Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
07 Sty, 2018 - 01:00
Najlepsze stoki narciarskie w Polsce

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce

Mariola Krzyżak

Marzysz o białym szaleństwie na świetnie przygotowanych trasach? Sprawdź, gdzie znajdziesz najlepsze stoki narciarskie w Polsce!

Kiedy mróz szczypie w nosy i uszy, a z nieba sypie biały puch miłośnicy białego szaleństwa rozpoczynają planowanie zimowych eskapad. W Polsce można znaleźć mnóstwo świetnie przygotowanych tras zachęcających do uprawiania sportu. Gdzie znajdują się najlepsze stoki narciarskie?

Warunki narciarskie w Polsce

Narciarstwo w Polsce może poszczycić się bogatą tradycją, a rodzime ukształtowanie terenu pozwoliło na wybudowanie wielu ośrodków narciarskich, które z roku na rok stają się coraz bardziej nowoczesne i dostosowane do wymagań narciarzy.

Około 6% terenu zajmują góry fałdowe zlokalizowane przede wszystkim w południowej części kraju. Dzięki takim warunkom mamy możliwość szusowania w naturalnych warunkach. Nasze szczyty nie dorównują w prawdzie tym alpejskim, ale z pewnością zadowolą wielu miłośników białego szaleństwa.

Do tego Polska położona jest w strefie klimatycznej gwarantującej mroźne zimy i duże opady śniegu. Pomimo tego, że w ostatnich latach tęsknimy za prawdziwą zimą (jaką pamiętają nasi dziadkowie), to możemy mieć pewność, że rodzime stoki dostosowują się do pogodowych zmian, inwestując w nowoczesne sprzęty naśnieżające.

Najwięcej tras o komfortowej infrastrukturze można znaleźć w województwach małopolskim i śląskim. Tutaj także mamy największy wybór tras pod względem zróżnicowania stopnia trudności zjazdów. Gdzie więc znajdziemy najlepsze stoki narciarskie w Polsce?

Dowiedz się więcej: Największe miasta w Polsce – TOP 11 >>

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - snowboard

Stoki narciarskie w województwie małopolskim

Białka Tatrzańska

Podhalański region może poszczycić się jednymi z najlepiej ocenianych ośrodków narciarskich w Polsce, a w Białce znaleźć można jeden z najnowocześniejszych kompleksów w kraju (sprawdź tutaj). Kotelnica Białczańska to ośrodek narciarski oferujący 14 km tras podzielonych na różne stopnie trudności.

Nie bez powodu to właśnie ta miejscowość od kilku lat króluje w rankingach na najlepsze stoki narciarskie. Na takie miano zasłużyła nie tylko dzięki świetnie przygotowanym stokom, ale przede wszystkim poprzez doskonałą infrastrukturę, która wpływa na komfort wypoczynku.

W Białce znajduje się świetne zaplecze gastronomiczne i hotelowe, łatwy dostęp do parkingów, a także wiele atrakcji idealnych do relaksu po szaleństwach na stoku.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać narty zjazdowe – poradnik dla początkujących >>

Zakopane

Zimowa stolica Polski przez wielu uznawana jest za najlepsze miejsce do szusowania. To tutaj znajduje się najsłynniejszy w kraju stok narciarski na Kasprowym Wierchu (sprawdź tutaj). Pomimo tego, że stok posiada swoje ograniczenia – ze względu na umiejscowienie na terenie parku narodowego – to dzięki położeniu wysoko w górach pozwala na poczucie się niczym w Alpach.

Dowiedz się więcej: Zimowe atrakcje dla dzieci – 11 ciekawych pomysłów >>

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - Kasprowy Wierch

Dużą popularnością cieszy się także Polana Szymoszkowa (sprawdź tutaj), gdzie narciarze mogą korzystać z tras o pięknej panoramie na Tatry. Do dyspozycji gości oddano dwie kolejki linowe, a ze szczytu Gubałówki można zjechać trasami o różnym stopniu trudności. Znajduje się tutaj także przedszkole narciarsko-snowboardowe dla dzieci.

Ponadto wybierając się na narty do Zakopanego można liczyć także na ogromną i różnorodną bazę noclegową, a także doskonałe zaplecze gospodarcze i gastronomiczne.

Dowiedz się więcej: Pomysły na romantyczny weekend w górach >>

Krynica-Zdrój

Znajdujące się na Jaworzynie Krynickiej  stoki narciarskie (sprawdź tutaj) to nowocześnie zagospodarowane trasy, oferujące różnorodne zjazdy zarówno dla wytrawnych narciarzy, jak i tych początkujących.

Największą atrakcją tego miejsca jest z pewnością najnowocześniejsza i najdłuższa w Polsce kolej gondolowa. Miłośnicy białego szaleństwa ucieszą się jednak najbardziej z tzw. fisowskiej jedynki, czyli najdłuższej, oświetlonej nartostrady liczącej aż 2,6 km.

Dwie Doliny Muszyna

Do najlepszych stoków narciarskich w Małopolsce zaliczane są także te położone na zboczach Wierchomli (sprawdź tutaj).

Ogromnym plusem ośrodka jest fakt, że śnieg utrzymuje się tutaj dłużej niż w innych miejscach, bo aż od listopada do kwietnia. Do tego trasy zjazdowe rozłożone są na dużej powierzchni, co pozwoliło na zwiększenie ich szerokości.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać narty biegowe? >>

Szczawnica

Jednym z najsławniejszych miejsc do szusowania jest szczawnicka Palenica (sprawdź tutaj). Można odnaleźć tutaj trasy o różnym stopniu trudności, a za odpowiednią ilość białego puchu odpowiadają nowoczesne maszyny do naśnieżania.

Tylicz

Doskonałym miejscem do nauki jazdy mogą być stoki narciarskie w Tyliczu (sprawdź tutaj) położonym niedaleko Krynicy-Zdrój. Zmodernizowane trasy zapewniają bezpieczeństwo, a dobra infrastruktura zapewnia komfort oraz często okazyjne ceny.

Stoki narciarskie na Śląsku

Szczyrk

Szczyrk Mountain Resort (sprawdź tutaj) należy do najbardziej rozwiniętych kompleksów narciarskich w kraju, który może pochwalić się aż 17 trasami zjazdowymi o różnym stopniu trudności.

Wypad na narty w Szczyrku może być więc okazją do rozwinięcia swoich umiejętności.  Narciarze mogą korzystać tutaj zarówno z tradycyjnych orczyków, jak i z kolei krzesełkowych oraz gondolowych.

Wisła

Stoki narciarskie w Wiśle oferują różny stopień zaawansowania, co spodoba się zwłaszcza wytrawnym narciarzom. Soszów (sprawdź tutaj) oferuje np. zjazdy na czerwonej i czarnej trasie.

W miejscowości znajdziemy także wiele ośrodków położonych na mniejszych wzniesieniach, które są idealne dla początkujących lub dzieci.

Ustroń

Miłośnicy trudniejszych zjazdów świetną, czerwoną trasę mogą znaleźć na Czantorii (sprawdź tutaj). Na górę można dostać się szybką koleją linową z czteroosobowymi kanapami.

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - snowboardziści

Stoki narciarskie na Dolnym Śląsku

Zieleniec

Jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce i największy tego typu ośrodek w Kotlinie Kłodzkiej może pochwalić się niezwykle nowoczesnym zagospodarowaniem, dzięki czemu od kilku sezonów znajduje się w czołówce najlepszych stoków w kraju.

Świetne warunki dla narciarzy gwarantuje tutaj przede wszystkim specyficzny klimat sprawiający, że na naturalny śnieg można liczyć nawet przez 150 dni w roku. Goście do swojej dyspozycji mają 22 km zróżnicowanych tras oraz 24 wyciągi narciarskie (sprawdź tutaj).

Czarna Góra

Kompleks narciarski położony w Masywie Śnieżnika został zbudowany według najnowocześniejszych standardów alpejskich. Łączna długość tras wynosi 9 200 m, a ich różnorodny stopień trudności pozwala na świetną zabawę zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Na terenie ośrodka Czarna Góra Resort (sprawdź tutaj) znajduje się także snowpark dla miłośników snowboardu.

Szklarska Poręba

Innowacyjnym i jednym z największych resortów narciarskich w Karkonoszach jest Szrenica (sprawdź tutaj). Do dyspozycji gości przeznaczono aż 20 wyciągów narciarskich, w tym najnowocześniejszą i najdłuższą w Polsce kolejkę linową Karkonosze Express, która jest w stanie wywieść narciarzy na górę w zaledwie 8 i pół minuty.

Najlepsze stoki narciarskie w Polsce - narciarze

Stoki narciarskie na Mazurach

Pomimo tego, że Mazury kojarzą nam się przede wszystkim z rozrywkami dotyczącymi żeglowania po tutejszych jeziorach czy spacerami po lesie, to znajdziemy tutaj także miejsca, w których można uprawiać sporty zimowe.

Narty na Mazurach można założyć np. wybierając się do ośrodka Piękna Góra w Gołdapi (sprawdź tutaj). Można znaleźć tutaj świetnie przygotowane stoki oraz jedyną w tym regionie Polski kolej linową.

Miłośnicy białego szaleństwa i aktywnego zimowego wypoczynku w Polsce nie mają powodów do narzekania. W naszym kraju znajduje się coraz więcej nowoczesnych tras narciarskich zapewniających różnorodność i pozwalających na doskonałą zabawę zarówno narciarzom o długoletnim doświadczeniu, jak i tym początkującym.

Coraz większą wagę przykłada się także do infrastruktury. W pobliżu stoków dostępne są więc zaplecza gastronomiczne, powstają bezpłatne parkingi oraz ciągle rozwijana jest baza noclegowa. Dzięki temu zimowy wypad na narty staje się coraz bardziej komfortowy, a narciarze i wielbiciele snowboardu mogą wybierać wśród wielu ofert.

ZOBACZ RÓWNIEŻ