Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
20 Kwi, 2018 - 09:44

Najlepsze uniwersytety w Polsce – TOP 11

Mariola Krzyżak

Które uniwersytety w Polsce zapewniają najlepszy poziom kształcenia? Dowiedz się którą uczelnię wybrać, by po jej ukończeniu łatwo wkroczyć w dorosłe życie.

Znalezienie wymarzonego kierunku studiów to jedynie połowa decyzji, która stoi przed maturzystami. Po określeniu swojej przyszłej ścieżki zawodowej i zdecydowaniu, jaki zakres kształcenia nas interesuje, musimy zadecydować o wyborze szkoły wyższej, która zapewni jak najlepszy start w zawodową dojrzałość. Które uniwersytety w Polsce warto wziąć pod uwagę?

Polska słynie z wysokiej jakości kształcenia wyższego, dlatego do wyboru jest sporo uczelni rozsianych po całym kraju. Niektórzy postawią na rankingi i postanowią wyjechać nawet na drugi koniec Polski, inni skupią się na dobrych uczelniach położonych w rodzinnych regionach, czy to ze względu na sentyment, czy niższe koszty życia. Jakie szkoły i uczelnie znajdują się na liście najlepszych? Poznaj uniwersytety w Polsce, w których warto podjąć naukę!

11 najlepszych uniwersytetów wg ranking Perspektywy 2017

Pierwsza jedenastka najlepszych uczelni według rankingu Perspektywy 2017 obejmuje znane szkoły wyższe, które co roku zajmują wysokie pozycje w rankingu.

W 2017 pierwszym miejscem mogą poszczycić się równocześnie dwie uczelnie: Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Na trzecie miejsce awansowała Politechnika Warszawska, spychając tym samym z miejsca na podium poznańską uczelnię. Jakie inne uniwersytety w Polsce znalazły się w TOP 11?

1. Uniwersytet Warszawski

1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

3. Politechnika Warszawska

4. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

4. Politechnika Wrocławska

6. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

7. Uniwersytet Wrocławski

8. Gdański Uniwersytet Medyczny

9. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

10. Politechnika Gdańska

10. Warszawski Uniwersytet Medyczny

Łącznie w pierwszej dziesiątce znalazło się aż 11 uczelni, które zapewniają swoim absolwentom największe szansę na odniesienie sukcesu w swojej przyszłej karierze zawodowej.

Co ciekawe, po raz pierwszy w grupie 50 najlepszych szkół wyższych znalazły się aż cztery uczelnie niepubliczne:

 • Akademia Leona Koźmińskiego,
 • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie,
 • SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie,
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych.

Dowiedz się więcej: Najlepsze polskie miasta dla studentów

Najlepsze uniwersytety w Polsce - Uniwersytet Warszawski

źródło zdjęcia: Depositphotos / alessandrov

Wszystkie wyróżnione w poprzednim, 2016 roku uczelnie utrzymały się w pierwszej dziesiątce. Natomiast dołączyła do nich Politechnika Gdańska.

Najlepsze uniwersytety w Polsce według światowych rankingów

Niestety, w rankingu najlepszych uczelni na świecie przygotowanym przez Times Higher Education polskie uczelnie plasują się bardzo daleko:

 • Najwyżej znalazły się Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Warszawska zajmując 252. miejsce w Europie oraz miejsce w przedziale 501 do 600 w skali światowej.
 • W przedziale pomiędzy 601 a 800 znalazły się natomiast Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dowiedz się więcej: Studia stacjonarne czy niestacjonarne – co wybrać? 

Jak powstaje Ranking Szkół Wyższych Perspektywy?

Stworzenie powyższego rankingu najlepszych uczelni wyższych wymaga przeprowadzenia licznych analiz, opartych nie tylko o wyniki studentów czy kadry danej jednostki edukacyjnej. Zespół Fundacji Edukacyjnej Perspektywy od ponad 20 lat pomaga młodym ludziom podejmować decyzje o przyszłości, dostarczając kompletnych i zaufanych informacji o edukacji wyższej oraz jej stanie w naszym kraju.

Coroczna kompilacja listy szkół wyższych oraz ich rygorystyczna ocena to źródło informacji dla przyszłych studentów, rodziców oraz mediów, tak krajowych, jak i zagranicznych.

Fundacja po raz kolejny oddała wszystkim zainteresowanym wyniki zebrane na liście obejmującej uniwersytety w Polsce mogące szczycić się najlepszymi wynikami.

Przygotowanie jasnych kryteriów, analiza zebranych danych, opracowanie rezultatów oraz przedstawienie rzetelnych wyników to prawie rok pracy oddanego zespołu pod okiem doświadczonych specjalistów oraz z pomocą i patronatem kompetentnych instytucji.

Dowiedz się więcej: Szkolenia i kursy – sposób na rozwój osobisty i zawodowy 

Kryteria 2017, czyli jak oceniane są szkoły wyższe?

W rankingu Perspektywy pod uwagę brane są wybrane kryteria, które co roku dopasowywane są do aktualnej rzeczywistości. Ranking uczelni akademickich składa się z siedmiu grup kryteriów:

 1. efektywności naukowej (20%),
 2. sytuacji absolwentów na rynku pracy (18%),
 3. potencjału naukowego (15%),
 4. umiędzynarodowienia studiów (15%),
 5. prestiżu (14%),
 6. warunków kształcenia (9%),
 7. innowacyjności (9%).

Dowiedz się więcej: Jakie studia wybrać – czym się kierować wybierając studia?

Najlepsze uniwersytety w Polsce - Uniwersytet Jagielloński

źródło zdjęcia: Depositphotos / jacklondon

Ranking Szkół Wyższych 2017 to już 18. edycja, przygotowana przez Perspektywy, dzięki której możemy poznać najlepsze uniwersytety w Polsce. Jak co roku, przygotowane zestawienie dało wgląd młodym ludziom w dostępne możliwości edukacyjne oraz doceniło wysiłek kadry w dążeniu do polepszenia kształcenia wyższego w Polsce. Czekamy na kolejną edycję!

ZOBACZ RÓWNIEŻ