Anna Nowak
Anna Nowak
14 Cze, 2017 - 11:05
Najlepsze sposoby na łamliwe paznokcie

Najlepsze sposoby na łamliwe paznokcie

Anna Nowak

Jak doprowadzić do porządku łamliwe paznokcie? Konieczna jest odrobina konsekwencji i działanie na kilku frontach: odżywianie wewnątrz, zewnątrz i ochrona.

Łamliwe paznokcie to efekt ubogiej diety, niedostatecznej ochrony przed przesuszeniem płytki paznokciowej i niewłaściwej pielęgnacji. Jak zadbać o piękny wygląd paznokci? Po pierwsze chronić, po drugie odżywiać, po trzecie pielęgnować. Zaczynamy!

Jak chronić łamliwe paznokcie przed uszkodzeniem?

Nawet zdrowe paznokcie stają się podatne na złamania, gdy są regularnie przesuszane i narażane na działanie szkodliwych substancji. Wśród środków, które zdecydowanie nie służą paznokciom znajdują się m.in.:

  • płyn do mycia naczyń i inne detergenty,
  • smary, rozpuszczalniki, inne preparaty chemiczne,
  • zmywacz do paznokci z acetonem,
  • woda.

Co należy zrobić, by zapobiegać zgubnemu działaniu środków chemicznych? Warto zaopatrzyć się w gumowe rękawiczki lub rękawiczki w kremie (tłusty krem, który pozostawia ochronny film na dłoniach). Lakier do paznokci należy usuwać zmywaczem bezacetonowym, natomiast po użyciu wody, która zmywa z paznokci naturalną powłokę ochronną, trzeba pamiętać o nałożeniu kremu do rąk.

Odżywianie łamliwych paznokci – dieta

Kruchość paznokci zawdzięczamy w dużej mierze ubogiej diecie, a w szczególności niedoborowi magnezu i cynku oraz witaminy A i E. Uzupełnienie brakujących mikroelementów i witamin to kwestia wprowadzenia do codziennego menu odpowiednich pokarmów:

  • mleka, jaj, serów i ryżu zawierających białko i wapń,
  • natki pietruszki i nasion słonecznika z dużą zawartością żelaza,
  • owoców i warzyw oraz skrzypu polnego zawierających krzem,
  • kakao, czekolady, migdałów z magnezem,
  • buraków, kapusty i kiełków pszenicy, które zawierają cynk,
  • nasion dyni z witaminami z grupy B, magnezem, cynkiem i żelazem.

Dowiedz się więcej: Paznokcie żelowe – jak zrobić i usunąć, wady i zalety >>

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie kosmetykami?

Paznokcie można też wzmocnić od zewnątrz, używając preparatów kosmetycznych w postaci kremów, odżywek, masek i oliwek. Stosujemy zarówno kremy nawilżające, jak i natłuszczające. Pierwsze dostarczą potrzebnych substancji, natomiast drugie zapobiegną ich odparowywaniu. Wśród olejków warto wyróżnić olejek kokosowy i aragnowy. W roli kosmetyku znakomicie sprawdzi się także oliwa z oliwek.

Dowiedz się więcej: Olej kokosowy jako naturalny kosmetyk >>

Pamiętajmy, że dbałość o paznokcie nie może zaczynać się i kończyć wyłącznie na płytkach paznokciowych. Ciekawą propozycją mogą być ciepłe okłady parafinowe oferowane w salonach kosmetycznych. Dzięki takim zabiegom poprawia się zarówno stan paznokci, jak i skóry dłoni. Brak czasu na wizytę u kosmetyczki? Można to nadrobić nakładając na dłonie maskę i owijając je folią. Aby zaktywizować kosmetyk ciepłem, można nałożyć rękawiczki bawełniane lub specjalne rękawiczki kosmetyczne frotte.

Odżywiając paznokcie, należy również dbać o skórki i wmasowywać w nie kosmetyki bogate w substancje odżywcze. Pod skórkami znajduje się macierz, ta zaś jest odpowiedzialna za produkcję zdrowych płytek.

Dowiedz się więcej: Jak uratować zniszczone paznokcie? >>

Pielęgnacja łamliwych paznokci

Zapobieganie uszkodzeniom paznokci powinno obejmować ich piłowanie drobnoziarnistym pilniczkiem (najczęściej polecany jest pilniczek diamentowy). Paznokcie należy piłować w jedną stronę, w ten sposób nie tworzy się mikrouszkodzeń płytki. Oprócz piłowania, zaleca się polerowanie paznokci, które wygładza płytkę oraz krawędzie, ostatecznie chroniąc przed pękaniem i strzępieniem się paznokci. Dobrze jest przy tym zachować stosunkowo krótkie paznokcie, przynajmniej do czasu, gdy nie zostaną trwale odbudowane.

Opiłowane paznokcie należy zabezpieczyć pokrywając je lakierem. Płytkę malujemy w taki sposób, by pokryć jej powierzchnię oraz brzeg. Najlepiej powtórzyć tę czynność dwu- trzykrotnie.

Na zakończenie, dobrze jest oszczędzać paznokcie w codziennych pracach. Zamiast zdrapywać nimi zabrudzenia z rozmaitych powierzchni (np. podczas sprzątania), lepiej sięgnąć po jakiś rodzaj szpatułki lub nóż z zaokrąglonym czubkiem. Podobnie, szukajmy narzędzi zastępczych przy otwieraniu różnych przedmiotów, podważaniu zaczepów, i wykonywaniu innych czynności tego rodzaju. Paznokcie z pewnością odwdzięczą się za to zdrowym, pięknym wyglądem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ