Mateusz Baj
Mateusz Baj
15 Wrz, 2017 - 04:00
Jak wybrać najlepszy rower dla siebie

Jak wybrać najlepszy rower dla siebie

Mateusz Baj

Jakie są rodzaje rowerów i jak wybrać najlepszy rower, idealnie dopasowany do potrzeb naszych i naszej rodziny.

Jak wybrać najlepszy rower? W sklepach można obecnie przebierać w rodzajach i typach rowerów, a  producenci próbują jak najlepiej dostosować ich konstrukcję do naszych potrzeb i wymagań.

Przedstawiamy cztery najpopularniejsze obecnie typy rowerów.

Rower miejski

Rower miejski – jak sama nazwa wskazuje – jest przeznaczony do jazdy po mieście. Ma ułatwić nam codzienne poruszanie się i być alternatywą dla samochodu czy transportu publicznego w dojeździe do pracy czy po zakupy.

Rowery miejskie posiadają szerokie siodełko i szeroką kierownicę skierowaną w stronę osoby prowadzącej. Dzięki takiej konstrukcji, a także dzięki specjalnej geometrii ramy, umożliwiają wygodną jazdę w wyprostowanej postawie.

Cechą charakterystyczną rowerów miejskich jest przerzutka ukryta w piaście tylnego koła. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest zmiana biegów także w trakcie postoju (np. na światłach), a napęd mniej się brudzi.

Rowery miejskie bardzo często wyposażone są w takie gadżety jak: koszyk na zakupy, bagażnik, pełną osłonę łańcucha czy stopkę. Ich wadą jest duża waga, często dochodząca do 25 kg.

Jak wybrać najlepszy rower dla siebie - rower miejski

Rower górski (MTB)

Mimo, ze rowery górskie zostały stworzone do jazdy w terenie, bardzo często można spotkać je także w przestrzeni miejskiej. Ich charakterystyczną cechą są niewielkie 26-calowe koła (chociaż ostatnio coraz większą popularność zyskują „górale” z większymi kołami: 27,5- oraz 29-calowymi) oraz szerokie opony z agresywnym bieżnikiem.

Rowery górskie wyposażone są na ogół w jeden lub dwa amortyzatory, ułatwiające jazdę w terenie. Posiadają też sporą ilość biegów oraz solidne hamulce. Ze względu na uniwersalną konstrukcję zapewniają możliwość jazdy w mieście i poza nim – rowery górskie bardzo często używane są do jazdy rekreacyjnej.

Jak wybrać najlepszy rower dla siebie - rower MTB

Rower szosowy

Rower szosowy, zwany niegdyś kolarzówką, jest przeznaczony do jazdy po asfalcie. Posiada duże, 28-calowe koła, oraz wąskie i gładkie opony, praktycznie pozbawione bieżnika, które generują niskie opory toczenia.

Cechą charakterystyczną rowerów szosowych jest zagięta w charakterystyczny sposób kierownica (tzw. baranek), umożliwiająca przybranie jak najbardziej aerodynamicznej pozycji. Siodełko zazwyczaj położone jest wyżej niż kierownica, co dodatkowo wymusza u rowerzysty aerodynamiczną postawę.

Rower szosowy jest zazwyczaj bardzo lekki – nie posiada żadnych amortyzatorów, a rama wykonana jest z aluminium lub carbonu (włókien węglowych). Jego wadą jest to, że umożliwia jazdę praktycznie tylko po drogach asfaltowych.

Jak wybrać najlepszy rower dla siebie - rower szosowy

Rower trekkingowy (turystyczny)

Rower trekkingowy to dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią dalekie rowerowe wycieczki. Dobrze spisuje się zarówno na drogach asfaltowych jak i leśnych szutrach czy ścieżkach.

Rowery trekkingowe wyposażone są w bagażnik, który umożliwia zamocowanie toreb i sakw, a także w błotniki. Geometria ramy pozwala na jazdę w bardziej wyprostowanej pozycji, w porównaniu z szosówkami czy góralami, a siodełko jest umieszczone poniżej poziomu kierownicy. Opony w rowerze trekkingowym są szersze niż w szosówce, natomiast węższe niż w rowerze MTB.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce >>

Jak wybrać najlepszy rower dla siebie - rower trekkingowy

Najlepszy rower, czyli jaki?

Jak zatem wybrać najlepszy rower? Wszystko zależy od tego, do jakiej jazdy rower będzie nam najczęściej służył. Jeśli chcemy dojeżdżać nim do pracy, najlepiej sprawdzi się rower miejski. Gdy pasjonują nas wycieczki za miasto, powinniśmy wybrać rower trekkingowy. Jeśli chcemy czuć radość z szybkiej jazdy, najlepsza będzie dla nas kolarzówka, a gdy lubimy jazdę w trudnym, górskim terenie, powinniśmy wybrać rower MTB.

ZOBACZ RÓWNIEŻ