ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
17 Paź, 2018 - 06:20

Najlepszy kredyt samochodowy – ranking 2019

ARTYKUŁ PARTNERA

Dowiedz się, który kredyt samochodowy jest obecnie najkorzystniejszy i na co zwracać uwagę przy jego wyborze. Poznaj aktualny ranking kredytów samochodowych.

Zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu samochodowego, jednak nie wiesz czym się kierować przy wyborze banku? Dobrze trafiłeś! W tym artykule przedstawiamy aktualny ranking kredytów samochodowych, a następnie opisujemy istotne parametry, które warto brać pod uwagę przy wyborze tego kredytu.

TOP 5: Aktualny ranking kredytów samochodowych

Który kredyt samochodowy jest obecnie najlepszy na rynku? Poniżej przedstawiamy najciekawsze oferty.

5. Pożyczka gotówkowa Mini Ratka PKO Bank Polski

Choć największy polski bank nie ma w swojej ofercie specjalnych kredytów samochodowych, to jednak warto zwrócić uwagę na jego pożyczkę gotówkową Mini Ratkę. Można ją przeznaczyć na dowolny cel, a więc również na zakup auta. W ramach oferty pożyczyć można do 120 000 zł z okresem spłaty do 9 lat.

Jeśli do zakupu auta brakuje nam 30 000 zł, a spłatę tej kwoty chcemy rozłożyć na 5 lat, wysokość miesięcznej raty w PKO BP wyniesie 694,55 zł. Oprocentowanie pożyczki wynosi 9,99%, a prowizja 8,99%.

Bank PKO BP często proponuje promocyjne warunki tej pożyczki i wówczas możemy liczyć na niższe koszty, a więc także niższą ratę. Warto więc na bieżąco śledzić ofertę banku.

4. Pożyczka internetowa Alior Bank

Alior Bank od dłuższego czasu promuje swoją pożyczkę przez Internet, dzięki której można pożyczyć nawet 200 000 zł na okres do 10 lat. W ramach promocji dla nowych klientów oferowana jest prowizja 0%, przez co można liczyć na znacznie niższy koszt pożyczki. Oprocentowanie w skali roku w tym wypadku jest identyczne jak przy pożyczce PKO BP, czyli 9,99%, ale podczas promocji jest obniżane nawet do 5%.

Zaciągając tę pożyczkę jako kredyt na samochód w wysokości 30 000 zł na okres 60 miesięcy, będziemy zobowiązani do spłaty miesięcznych rat w wysokości 637,26 zł. Są to więc dużo korzystniejsze warunki niż w przypadku oferty PKO BP.

Należy jednak sprawdzać na bieżąco promocje pożyczki Alior Banku, ponieważ często są one obwarowane pewnymi warunkami np. limitem kwotowym pożyczki zaciąganej przez Internet.

3. Kredyt samochodowy mBank

Ten kredyt samochodowy został stworzony głównie z myślą o osobach marzących o zakupie nowego auta, choć skorzystać z niego możemy także w przypadku zakupu używanego pojazdu. Z tego względu maksymalna kwota kredytu wynosi aż 450 000 zł, a okres jego spłaty może wynieść nawet 120 miesięcy.

Jeśli skorzystamy z sumy 30 000 zł i rozłożymy jej spłatę na 5 lat, nasza miesięczna rata wyniesie 626 zł. Wszystko dlatego, że oprocentowanie nominalne kredytu wynosi zaledwie 6,39%. Warto wiedzieć, że wysokość oprocentowania zależy od wieku pojazdu – w przypadku zakupu samochodu nowego wynosi ono 5,39%.

Podobnie jak w poprzednich ofertach tak i tutaj warto przed zaciągnięciem kredytu sprawdzić jego aktualne warunki, ponieważ dość dynamicznie się one zmieniają w zależności od akcji promocyjnych.

2. Kredyt gotówkowy Deutsche Bank Polska

Nasz ranking kredytów samochodowych ponownie uwzględnia kredyt gotówkowy na dowolny cel, który można wykorzystać na zakup auta. Jest do db Kredyt Gotówkowy z atrakcyjnym oprocentowaniem, który można zaciągnąć do kwoty 200 000 zł na okres do 120 miesięcy.

Atutami kredytu są proste formalności, szybka decyzja kredytowa i niski koszt. Zaciągając 30 000 zł na okres 5 lat, możemy liczyć na miesięczną ratę w wysokości 622,03 zł. Warto wiedzieć, że bank ma specjalną ofertę dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny.

1. Kredyt samochodowy Santander Consumer Bank

Zwycięzcą naszego rankingu jest kredyt samochodowy Santander Consumer Bank. Kredyt można zaciągnąć na samochód nowy lub używany, a jego spłatę rozłożyć w wygodny sposób nawet na 96 miesięcy w postaci rat równych, malejących lub rat balonowych. Oprocentowanie kredytu zaczyna się od 2,99%.

W przypadku kredytu w wysokości 30 000 zł z okresem spłaty wynoszącym 5 lat miesięczna rata wyniesie 618,34 zł, a więc o ponad 76 zł mniej niż w przypadku pożyczki PKO BP, która znalazła się na ostatnim miejscu naszego rankingu.

Dowiedz się więcej: Prawo bankowe – najważniejsze przepisy chroniące konsumenta 

Ranking kredytów samochodowych – założenia

Pamiętajmy, że przed porównaniem banków pod kątem atrakcyjności kredytu trzeba już wiedzieć, jaki samochód zamierzamy kupić. Oferta tego samego banku może diametralnie się różnić dla samochodów o różnej wartości i wieku.

My do sporządzenia rankingu przyjęliśmy następujące założenia:

  • 5-letni pojazd używany,
  • cena samochodu – 40 tys. zł,
  • kwota kredytu – 30 tys. zł,
  • okres kredytu – 5 lat.

Oceniając atrakcyjność kredytów samochodowych, kierowaliśmy się jak najniższą ratą przy powyższych założeniach.

Podczas sporządzania tego rankingu posiłkowaliśmy się zestawieniem totalmoney.pl, weryfikując go z rzeczywistymi ofertami zamieszczonymi na stronach internetowych banków, a także uzupełniając o dodatkowe informacje.

Najlepszy kredyt samochodowy - kluczyki samochodowe

Ranking kredytów samochodowych a ostateczna decyzja

Wybór kredytu samochodowego nie jest może na tyle poważną inwestycją jak kredyt hipoteczny, ale zdecydowanie warto podejść do tematu rozważnie.

Nawet krótkie porównanie kilku ofert pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, co bardzo dobrze obrazuje przygotowany przez nas ranking. Warto jednak pamiętać, że powyższe zestawienie daje jedynie orientacyjny pogląd na koszty poszczególnych kredytów, ponieważ te zawsze zależą od indywidualnych czynników np. zdolności kredytowej danego klienta.

Duże różnice w kosztach kredytu

Powyższe porównanie pokazuje jednak, że w zależności od oferty miesięczna rata kredytu może się różnić o ponad 75 zł. Wybierając więc droższy kredyt, w skali 5-letniego okresu spłaty trzeba ponieść dodatkowy koszt w wysokości 4 500 zł. To bardzo dużo, a należy mieć świadomość, że:

  • istnieją na rynku jeszcze droższe oferty,
  • wraz z wydłużaniem się okresu kredytu, różnica w kosztach jeszcze mocniej wzrasta.

Porównując oferty, chcemy znaleźć zwykle najtańszy kredyt samochodowy, jednak równie ważne są inne parametry kredytu.

Pożyczka gotówkowa a kredyt samochodowy

Przede wszystkim warto pamiętać, że pożyczka gotówkowa na dowolny cel najczęściej nie wymaga zabezpieczenia, natomiast typowy kredyt samochodowy wiąże się z koniecznością ustanowienia takiego zabezpieczenia.

Przykładowo, jeśli skorzystamy z kredytu samochodowego Santander Consumer Bank, jego zabezpieczeniem będą:

  • przewłaszczenie pojazdu w formie karty pojazdu w depozycie lub wpisu Banku w dowód rejestracyjny,
  • przy kredycie powyżej 30 000 zł dodatkowo cesja praw z polisy AC.

Zabezpieczenie kredytu wymaga dopełnienia większej ilości formalności, ale z drugiej strony pozwala uzyskać lepsze warunki kredytowania. Dzięki zabezpieczeniu mamy również większe szanse na kredyt w dużej wysokości przy nieco gorszej zdolności kredytowej.

Dzisiaj banki coraz częściej promują szybkie pożyczki przez Internet np. Alior Bank i PKO BP. Warto pamiętać, że całkowicie online i bez formalności można w praktyce zaciągnąć jedynie niską kwotę pożyczki – przy wyższych kwotach bank zaprosi nas do placówki i zażąda przedstawienia dokumentów o dochodach.

Dowiedz się więcej: Koszt kredytu samochodowego to nie tylko oprocentowanie 

Najlepszy kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy – jak wybrać najlepszą ofertę?

Jeśli chcemy zaciągnąć kredyt pod kupno samochodu, to zdecydowanie powinniśmy sięgnąć po celowy kredyt samochodowy. Oczywiście można wziąć tradycyjny kredyt konsumencki i co więcej, jego otrzymanie będzie szybsze, ale pod względem oprocentowania korzystniej wypada zwykle kredyt przeznaczony specjalnie na zakup auta. Wyjątkiem są promocyjne oferty pożyczek, ale te nie zawsze pozwalają pożyczyć odpowiednio wysoką kwotę.

Kredyty samochodowe są dzisiaj dość rzadkim produktem w ofertach banków, dodatkowo oferta pomiędzy poszczególnymi placówkami potrafi się w sporym stopniu różnić, dlatego zaleca się porównywanie ofert.

Wprawdzie ostateczne warunki kredytu uzyskamy dopiero po bezpośrednim kontakcie z bankiem (na podstawie oceny zdolności kredytowej), jednak wcześniejsze zorientowanie się w sytuacji na rynku pozwoli wybrać te banki, które na dany moment oferują najkorzystniejsze warunki.

Dowiedz się więcej: Kupno samochodu: jak sfinansować zakup wymarzonego auta 

Istotne czynniki wpływające na koszt kredytu

Na koszt kredytu samochodowego wpływają głównie parametry związane z samym autem (jego wiek oraz wartość), a także kwestie finansowe – zdolność kredytowa, wkład własny oraz okres kredytowania.

Zazwyczaj kredyty na nowsze modele aut przyznawane są na dłuższy okres, niż na starsze samochody. Ogólnie przyjmuje się, że suma wieku samochodu i okresu spłaty kredytu nie powinna przekraczać 15 lat.

Ważnym czynnikiem, wpływającym na całkowity koszt kredytu samochodowego jest zdolność kredytowa. Im jest ona wyższa, tym bank ponosi niższe ryzyko i wówczas może zaproponować atrakcyjniejsze oprocentowanie. Na plus działa również wniesienie wkładu własnego.

Dowiedz się więcej: Kredyt na zakup samochodu bez wkładu własnego 

Nie można zapominać o prowizji za udzielenie kredytu, która w zależności od banku przyjmuje wartość od 1% do kilkunastu procent wartości kredytu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ