Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
23 Paź, 2018 - 15:15

Najlepsze kwiaty do sypialni – TOP 7

Elzbieta Tchorowska

Kwiaty do sypialni nie tylko ożywią wnętrze, ale zapewnią spokojny i zdrowy sen. Jakie kwiaty do sypialni wybrać, by spało nam się najlepiej?

Rośliny w naszych domach i mieszkaniach spełniają wiele funkcji – począwszy od dekoracyjnej, na oczyszczaniu i nawilżaniu powietrza skończywszy. Kwiaty do sypialni powinny być dobierane ze szczególną pieczołowitością. Wybierzmy gatunki, które szczególnie ułatwią nam zasypianie oraz sprawią, że pobudka będzie przyjemnością każdego dnia.

Mity dotyczące roślin w sypialni

Powszechnie uważa się, że nie powinno się hodować roślin w sypialni. Fotosynteza, którą przeprowadzają wszystkie kwiaty, jest procesem pochłaniania dwutlenku węgla i jego zamiany w tlen. Zachodzi wtedy, gdy na liście padają promienie słońca. W nocy zaś mamy do czynienia z odwrotnym zjawiskiem. Dlatego uważa się, że rośliny w sypialni będą nam zabierać drogocenny tlen, a my sami po całej nocy obudzimy się niewyspani i zmęczeni.

Nie jest to całkowita prawda. Powierzchnia pomieszczenia jest zbyt duża, żeby rośliny mogły zabrać znaczącą ilość tlenu – szczególnie jeśli na parapecie znajdzie się jeden lub dwa okazy. Warto jednak wybrać kwiaty do sypialni, które działają dokładnie odwrotnie – w nocy produkują tlen i zapewnią nam komfortowe spanie.

Kwiaty do sypialni – dlaczego warto je mieć?

Kwiaty w takim miejscu jak sypialnia stanowią wyjątkowy element dekoracyjny. Do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych dobrze sprawdzą się rośliny zielone. W pomieszczeniach klasycznych – barwne kwiaty podkreślą stylizację i odświeżą sypialnię, szczególnie jeśli wolimy ciemne barwy i lite, dębowe drewno.

Nie można jednak nie wspomnieć o wielu zaletach zdrowotnych roślin. Dlatego warto wybrać kwiaty do sypialni, które mają wiele właściwości poprawiających samopoczucie. Niektóre gatunki roślin wykazują w szczególności takie cechy jak:

 • zdolność oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji,
 • nawilżanie powietrza,
 • produkcja tlenu nocą, czyli odwrócona fotosynteza.

Dzięki temu sen przyjdzie nam z łatwością, a w jego trakcie nasz organizm będzie wysoce dotleniony, dzięki czemu pobudka także nie będzie sprawiała problemów. Jakie kwiaty do sypialni warto więc zakupić?

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia – TOP 12

1. Aloes zwyczajny

Aloes zwyczajny jest jednym z najpopularniejszych gatunków. Nic dziwnego – jest bardzo prosty w uprawie i niewymagający. Z reguły wystarcza mu podlewanie raz w tygodniu i nawożenie raz na kilka tygodni.

Choć może dorastać do wysokości nawet 1,5 metra, to przycinając go, możemy dowolnie go kształtować i kontrolować jego wielkość. W zamian aloes odwdzięczy się nam doskonałą zdolnością oczyszczania powietrza.

Aloes jest rośliną z odwróconą fotosyntezą, a więc produkuje tlen nocą, dzięki czemu przyjemniej będzie nam się spało. Grube i mięsiste liście nawilżają dodatkowo powietrze. Roślina ma także znacznie więcej właściwości leczniczych:

 • poprawia odporność,
 • działa kojąco na zmiany skórne,
 • leczy oparzenia,
 • działa przeciwbólowo.

Mając więc doniczkę z aloesem na parapecie, nie tylko będziemy smacznie spać nocą, ale i wyhodujemy sobie podręczną apteczkę na wiele dolegliwości.

Kwiaty do sypialni - aloes zwyczajny

2. Fikus sprężysty

Fikus sprężysty charakteryzuje się skórzastymi, błyszczącymi liśćmi, dzięki czemu doskonale nadaje się do sypialni nowoczesnych i minimalistycznych. Może urosnąć nawet do 2 metrów wysokości, dlatego warto go przycinać. Nie tylko odświeży wnętrze kolorystycznie, ale także dosłownie. Roślina doskonale pochłania szkodliwe substancje z powietrza i zapewnia świeżość w pomieszczeniu.

Dowiedz się więcej: Duże kwiaty doniczkowe – które wybrać do domu lub mieszkania

Fikus Benjamina - idealny do sypialni

3. Kaktus bożonarodzeniowy

Kaktus bożonarodzeniowy, zwany inaczej grudnikiem, nie przypomina swoich statecznych i kłujących braci. Stanowi nie tylko piękną dekorację wnętrza dzięki swoich kwiatom, które rozkwitają na zimę, ale także zapewni nam spokojny sen.

Te kwiaty wieloletnie posiadają także zdolność odwróconej fotosyntezy, przez co wytwarzają tlen nocą, a nie w dzień. Oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji:

 • dymu papierosowego,
 • smogu,
 • pyłów węglowych,
 • tlenków azotu.

Grudniki to kwiaty do sypialni, które musimy mieć u siebie w domu!

Kaktus bożonarodzeniowy - roślina oczyszczająca powietrze

źródło zdjęcia: Getty ImagesNadezhda_Nesterova

4. Storczyk Dendrobium

Odmian storczyków jest bardzo wiele i każdy z nich będzie stanowił piękną dekorację naszej sypialni, ale to gatunek Dendrobium sprawdzi się najlepiej. Te rośliny ozdobne nawilżają i oczyszczają powietrze, szczególnie z substancji zwanej dwumetylobenzenem, którą znajdziemy w takich produktach, jak:

 • rozpuszczalniki,
 • rozcieńczalniki farb,
 • węgiel,
 • smoła.

Jeśli więc zamierzamy remontować nasze mieszkanie, storczyk Dendrobium zawsze powinien stać w naszej sypialni.

To nie wszystkie zdolności storczyka. Nocą produkuje tlen, dzięki czemu zasypianie będzie proste, a pobudka zawsze przyjemna. Niestety nie jest to roślina łatwa w uprawie. Jest bardzo wymagająca, jeśli chodzi o stanowisko, nawożenie czy podlewanie. Nieodpowiednio hodowana nie będzie cieszyć nas wielobarwnymi kwiatami.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o storczyki w domu

Storczyk Dendrobium do sypialni

źródło zdjęcia: Getty Images / Julien Viry

5. Kalanchoe

Kalanchoe, którą znamy pod nazwą zwyczajową żyworódki, to roślina, która jest szczególnie polecana właśnie do sypialni. Jest sukulentem i nie wymaga skomplikowanych pielęgnacji. Jej kształt i kolorystyka sprawiają, że nada się zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i tych bardziej klasycznych. Projektując wystrój sypialni, nie musimy się nią martwić. Uwielbia nasłonecznione parapety.

Dlaczego jest tak ceniona? W nocy produkuje niesamowitą wręcz ilość tlenu. Wystarczy jeden okaz, by spało się przyjemnie i zdrowo, a nasze organizmy zostały prawidłowo dotlenione.

Dowiedz się więcej: Niewymagające kwiaty doniczkowe dla początkujących hodowców

Kalanchoe czyli żyworódka - zapewni tlen w sypialni

źródło zdjęcia: Getty Images / NorthernLand

6. Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity nie jest oczywistą propozycją. To roślina pnąca się, która odpowiednio hodowana, potrafi zająć nawet całą ścianę. Trzeba na nią szczególnie uważać i zapewniać jej odpowiednie podpory do wzrostu. W przeciwnym wypadku nie zapyta nas o zdanie i zacznie wrastać w tynk, panele czy tapetę. Mimo wszystko warto ją hodować w sypialni.

Bluszcz pospolity został ogłoszony najlepszą rośliną pochłaniającą zanieczyszczenia i filtrującą powietrze.

Doskonale pochłania formaldehyd, który mimo swojej skomplikowanej nazwy, występuje powszechnie w mieszkaniach i jest dla nas szkodliwy. Związek znajdziemy w następujących rzeczach:

 • kosmetykach,
 • preparatach do paznokci,
 • środkach czystości,
 • odzieży,
 • płytach meblowych.

Badania wskazują, że formaldehyd może być przyczyną nowotworów. Jak się go pozbyć z naszych mieszkań? Najlepiej jest hodować bluszcz pospolity. Jedna taka roślina w sypialni sprawi, że nasz sen będzie spokojny, zdrowy i pozbawiony zanieczyszczeń.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty pnące w domu?

Bluszcz pospolity - prawdopodobnie najzdrowsza roślina do sypialni

7. Lawenda

Kwiaty do sypialni nie powinny mieć zapachu, by nie podrażniać dróg oddechowych i nie wywoływać alergii. Czasem jednak można iść na pewne ustępstwa. Osobom, które lubią lawendowy zapach, powinny zdecydować się na tę właśnie roślinkę. Ma sporo zastosowań – nie tylko łagodzi ból, działa odkażająco i wspomaga układ trawienny. Sam zapach lawendy w miejscu odpoczynku sprawi, że:

 • będziemy spokojniejsi,
 • zostaną złagodzone skutki stresu i napięcia nerwowego,
 • zasypianie będzie łatwiejsze,
 • aktywność umysłowa będzie pobudzona.

Lawenda jest wyjątkiem, jeśli chodzi o pachnące kwiaty do sypialni. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup okazu, upewnijmy się, że na pewno zapach rośliny nam nie przeszkadza i nie jesteśmy na niego uczuleni.

Dowiedz się więcej: Zielnik na parapecie lub tarasie – zrób to sam

Pachnąca lawenda ułatwi zasypianie

źródło zdjęcia: Getty Images / elenaleonova

Idealne kwiaty do sypialni powinny mieć nie tylko walory dekoracyjne, ale przede wszystkim ułatwić nam zasypianie i poranne wstawanie. Dlatego zawsze warto wybierać rośliny produkujące tlen nocą. Kwiaty oczyszczające powietrze są bardzo cenione za swoje właściwości. Z drugiej strony nie należy przesadzać z ich ilością. Wiele zależy od samej kubatury pomieszczenia, ale jedna czy dwie sztuki z pewnością wystarczą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ