Na rynku można zakupić samoopalacze, które różnią się czasem wchłaniania i sposobem rozprowadzania. Co jednak cechuje najlepsze samoopalacze?Najkorzystniejsze to takie, który dobrze komponują się z naturalnym kolorytem skóry, łatwo się rozprowadzają i nie pozostawiają ciemnych plam.
Do wyboru mamy samoopalacze w sprayu, balsamy, kremy lub pianki brązujące, a nawet chusteczki samoopalające. Co wybrać?
Jak działa samoopalacz?
Na początku warto wyjaśnić jak to się dzieje, że samoopalacz przyciemnia skórę i daje efekt pięknej opalenizny. Jest to możliwe za sprawą działania związku cukrowego DHA (dihydroksyacetonu), który reaguje z aminokwasami warstwy rogowej naskórka. Wynikiem tej reakcji jest zabarwienie skóry – efekt opalenizny.
Dowiedz się więcej: Bezpieczne opalanie – to musisz wiedzieć! >>
Najlepsze samoopalacze – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Podstawowym kryterium w wyborze samoopalacza jest dopasowanie go do kolorytu skóry. Osoby o bladej cerze powinny wybierać kosmetyki brązujące o niskim stężeniu DHA (np. balsam brązujący o 2-3% stężeniu DHA), a te o ciemnej karnacji mogą zakupić samoopalacz o stężeniu DHA 4-5%.
Samoopalacz pod postacią balsamu lub mleczka to świetny produkt dla skóry suchej, która potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Pianka będzie idealna dla skóry wrażliwej i delikatnej, a samoopalacz w sprayu sprawdzi się w przypadku skóry tłustej. Chusteczki brązujące to z kolei idealny produkt do użycia podczas podróży, gdyż już jednorazowa aplikacja daje szybki i widoczny efekt opalenizny.
Najlepsze samoopalacze nie są więc uniwersalne – wszystko zależy od skóry danej osoby i jej indywidualnych potrzeb. Przykładowo, skóra starzejąca się z pewnością doceni balsam brązujący, który nie tylko wyrówna koloryt, ale i odżywi ciało (działanie składników przeciwzmarszczkowych).
Dowiedz się więcej: Opalanie natryskowe – jak działa i czy warto skorzystać? >>
Który samoopalacz kupić?
Firmy kosmetyczne oferują samoopalacze różnego rodzaju, spośród których warto postawić na te znane i lubiane. Dobrą opinią cieszą się przykładowo takie samoopalacze jak:
- Dove Derma SPA Summer Revived – balsam brązujący,
- Bielenda Magic Bronze – brązująca pianka do ciała,
- Bielenda Magic Bronze – 2 w 1 nawilżający krem brązujący do ciała,
- Lirene Bronze Collection – brązujący balsam do ciała pod prysznic,
- Kolastyna Luxury Bronze – samoopalacz w sprayu do twarzy i ciała,
- La Roche-Possay Autohelios – nawilżający żel samoopalający,
- Collistar Body-Legs Self Tanning Cream – samoopalający krem do ciała i nóg,
- Loreal Sublime Bronze Self-Tanning Mist – samoopalacz w sprayu,
- Clarins Mousse Exquise Auto Bronzante – samoopalający mus,
- Lilla Mai – balsam samoopalający na bazie masła kakaowego,
- Palmers Natural Bronze – balsam brązujący,
- Sally Hansen Airbrush Legs Light Glow – samoopalacz do nóg.
Dowiedz się więcej: Przyspieszacz opalania – to musisz wiedzieć! >>

Jeżeli coś pójdzie nie tak…
Nie zawsze nałożenie samoopalacza daje zadowalający efekt. Ciemne smugi i plamy na rękach oraz nogach wyglądają bardzo nieestetycznie. Jak zmyć samoopalacz?
Enzymatyczne złuszczanie naskórka
Na ratunek przyjdą peelingi enzymatyczne z kwasami AHA i BHA lub nieco delikatniejsze kremy z kwasami owocowymi. Oba rodzaje preparatów pomogą złuszczyć naskórek i pozbyć się brzydkich plam.
Cytryna i soda oczyszczona
Innym sposobem na pozbycie się ciemnych plam jest przemywanie ich sokiem z cytryny lub sodą oczyszczoną. Zarówno soda, jak i cytryna posiadają właściwości wybielające.
ZOBACZ RÓWNIEŻ