowe – TOP 10 najpiękniejszych propozycji

Elzbieta Tchorowska

Drzewka doniczkowe upiększą Twój balkon, taras i wnętrza. Sprawdź najpiękniejsze propozycje i ciesz się niesamowitymi drzewkami doniczkowymi w mieszkaniu.

Żywe rośliny stanowią niezwykłą dekorację każdego wnętrza. Drzewka doniczkowe są pod tym względem wyjątkowe. Pasują do praktycznie każdego wystroju, wprowadzają ciepłą atmosferę i oczyszczają powietrze. Sprawdzą się w zamkniętym pomieszczeniu, na balkonie czy na tarasie. Choć sztuczne drzewka są o wiele prostsze w pielęgnacji, to warto jednak wybrać te żywe.

Zobacz najpiękniejsze propozycje, które będą Cię zachwycać latami.

1. Drzewka Bonsai, czyli mini drzewka doniczkowe

Drzewka Bonsai wywodzą się z Chin, choć później i Japończycy włączyli je do swoich tradycji. To drzewa, które zostały sztucznie zminiaturyzowane, a ich system korzeniowy jest bardzo niewielki i płasko rozłożony. To nazwa całego procesu hodowania takiej rośliny i jej kształtowania. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu takie gatunki jak:

 • dąb,
 • świerk,
 • cis,
 • wiąz,
 • podokarp wielkolistny,
 • ficus retusa,
 • portulacaria afra.

Szczególnie trzy ostatnie pozycje doskonale nadają się do uprawy w domu i są polecane osobom początkującym. Musimy pamiętać, że każde drzewko bonsai wymaga dużej ilości światła. Przed zakupem upewnijmy się, które gatunki muszą stale rosnąć na balkonie lub tarasie, a które możemy przenieść do domu.

Kompozycje, które można uzyskać dzięki takim miniaturom są piękne. By jednak tak było przez długie lata, tego rodzaju drzewka doniczkowe potrzebują stałej opieki, przycinania i kształtowania. Propozycja z pewnością nie jest polecana osobom, dla których pielęgnacja kwiatów kończy się na podlewaniu.

Jeśli zainteresowała Cię hodowla bonsai, odwiedź stronę ilovebonsai.pl, do której link znajdziesz tutaj. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje o tych drzewkach.

Drzewka doniczkowe Bonsai

2. Drzewko cytrynowe

Sady cytrynowe znajdują się na południu Europy i w Meksyku, czyli tam, gdzie utrzymuje się wysoka temperatura. Naturalnie mierzą nawet 5 m wysokości. Byśmy mogli cieszyć się tymi pięknymi roślinami na balkonach i tarasach, stworzono specjalną odmianę – o wiele niższą i o bardziej zwartej strukturze.

Nie tylko pięknie się prezentują, ale także dostarczają domowych owoców. Pielęgnacja roślin nie jest pracochłonna, ale trzeba jej konsekwentnie przestrzegać. Cytryny nie lubią częstego przenoszenia z miejsca na miejsce ani gwałtownych zmian temperatury.

W zimie preferują temperaturę około 15 stopni Celsjusza. Kiedy więc na dworze zapanuje jesienny klimat, dobrze jest zabrać drzewko cytrusowe na korytarz lub w chłodniejsze miejsce w domu. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, by ziemia zawsze była lekko wilgotna, a w okresie letnim konieczne jest częste zraszanie.

 

3. Drzewko mandarynkowe

Drzewka mandarynkowe w pielęgnacji bardzo przypominają wyżej wymienione cytrynowe. Domowe odmiany są jednak o wiele niższe – sięgają maksymalnie 1,5 metra. Owoce pięknie wyglądają i potrafią utrzymać się na roślinie przez cały rok, są jednak mniejsze i lekko kwaśniejsze od tych sklepowych, przez co nie muszą smakować każdemu.

Owoce drzewka doniczkowego mandarynkowego

4. Azalia indyjska, czyli rododendron

Azalie to tak naprawdę krzewy zimozielone, które nie zrzucają liści na zimę. Są dostępne w donicach, a odpowiednio wypielęgnowane, wyglądem mogą przypominać niewielkie drzewka, stąd znalazły się na niniejszej liście. Kwiaty są pastelowe – najczęściej dostępne w kolorach:

 • różowych,
 • łososiowych,
 • białych,
 • fioletowych.

Choć rododendron został u nas całkiem rozpowszechniony, to jego kwiaty egzotyczne dodadzą uroku każdemu wnętrzu. To roślina bardzo trudna w pielęgnacji. Konieczne jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury pomieszczenia i wilgotności.

Latem niezbędne jest zraszanie liści. W przeciwnym przypadku roślina je straci. Azalie lepiej jest trzymać na tarasach i balkonach, a do mieszkania przenośmy je tylko na zimę.

 

5. Róże pienne

Róże zna chyba każdy – nie wszyscy jednak wiedzą, że są specjalne odmiany hodowane na tzw. pniu. Dzięki temu zamieniają się w przepiękne drzewka doniczkowe, które z powodzeniem można trzymać w mieszkaniu, na balkonie czy tarasie. Są także całkiem łatwe w uprawie.

Nie lubią kwaśnych gleb, a nawożenie trzeba wykonywać przynajmniej raz w roku w okolicach kwietnia. Wolą wilgotne podłoże i dużo słońca. Jeśli róże zaczynają zrzucać zaschnięte kwiaty, to najlepszy znak, że trzeba podlewać je częściej. Jedną z największych zalet tej rośliny jest bogactwo kolorów – do wyboru mamy praktycznie dowolną barwę.

Drzewko doniczkowe różane

6. Areka, czyli palma

Palma, ale jaka piękna! Nie tylko wspaniale wygląda, ale także doskonale oczyszcza i nawilża powietrze w pomieszczeniu. Choć w naturze potrafi sięgać nawet do 9 m, to w wersji doniczkowej nie powinna przekraczać 1,5 m. Jeśli chcemy zobaczyć jej kwiaty, konieczna jest hodowla na balkonie lub tarasie.

Pielęgnacja jest dość prosta – należy unikać bezpośredniego słońca i wysuszenia gleby. Wszystkie palmy doniczkowe trzeba nawozić nawozem płynnym raz na dwa tygodnie w okresie wiosenno-letnim.

 

7. Piątak lancelowaty lub pentas

Piątaki lancelowate sprawdzą się najlepiej jako krzewy doniczkowe, a nie ogrodowe. Nie znoszą niskich temperatur i wolą zimę spędzić w ciepłym mieszkaniu. Piątak pochodzi z Afryki – musimy mu zapewnić stały dostęp do słońca, wody i przewiewu.

Odpowiednio roślinę przycinając, możemy uzyskać formę drzewka z bujną koroną i pięknymi malutkimi kwiatami w kolorach czerwonym lub różowym. Pentas to krzewy ozdobne kwitnące, które potrafią zdobić nasze wnętrza przez cały rok.

 

8. Jabłonka

Mini drzewka jabłoni będą stanowić przepiękną dekorację balkonu, tarasu lub mieszkania, a także dostarczą wspaniałych, słodkich owoców. Najpopularniejsze są dwa gatunki: Delegrina i Delbarestivale. Wiosną pokryją się masą malutkich biało-różowych kwiatów, a wielkie jabłka są możliwe do zbioru już drugiego roku hodowli.

Musimy pamiętać o częstym nawożeniu i podlewaniu. Jeśli chcemy uzyskać wielkie i słodkie owoce, zapewnijmy roślinie dużą ilość światła słonecznego – najlepiej wystawiając na balkon. Mini jabłonki nie są mrozoodporne – pamiętajmy o przeniesieniu ich do domu na zimę.

Jabłka - owoce drzewka doniczkowego jabłoni

9. Fuksja

To przepiękna propozycja, którą z powodzeniem można postawić na parapecie, a latem wynieść na balkon. Z początku roślina wybija się w górę, a dopiero końcówki pędów będą się zwieszać. Odpowiednio przycinając roślinę, uzyskamy kształt barwnego, niewielkiego drzewka. Kwitnie od maja do września.

Możemy zakupić fuksję o praktycznie dowolnym kolorze kwiatów – z wyłączeniem żółtego. Wymaga systematycznego podlewania i lekko zacienionego stanowiska. W czasie kwitnienia wymaga nawożenia preparatem o niskiej zawartości azotu. Opieka nie jest wymagająca, wymaga jednak konsekwencji i regularnego doglądania.

 

10. Kalina laurolistna

To odmiana kaliny, którą możemy z powodzeniem hodować w donicy. W ogrodzie potrafi osiągnąć wysokość nawet 3 m, lecz w domu osiągnie co najwyżej 1,5 m. Kwitnie od maja do lipca bardzo obficie, stanowiąc piękną dekorację. Później kwiaty przekształcają się w niebieskie i czerwone jagody, które bardzo efektownie wyglądają.

Pielęgnacja rośliny jest bardzo prosta. Rośnie na prawie każdym podłożu, choć stanowczo wolą warunki półcieniste. Jest mrozoodporna – może stać na balkonie nawet zimą. Przycinanie nie jest obowiązkowe, warto jednak o tym pomyśleć, chcąc poprawić kształt krzewu i nadać mu wyglądu drzewka.

 

Drzewka doniczkowe stanowią przepiękną ozdobę balkonów i mieszkań. Nie jest potrzebny ogródek, by cieszyć się zdrowymi i smacznymi owocami sezonowymi. Jeśli więc nie mamy pomysłu na aranżację balkonu lub tarasu, z pewnością powinny się tam znaleźć nasze propozycje. Zachwycimy całą rodzinę i znajomych, a własne jabłka czy mandarynki na stole zrobią furorę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ