Syntia Militowska
Syntia Militowska
15 Sie, 2017 - 05:00
Najlepsze sposoby na motywowanie pracowników

Najlepsze sposoby na motywowanie pracowników

Syntia Militowska

Chcesz poznać sposoby na motywowanie pracowników? Dowiedz się jak powinieneś wspierać ich motywację do pracy, aby przynosiła długofalowe korzyści.

Motywowanie pracowników jest nieodłącznym elementem przy prowadzeniu firmy. Warto dowiedzieć się co zrobić, aby pracownicy byli wydajni, a także jaką rolę w wynikach firmy odgrywa ich motywacja do pracy.

Motywowanie pracowników, czy jest potrzebne?

Przedsiębiorcy często szukają coraz to nowych pracowników. Zależy im na tym, aby byli oni pełni energii, zapału i motywacji do pracy. Pamiętajmy jednak, że nowi pracownicy wiążą się z ogromnymi kosztami (są to m.in. koszty wynagrodzenia, ubezpieczenia, koszty szkolenia pracowników).

Co w takim razie z obecnymi pracownikami? Okazuje się, że niewielka inwestycja, jaką jest odpowiednie zmotywowanie obecnego pracownika do pracy, może przynieść długofalowe korzyści dla całej firmy.

Dowiedz się więcej: Karta MultiSport sposobem na motywowanie pracowników >>

Motywacja do pracy – jakie są jej rodzaje?

Motywacje do pracy z reguły wyróżniamy dwie. Mimo iż są ze sobą sprzeczne, ich cel jest jeden: zwiększenie wydajności i efektywności danego pracownika. Dowiedz się jak w obu przypadkach wygląda motywowanie pracowników.

Pozytywna motywacja pracowników

Ten rodzaj motywacji, ma na celu zwiększenie wydajności i efektywności pracowników w przyjazny dla nich sposób.

Do pozytywnej motywacji zaliczają się:

 • Bonusy pieniężne, takie jak trzynaste pensje w roku (tzw. trzynastki) lub premie uznaniowe (zależne od wyników);
 • Bony na zakupy;
 • Ciekawe szkolenia pracowników, na których są organizowane konkursy (dzięki swojej wiedzy można zdobyć nagrody);
 • Karnet multisport (darmowy karnet na baseny i siłownie);
 • Prywatne ubezpieczenia lub dodatki do nich;
 • Dofinansowania lub całkowite sfinansowanie kursów językowych;
 • Dofinansowania do studiów, których kierunek związany jest z branżą firmy.

Dowiedz się więcej: Motywacja – klucz do sukcesu >>

Negatywna motywacja pracowników

Niestety negatywna motywacja nadal jest powszechna w wielu firmach. Ma ona na celu zmotywowanie pracownika, poprzez stworzenie w zespole atmosfery rywalizacji i zagrożenia.

Do negatywnych rodzajów motywacji zaliczamy:

 • Wszelkiego rodzaju kary finansowe (na przykład potrącanie części lub całości premii uznaniowej);
 • Sugerowanie pracownikowi, że zostanie zdegradowany na niższe stanowisko, lub zostanie zwolniony z pracy;
 • Podsycanie niezdrowej rywalizacji między pracownikami.

Negatywne rodzaje motywacji to także:

 • Brak organizacji wyjazdów i integracji pracowniczych;
 • Hamowanie i niestwarzanie możliwości do rozwoju pracownika;
 • Nienagradzanie osiągnięć pracownika i wywieranie ciągłej presji;
 • Źle zorganizowane szkolenia pracowników.

Dowiedz się więcej: Najlepsze szkolenia menedżerskie online, czyli jak zostać dobrym liderem >>

Najlepsze sposoby na motywowanie pracowników - pozytywna i negatywna motywacja

Jak motywować pracowników do pracy?

Wybierając tylko jedną metodę motywacji pracowników, możemy z góry skazać się na niepowodzenie. Dlatego warto zapoznać się z obiema metodami, i z nich wyciągnąć odpowiednie wnioski. Dzięki temu stworzymy idealny model dopasowany do konkretnej branży i danego zespołu.

Zastanawiając się jak zmotywować pracownika do pracy, warto zainwestować w rozwój osobisty, a także w efektywne szkolenia pracowników. Warto także chwalić i celebrować ich poczynania i sukcesy. Nie zapominajmy jednak o wyciąganiu konsekwencji z długotrwałego działania na niekorzyść firmy. Nie bójmy się krytykować, pod warunkiem, że krytyka ta będzie wyrażona w sposób całkowicie konstruktywny.

Warto także przeprowadzać indywidualne rozmowy z pracownikami, które będą miały na celu nie tylko przedstawienie zakresu kolejnych obowiązków, ale także pomogą nam poznać osobiste motywacje pracowników do pracy.

Dzięki takim rozmowom poznamy opinie pracowników na dany temat, a także zyskamy nowy punkt widzenia na daną sprawę. Wszystko to pozytywnie wpłynie nie tylko na dalszy rozwój firmy, ale i na satysfakcję z pracy wszystkich jej członków i dobre relacje w pracy.

Dowiedz się więcej: Karta FitProfit, BeActive czy Multisport – która jest lepsza? >>

Prawidłowa motywacja pracowników a wpływ na wyniki pracy

Dbanie o rozwój i dobry stan psychiczny pracowników powoduje, że są oni zmotywowani do pracy, pełni energii, pozytywnie nastawieni obowiązków, a także są otwarci na nowe wyzwania. Dlatego więc warto zastanowić się nad sposobem, w jaki motywujemy swoich pracowników.

Dowiedz się więcej: Motywacja do pracy – 7 skutecznych sposobów >>

Negatywna motywacja pracowników, pozwoli nam zyskać zaskakująco dobre efekty w krótkim czasie. Niestety korzyści nie będą długofalowe, ponieważ z czasem atmosfera w pracy ulegnie pogorszeniu, a sami pracownicy nie będą chętni do współpracy między sobą. Z czasem odbije się to na efektywności całego zespołu, a co za tym idzie, wyniki firmy znacznie się pogorszą. W tym wypadku szansa na ich polepszenie jest bardzo niska.

Zaś pozytywna motywacja pracowników wymaga nieco więcej pracy obu stron oraz większego zaangażowania. Ten rodzaj motywacji pracowników przynosi jednak naprawdę długofalowe korzyści. Zadowoleni i usatysfakcjonowani pracownicy będą chętniej współpracowali między sobą. Zmieni się także ich punkt widzenia i będą z zapałem podchodzili do nowych wyzwań. Ich chęć do pracy stanie się codziennością, co dość szybko pozytywnie odbije się na wynikach firmy.

Chcesz założyć firmę? Dowiedz się więcej: Jak założyć firmę – formalności krok po kroku >>

Najlepsze sposoby na motywowanie pracowników

ZOBACZ RÓWNIEŻ