Michał Nielub
Michał Nielub
25 Lip, 2017 - 06:00

Najlepsze sposoby na odgrzybianie klimatyzacji

Michał Nielub

Odgrzybianie klimatyzacji powinno odbywać się raz do roku. Wynika to z faktu, że na parowniku rozwija się pleśń oraz grzyby. Powoduje to nie tylko nieprzyjemny zapach, ale stanowi również zagrożenie dla naszego zdrowia.

Odgrzybianie klimatyzacji powinno się odbywać raz do roku. Nie tylko z powodu wyeliminowania nieprzyjemnych zapachów w samochodzie, ale również w dbałości o nasze zdrowie. Grzyby i pleśń mogą powodować ostre reakcje alergiczne oraz być przyczyną wielu dolegliwości, np. bólu mięśni i stawów. Jakie są metody odgrzybiania?

Najprostsza metoda – piankowa

Piankowe odgrzybianie klimatyzacji jest najprostsze. Wystarczy w tym celu zakupić odpowiedni preparat w sprayu i wprowadzić wężyk do nawiewu. Wtryskiwany w ten sposób środek grzybobójczy penetruje użebrowanie parownika, niszcząc szkodliwe substancje.

Ten sposób ma również swoje wady. Zdarza się, że parownik został zamontowany zbyt daleko i preparat do niego nie dociera. W efekcie czego, jedynie na chwilę będziemy cieszyć się przyjemnym zapachem w aucie, ale problem pozostanie.

Dowiedz się więcej: Ogrzewanie postojowe Webasto – jak działa? >>

Odgrzybianie klimatyzacji za pomocą ultradźwięków

Metoda ultradźwiękowa wymaga posiadania odpowiedniego urządzenia. W motoryzacji nazywa się je „czajnikiem”. Rozpyla on płyn czyszczący za pomocą ultradźwięków. Konieczne jest również zastosowanie odpowiednich substancji czynnych, pozwalających na rozpylenie tą metodą. Skuteczność tego zabiegu jest naprawdę wysoka – para bardzo dobrze penetruje parownik i jego użebrowanie.

Dowiedz się więcej: Uszkodzona chłodnica – co robić? >>

Dezynfekcja poprzez ozonowanie klimatyzacji

Odgrzybianie klimatyzacji może też zostać wykonane za pomocą metody ozonowania. W odróżnieniu od metody ultradźwiękowej, nie wymaga to od nas zakupu dodatkowych środków dezynfekujących i grzybobójczych. Wystarczy samo urządzenie, generujące ozon.

Odgrzybiacz ozonowy jest wydajnym urządzeniem. Generuje ozon (O3), czyli ujemnie naładowane cząsteczki tlenu. Odgrzybianie klimatyzacji tym sposobem jest stosunkowo proste: wystarczy ustawić urządzenie na desce rozdzielczej (jeżeli istnieje taka możliwość), odpalić silnik i włączyć klimatyzację z obiegiem wewnętrznym. Odgrzybiacz posiada funkcję automatycznego wyłączenia po wykonaniu zadania.

Dzięki właściwościom ozonu, skutecznie usuwane są grzyby, pleśń, kurz oraz wszelkie nieprzyjemne zapachy. Skuteczność tej metody jest niezwykle wysoka, a przeprowadzenie zabiegu jest proste i nie wymaga stosowania dodatkowych preparatów.

Dowiedz się więcej: Klimatyzacja samochodowa – na co zwracać uwagę? >>

Odgrzybianie klimatyzacji to zabieg, który należy przeprowadzić raz do roku. W tym celu stosuje się trzy metody: piankową, ultradźwiękową (chemiczną) oraz ozonową. Najbardziej popularnym jest ostatni omówiony sposób (ozonowanie klimatyzacji), wymaga jednak zakupienia odpowiedniego urządzenia. Jeżeli nie chcemy go kupować, możemy udać się do zakładu, który się w tej czynności specjalizuje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ