Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
16 Sie, 2018 - 01:00
Najlepsze zabawy na urodziny dziecka (TOP 13)

Najlepsze zabawy na urodziny dziecka (TOP 13)

Malwina Tomżyńska

Odpowiednio zaplanowane zabawy na urodziny dziecka to pół sukcesu całego przyjęcia. Sprawdź, w co najchętniej bawią się goście jubilata i zorganizuj mu najlepsze urodziny.

Przyjęcie urodzinowe dziecka to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Sala zabaw dla dzieci, animator, a może zestaw urodzinowy obejmujący najlepsze zabawy na urodziny, atrakcje i konkurencje dla dzieci na punkcie których zarówno jubilat, jak i jego goście oszaleją ze szczęścia.

Poniżej prezentujemy 13 propozycji zabaw dla dzieci, które sprawią że urodziny Twojego dziecka, dla niego i dla jego gości, będą niezapomniane.

TOP 13: Zabawy na urodziny dziecka

1. Malowanie twarzy

 • dla dzieci w każdym wieku

To niespodzianka, którą serwujemy każdemu z gości na samym początku imprezy. Nasze dziecko powinno być odpowiednio ucharakteryzowane jeszcze przed rozpoczęciem urodzin. Każde z dzieci wchodzące na przyjęcie, po przywitaniu się z jubilatem, zostaje odpowiednio „ozdobione”.

W zależności od charakteru przyjęcia, które organizujemy z synem lub córką, i naszych zdolności plastycznych, może to być np. motyw zwierzęcy lub  motyw bajkowy.

Jeżeli nie czujemy się na siłach, by tworzyć dzieła artystyczne na twarzach maluchów, wystarczy wykonać jeden z rysunków: „tatuaż”, kwiatek, uśmiechnięta buźka, motylek lub samochód. Malowanie twarzy to rodzaj zabawy na urodziny, który przypasuje dziecku w każdym wieku.

2. Zgadnij co jest w środku

 • dla młodszych dzieci i starszaków

Aby zorganizować ten rodzaj zabawy na urodziny, zaopatrzmy się wcześniej w duży karton, w kształcie prostopadłościanu lub w duży worek, przez który nie będzie widać zawartości . W przypadku kartonu, w jednym z boków wytnijmy dwa okrągłe otwory (wielkość powinna być dopasowana do rączek dzieci).

Przygotujmy przedmioty, które włożymy do pudełka lub worka. Zadaniem jubilata i gości będzie odgadywanie kolejnych przedmiotów znajdujących się w pudełku. Jeżeli organizowane przez nas przyjęcie ma motyw przewodni, warto aby przedmioty w pudełku nawiązywały właśnie do niego (np. motyw zwierzęcy – małe figurki przedstawiające różne zwierzątka).

3. Taniec z balonem

 • dla dzieci w każdym wieku

Idealny rodzaj zabawy na urodziny, w który bawią się zarówno małe, jak i większe dzieci. Najlepiej, jeżeli na przyjęciu będzie taka sama liczba chłopców i dziewczynek lub przynajmniej parzysta liczba dzieci. Do przygotowania zabawy będziemy potrzebować kolorowych balonów, które warto napompować jeszcze przed początkiem przyjęcia: 1 balon to 1 para.

Im weselsze będą balony (kolorowe lub przeźroczyste z konfetti) tym lepiej. Każda para dostaje 1 balon. Balon ląduje pomiędzy głowami lub brzuszkami dzieci, a one mają za zadanie tańcząc w rytm muzyki,  utrzymać go, nie pomagając sobie rączkami. Para która upuści swój balon lub dotknie go rączką – odpada. Warto dla zwycięskiej pary przewidzieć jakąś drobnostkę w ramach nagrody.

4. Kalambury

 • zabawa dla starszych dzieci

Zabawa na urodziny, która ma różne odmiany. Dzieci mogą bawić się w kalambury rysowane lub pokazywane. Nasze zadanie leży w przygotowaniu przed przyjęciem karteczek, na których będą napisane lub narysowane czynności, przedmioty, postacie z bajek, które dzieci będą miały pokazać lub narysować.

Goście zostają podzieleni na dwie drużyny. Po kolei każda z osób w drużynie losuje jedną kartę i w ciągu wyznaczonego czasu pokazuje lub rysuje przedmiot, który zobaczyła. Reszta drużyny ma za zadanie odgadnąć zaprezentowane hasło.

5. Krzesełka

 • zabawa dla wszystkich dzieci

Zabawa, którą można spotkać nie tylko na urodzinach, ale często także na weselach. Nasze zadanie polega na przygotowaniu liczby krzeseł, która odpowiada liczbie małych gości naszego dziecka. Krzesełka stawiamy w okręgu, oparciami do wewnątrz.

Dzieci słuchają piosenki i chodzą wokół krzeseł, a kiedy muzyka milknie, każdy z gości ma za zadanie znaleźć miejsce siedzące. W kolejnych rundach zabierane jest po jednym krześle, a osoba która nie znajdzie miejsca – odpada. Wygrywa dziecko, które usiądzie na ostatnim krześle.

6. Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!

 • zabawa dla wszystkich dzieci

Rodzaj zabawy na urodziny, która świetnie się sprawdzi przy odrobinie miejsca w ogródku. Jedno z dzieci, na początek może to być jubilat, staje pod ścianą, tyłem do reszty dzieci. Zadaniem gości jest jak najszybsze pokonanie odległości dzielącej ich od jubilata, który co chwilę powtarzając słowa – Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy! – lub – Raz, dwa, trzy Jasiu/Ola/Zosia patrzy! – odwraca się do dzieci.

W tym momencie zadaniem reszty jest stanie w bezruchu. Kto się ruszy – odpada, reszta próbuje swoich sił dalej.

7. Co to za smak?

 • zabawa dla młodszych dzieci

Forma zabawy na urodziny, która wymaga od organizatora trochę pracy. Przed przyjęciem mama lub tata jubilata przygotowują dania mające różne smaki. Mogą to być np. różne galaretki owocowe (budynie, kisiele, owoce itp.). Ważne aby każde dziecko dostało po jednym kubeczku, galaretki danego smaku.

Na przyjęciu dzieci po kolei próbują zawartość kubeczków, mając za zadanie odgadnąć jaki smak znajduje się w kubeczku (jeżeli zdecydujemy się na owoce, warto zawiązać dzieciom oczy).

Uwaga! Warto wcześniej zapytać rodziców wszystkich zaproszonych dzieci, czy któreś z nich nie jest uczulone na dany produkt bądź składnik.

8. Przebieranki

 • zabawa dla wszystkich dzieci

Jeżeli dysponujemy zmysłem artystycznym, umiejętnością szycia, dużą liczbą różnych przebrań lub odpowiednim budżetem, możemy zdecydować się na ten rodzaj zabawy na urodziny. Przed przyjęciem przygotujmy w jednym miejscu odpowiednie rekwizyty (np. okulary, kapelusze, apaszki, chustki, parasolki i inne) i ubrania, w które będą mogli przebrać się mali goście.

Dobrze aby dla każdego przygotowany był jeden kompletny strój (np. strój księżniczki, strój kowboja, strój policjanta itp.). Dzieci po przebraniu się w przygotowane stroje, mają szaloną sesję zdjęciową np. polaroidem. Na zakończenie przyjęcia, każdy z gości może dostać zdjęcie z jubilatem na pamiątkę.

9. Piniata

 • zabawa dla wszystkich (zarówno dzieci jak i dorosłych)

Piniata to wielkie „coś” wypełnione w środku smakołykami. Przeważnie piniata przyjmuje postać  bohatera bajki, zwierzątka lub pojazdu i jest zrobiona z papieru lub kartonu. Przed rozpoczęciem imprezy piniata jest wieszana pod sufitem lub na drzewie, na wysokości odpowiednio dopasowanej do wzrostu uczestników przyjęcia.

Jubilat samodzielnie lub jubilat wraz z gośćmi mają za zadanie za pomocą np. patyków rozbić piniatę, z której ku uciesze wszystkich gości, wysypią się słodkości. Na koniec dzieci mają za zadanie wyzbierać wszystkie słodycze, które wypadły z piniaty.

Uwaga: Piniatę można wykonać własnoręcznie lub kupić np. w Internecie.

10. Wspólne rysowanie

 • zabawa dla młodszych dzieci

Przed przyjęciem zastanówmy się, co dzieci mogą wspólnie rysować, może to być np. pociąg lub w przypadku trochę starszych dzieci – postać z bajki.

Jeżeli uczestnikami przyjęcia są małe dzieci, każde z nich dostaje kartę papieru np. A4 i ma za zadanie narysować jeden z wagonów pociągu. Jubilat rysuje lokomotywę, a kiedy wszystkie wagony będą narysowane, łączymy pociąg, przyczepiając jego poszczególne elementy do ściany, prezentując wspólne dzieło dzieci.

Jeżeli na przyjęciu są starsze dzieci, warto przygotować długą rolę papieru (np. sklejone ze sobą kartki A4, na której dzieci będą rysowały np. jakąś postać z bajki. Sens tej zabawy na urodziny tkwi w tym, że nikt się nie dzieli z innymi gośćmi, którą postać chce rysować.

Pierwsza osoba rysuje czubek głowy i włosy wybranej przez siebie postaci i zagina kartkę, tak aby kolejna nie widziała co jest już narysowane. Druga osoba dorysowuje oczy i uszy, trzecia – nos i buzię, czwarta – brodę i szyję, piąta – ręce itp.

Za każdym razem należy pamiętać o zagięciu kartki. Wraz z ostatnim uczestnikiem i narysowaniem nóg postaci, organizator spotkania rozwija cały rysunek, prezentując dzieciom ich wspólne dzieło. To, co ukaże się gościom zależy tylko i wyłącznie od ich wyobraźni, może być to smok wawelski, z długim, jak Pinokio nosem, kaczym dziobem, w sukience księżniczki i w siedmiomilowych butach.

11.Wspólne dekorowanie babeczek

 • zabawa dla małych i dużych

W przypadku tego rodzaju zabawy na urodziny, naszym zadaniem jest przygotowanie przed przyjęciem odpowiedniej liczby babeczek, mufinek lub dużych, płaskich  ciastek. Ich liczba ma odpowiadać liczbie osób będących na przyjęciu. Możemy je upiec lub kupić gotowe np. w piekarni.

Warto także zaopatrzyć się w różnego rodzaju dodatki, od smakowych kremów, lukru i polew, przez różnego rodzaju posypki, aż po bitną śmietanę w sprayu.

Na przyjęciu każde z dzieci dostaje swoje ciastko lub babeczkę i ma za zadanie udekorować je według własnych upodobań. Po zakończonej pracy, konieczne jest wykonanie dokumentacji fotograficznej ciastka z jego twórcą. W nagrodę za ciężą pracę, każde dziecko może zjeść swoją babeczkę.

12. Wyścig w workach

 • zabawa dla małych dzieci i starszaków

Rodzaj zabawy na urodziny, która świetnie się sprawdzi na imprezie plenerowej, np. na podwórku. Aby zorganizować konkurencję, musimy przygotować tyle worków, ile jest dzieci. W jednym miejscu tworzymy start, a kilka lub kilkanaście metrów dalej – metę.

Na przyjęciu każde z dzieci dostaje worek, do którego musi wejść. Na umówiony wcześniej okrzyk, wszystkie dzieci zaczynają przemieszczać się w stronę mety. Ponieważ bieganie lub chodzenie jest niemożliwe ze względu na worek, najlepszym rozwiązaniem są podskoki. Wygrywa to dziecko, które najszybciej dotrze do mety. Zabawa dostarcza dużo śmiechu maluchom.

13. Poszukiwacze skarbów

 • dla młodszych dzieci lub zabawa w podchody – dla starszych dzieci

Rodzaj zabawy na urodziny, która wymaga dużej przestrzeni, zwłaszcza w przypadku podchodów. Jeżeli więc jesteśmy posiadaczami ogromnego podwórka, z dużą liczbą krzewów i drzew, ten rodzaj zabawy na urodziny dziecka jest idealny.

Wybierając odmianę – poszukiwacze skarbów dla małych dzieci – musimy przygotować jakiś skarb (np. skrzynię ze smakołykami dla dzieci lub worek zawierający niewielkie upominki dla wszystkich uczestników spotkania). Organizowanie zabawy rozpoczynamy od schowania skarbu, następnie przygotowujemy dla dzieci wskazówki, według których muszą się poruszać. Warto przygotować różne zadania, za wykonanie których dzieci dostają kolejną wskazówkę. Dobrze aby każde dziecko będące gościem na urodzinach miało swój wkład w poszukiwanie skarbu.

Podchody to rodzaj zabawy na urodziny, w którą starsze dzieci grają w zasadzie sami, z niewielką pomocą organizatora przyjęcia. Na początku dzielimy dzieci na dwie drużyny, jedna z drużyn wyrusza pierwsza, co jakiś czas pozostawiając na swojej drodze jakąś wskazówkę. Druga drużyna ma za zadanie odnaleźć uczestników pierwszej, wykorzystując do tego pozostawione na ziemi znaki (np. strzałki ułożone z patyków, wskazówki zapisane na kartce i ukryte miedzy drzewami itp.)

To jaki rodzaj zabawy na urodziny będzie idealny dla naszego dziecka i jego gości, zależy od wieku i upodobań uczestników przyjęcia. Pamiętajmy, że urodziny to jeden z ważniejszych dni w życiu dziecka i warto zapytać go, jak chciałby aby ten dzień wyglądał.

Przygotowując atrakcje dla dzieci, pamiętajmy jednak aby zostawić im trochę swobody, być może okaże się, że dzieci same świetnie zorganizują sobie czas. Gdyby jednak tak się nie stało, miejmy jakiegoś asa w rękawie, który skutecznie zaangażuje gości do wspólnej zabawy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ