Anna Pawłowska
Anna Pawłowska
26 Gru, 2017 - 03:00
Najlepsze zagraniczne ośrodki narciarskie

Najlepsze zagraniczne ośrodki narciarskie

Anna Pawłowska

Jaki jest idealny zimowy wypoczynek? Oczywiście aktywny – na stoku. Gdzie jechać na narty? Polecamy najlepsze ośrodki narciarskie w Europie.

Jazda na nartach to najczęściej uprawiany sport zimowy. Na jego popularność ogromny wpływ ma fakt, że podstawy narciarstwa można opanować dość łatwo – wszystkie ośrodki narciarskie mają szkółki i trenerów. Dzięki temu szybko można zacząć czerpać przyjemność z jazdy, a aktywny wypoczynek połączony jest z podziwianiem malowniczych górskich krajobrazów.
Gdzie warto pojechać na narty? Prezentujemy najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Europie.

Gdzie na narty? Włochy – największy ośrodek narciarski

Najlepsze zagraniczne ośrodki narciarskie - zima na stoku

Wochy: Dolomiti Superski

Dolomiti Superski (sprawdź tutaj) to więcej niż ośrodek narciarski. To największy we Włoszech i należący do absolutnej światowej czołówki kompleks ośrodków narciarskich objętych wspólnym karnetem. W sumie to ponad 1 200 km tras o zróżnicowanym stopniu trudności – prawdziwy raj dla miłośników narciarstwa, także biegowego. Okolica obfituje też w inne atrakcje turystyczne i daje niezliczoną liczbę możliwości aktywnego spędzenia czasu.

Jedną z największych atrakcji jest karuzela narciarska (sprawdź tutaj) – trasy zaprojektowane tak, że pozwalają okrążyć masyw górski Sella. W zależności od tego, czy chcemy jechać zgodnie z ruchem wskazówek zegara czy w przeciwnym kierunku, mamy do wyboru trasę pomarańczową lub zieloną. Przejazd zajmie wytrawnemu narciarzowi około dwóch godzin, mniej wprawne osoby muszą oczywiście zarezerwować więcej czasu.

Ośrodki narciarskie tworzące Dolomiti Superski oferują też rozbudowane snowparki, trasy do zjazdów saneczkowych i lodowiska do curlingu.

W ośrodku Civetta (sprawdź tutaj) warto wybrać się na wspinaczkę po zamarzniętych wodospadach. Mocnych wrażeń dostarczy też snowrafting, czyli jazda pontonami po śniegu i skialpinizm, czyli połączenie jazdy na nartach, wędrówki i wspinaczki.

Alpe Lusia / San Pellegrino (sprawdź tutaj) oferuje natomiast jazdę psimi zaprzęgami. Niemal w każdym ośrodku są też lodowiska, a na tych, którym znudzą się typowe sporty zimowe czekają baseny.

Dowiedz się więcej: Najlepsze ośrodki narciarskie: Włochy >>

Na narty do Austrii

Najlepsze zagraniczne ośrodki narciarskie - snowboard

Austria: ośrodki narciarskie Ski Arlberg i Warth-Schröcken & Lech Zürs

Ski Arlberg (sprawdź tutaj) oraz St. Anton – Lech Zürs & Warth-Schröcken (sprawdź tutaj) to dwa bardzo znane ośrodki narciarskie w Austrii, które w ubiegłym roku zostały połączone systemem kolejek linowych w jedną całość. Tym samym powstał imponujący ośrodek narciarski z trasami o łącznej długości 305 km.

Dla wytrwałych narciarzy wyzwaniem będzie „Run of Fame“ o długości 85 km i 18.000 m różnicy wysokości (sprawdź tutaj). Coś dla siebie znajdą tu też amatorzy jazdy freeride’owej.

Ten luksusowy ośrodek znakomicie sprawdzi się jako miejsce rodzinnego wypoczynku zimowego, bo większość tras zakwalifikowano jako łatwe i średnio trudne, co absolutnie nie umniejsza przyjemności z jazdy, bo okolica słynie z niezwykle malowniczych widoków.

Poszukiwacze bardziej ekstremalnych doznań mogą spróbować swoich sił w heliskiingu – to sport ekstremalny polegający na zjazdach poza wyznaczonymi trasami. To dość kosztowna zabawa, bo wymaga asysty licencjonowanego przewodnika, pełnego wyposażenia na wypadek lawiny a także śmigłowca do transportu na punkt startowy.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać narty biegowe? >>

Austria: SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental

Wilder Kaiser – Brixental (sprawdź tutaj) to ośrodki narciarskie leżące granicy Tyrolu i Alp Kitzbühelskich, połączone w jeden kompleks obejmujący 14 miejscowości i aż 225 tras o łącznej długości 284 km, w tym 13 km tras nocnych.

Warto zaznaczyć, że znaczna większość tras jest objęta systemem sztucznego zaśnieżania, więc pobyt w tym ośrodku to gwarancja udanego szusowania w znakomitych warunkach. Na narciarzy czeka kilkadziesiąt schronisk o zróżnicowanym standardzie. Spore zróżnicowanie tras i oferty noclegowej sprawia, ze to ośrodek narciarski, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Austria: Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn (sprawdź tutaj) to także mniejsze ośrodki narciarskie połączone w jeden kompleks, dzięki czemu narciarze mają do dyspozycji 270 km tras i aż 5 snowparków. Trasy są zadbane, regularnie naśnieżane i dobrze oświetlone, a ich zróżnicowanie sprawia, ze niezależnie od poziomu naszych umiejętności narciarskich znajdziemy tam coś dla siebie.

Nie brakuje też innych atrakcji: torów saneczkowych, torów do tubingu (zjazdy na pontonach po śniegu) i gokartów przystosowanych do jazdy po lodzie.
To, co wyróżnia ten ośrodek to dobrze rozwinięta infrastruktura i baza gastronomiczna – na stokach znajdują się niewielkie bary serwujące dania tradycyjnej kuchni austriackiej.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać narty zjazdowe – poradnik dla początkujących >>

Na narty do naszych południowych sąsiadów

Zarówno Czechy jak i Słowacja – nasi bezpośredni południowi sąsiedzi są jednym wielkim ośrodkiem narciarskim. Sporty zimowe w tych krajach od zawsze są bardzo rozwinięte, zawsze dbano tu o infrastrukturę narciarską, regularnie ją rozbudowując.

Gdzie zatem jechać na narty? Czechy zapraszają

Najlepsze zagraniczne ośrodki narciarskie - dziewczyna na stoku

Czechy: Spindleruv Mlyn

W Czechach bardzo znanym ośrodkiem jest karkonoski Szpindlerowy Młyn (Špindlerův mlýn – sprawdź tutaj). Nieduża miejscowość, żyjąca wyłącznie z turystyki jest jednocześnie największym ośrodkiem narciarskim w Czechach. Cieszy się dużym powodzeniem wśród Polaków, którzy określają go mianem „czeskiego Zakopanego”.

Szpindlerowy Młyn to rozbudowany system nartostrad tworzonych przez trzy duże centra narciarskie – Hromovka, Svatý Petr i Medvědin. W każdym z tych centrów obsługę narciarzy zapewniają 6-cio osobowe, podgrzewane kanapy, dzięki czemu ruch jest płynny. Trasy narciarskie są dobrze utrzymane.

Hromovka i Svatý Petr są ze sobą połączone – przejście pomiędzy nartostradami o różnym stopniu trudności nie stanowi problemu. Medvědin położony jest dalej, w głębi doliny.

W sumie do dyspozycji narciarzy pozostaje 25 km tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności, dzięki czemu to idealne miejsce na rodzinny zimowy wypoczynek. Dodatkową atrakcją jest trasa do zjazdów saneczkowych. Coś dla siebie znajdą tu też miłośnicy nart biegowych, którzy mogą skorzystać z 70 km wytyczonych tras do uprawiania tego sportu.

Komunikację pomiędzy wszystkimi ośrodkami zapewniają autobusy – bezpłatny ski bus kursuje regularnie, zatrzymuje się w kilku miejscach Szpindla – jak o nim mówią Czesi – i dowozi pod same wyciągi.

Baza noclegowa i gastronomiczna jest bardzo bogata – nie brakuje też oferty dla osób z mniejszym budżetem, choć rzecz jasna warunki w tańszych pensjonatach są zdecydowanie gorsze niż w luksusowych hotelach. Szpindlerowy Młyn wyróżnia się też bogatą ofertą gastronomiczną i rozrywkową.

Czechy: Ski areál Kněžický vrch – Vrchlabí

Inne miejsca godne polecenia w tej okolicy to Vrchlabi – miasto przed Szpindlem, gdzie na obrzeżach znajduje się ośrodek narciarski Ski areál Kněžický vrch – Vrchlabí z kolejką linową (sprawdź tutaj i tutaj).

Czechy: SKiMU – Ski Malá Úpa

Na wschodnim skraju Karkonoszy, po drugiej stronie przełęczy Okraj znajduje się miejscowość Horni Malá Úpa (sprawdź tutaj), będąca swoistym odpowiednikiem naszej Bukowiny Tatrzańskiej. Dla narciarzy dostępne jest 3,6 km tras zjazdowych obsługiwanych przez 8 wyciągów. Dużą popularnością cieszy się szkółka narciarska dla dzieci.

Czechy: Ski Areal Ještěd

Z zachodniej części Karkonoszy, przy dobrej widoczności, dobrze widać przekaźnik telewizyjny o charakterystycznym kształcie odwróconego lejka. To Ještěd nad Libercem. Liberec to duże miasto w północno–zachodnich Czechach, tuż obok niego znajduje się duży ośrodek sportów zimowych, na stokach Ještěda właśnie.

W 2009 roku tam właśnie rozgrywano pamiętne dla nas mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym (dwa złote i jeden brązowy medal Justyny Kowalczyk).

Ski Areal Ještěd (sprawdź tutaj) to zespół 8 wyciągów – kolejka kabinowa, wieloosobowe kanapy i orczyki a wokół tego 12 nartostrad o rożnym poziomie trudności i długości w sumie 9 km. To ośrodek narciarski słynie też z dobrych warunków dla snowboardzistów. Atrakcją jest tu też snowpark.

Dowiedz się więcej: Bagażnik na narty i snowboard – czy warto i jaki kupić? >>

Blisko i niedrogo na narty? Słowacja to świetny kierunek

Najlepsze zagraniczne ośrodki narciarskie - narty biegowe

Słowacja: Tatranská Lomnica

Tatrzańska Łomnica (Tatranská Lomnica) to jeden z najpopularniejszych słowackich kurortów narciarskich, który może poszczycić się wyjątkowo długimi tradycjami – jego budowa rozpoczęła się już w 1882 roku. Obecnie narciarze mają do dyspozycji 13 tras o łącznej długości 12 km. Tatrzańska Łomnica (sprawdź tutaj) wyróżnia się na tle innych ośrodków narciarskich dostępem do skoczni.

Turyści mogą też skorzystać z lodowiska i toru bobslejowego. Jednym z największych atutów tego ośrodka jest długość sezonu narciarskiego, który rozpoczyna się tu w listopadzie i kończy dopiero po długim weekendzie majowym. Dlatego jest to wymarzone miejsce na narciarski wypoczynek w mniej obleganych terminach.

Słowacja: Jasná Nízke

Jasná Nizke Tatry (sprawdź tutaj) to największy ośrodek narciarski na Słowacji, rozciąga się na obszarze 91 ha. To aż 34 trasy o łącznej długości 43 km, w tym jedna kilometrowa trasa nocna.

Dla odwiedzających przygotowany jest też snowpark. Ośrodek narciarski Jasná Nizke Tatry ma znakomitą ofertę dla wytrawnych narciarzy i snowboardzistów, którzy znajdują tu tereny do uprawiania freeride’u.

Jednocześnie nie brakuje łagodniejszych tras, z których chętnie korzystają rodziny z dziećmi. Dla najmłodszych przygotowano tzw. wyciągi dywanowe, które pozwalają na szybkie i wygodne przemieszczanie się. Oczywiście zarówno maluchy, jak i starsi (a początkujący narciarze) mogą liczyć na trenerów z licznych szkółek narciarskich.

Słowacja: Malinô Brdo – ski & bike family park Ružomberok

Skipark Ružomberok (sprawdź tutaj) to popularny słowacki ośrodek narciarski. 8 tras o łącznej długości 9 km daje spore możliwości zimowego wypoczynku. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim dogodnemu położeniu – znajduje się przy głównej trasie prowadzącej z Żyliny w Wysokie Tatry. Wygodny transport zapewnia też pobliskie lotnisko w Popradzie.

Ružomberok słynie z atrakcyjnej oferty rodzinnego wypoczynku. W sezonie odbywają się tu liczne konkursy i zawody, można też skorzystać z oferty innych aktywności zimowych niż narciarstwo – dzieci na pewno będą zachwycone zjazdami na oponie. Nie brakuje też terenów, na których można uprawiać narciarstwo biegowe.

Niewątpliwym atutem tego ośrodka jest rozbudowana baza noclegowa i gastronomiczna, w tym budki pozwalające na zakup napojów i szybkich posiłków bez konieczności opuszczania stoku.

Artykuł został opracowany na podstawie informacji zamieszczonych na oficjalnych stronach poszczególnych ośrodków narciarskich oraz w serwisie www.skiinfo.pl.

ZOBACZ RÓWNIEŻ