Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
21 Lis, 2018 - 20:52
Najlepsze kwiaty do pokoju - TOP 7

Najlepsze kwiaty do pokoju – TOP 7

Elzbieta Tchorowska

Które kwiaty do pokoju będą wyglądać zjawiskowo i odświeżą aranżację wnętrza? Zobacz nasze propozycje na wyjątkowe kwiaty doniczkowe, które musisz mieć!

Kwiaty do pokoju są idealnymi elementami aranżacji, które sprawiają, że każde wnętrze się ociepla i ożywia. Możemy dobrać idealny gatunek do każdego wystroju. Do nowocześniejszych pokoi będą pasowały rośliny wiecznie zielone. Dla klasycznych wnętrz czy retro – te okazy, które są bujnie obsypane kwiatami. Jakie kwiaty do pokoju będą idealne do naszych pokoi dziennych? Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi gatunkami!

TOP 7: Najlepsze kwiaty do pokoju

1. Wilczomlecz palczasty, czyli rafa koralowa w Twoim pokoju

To gatunek, który nie jest popularny w naszych mieszkaniach, a szkoda, bo wygląda bardzo efektownie. Ma silnie rozgałęzione, cienkie pędy, które tworzą niesamowite kompozycje przypominające te z raf koralowców. W naturze może sięgać nawet 10 metrów, choć hodowany w domu raczej zakończy swój rozwój na wysokości 1 metra.

W porównaniu z długością pędów, niewielkie, rzadko występujące listki są prawie niewidoczne, ale stanowią ciekawe zwieńczenie rośliny. Wilczomlecz nie kwitnie często, ale efektownie. Na końcach pędów pojawiają się kwiaty, które nadają roślinie efekt kolorowych końcówek łodyg.

Roślina jest sukulentem, musimy więc pamiętać o jasnym stanowisku i niezbyt częstym nawadnianiu. Choć gatunek ten wygląda zjawiskowo, szczególnie jeśli jest dobrze rozwinięty, to nie jest wymagający. Może być hodowany nawet przez zapominalskie czy zapracowane osoby.

 

2. Orliczka kreteńska, czyli na paprotkę zawsze znajdzie się miejsce

Orliczka kreteńska to paprotka, która jest dość popularna w naszych mieszkaniach. Na naszej liście znalazła się z kilku powodów. Po pierwsze jest propozycją idealną do wnętrz nowoczesnych, które potrzebują ożywienia i eleganckiego przełamania zimnych kolorów.

Dodatkowo hodowanie paprotek zawsze jest wskazane. Oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, produkują tlen, pochłaniają niebezpieczne promieniowanie elektromagnetyczne. Trudno znaleźć zdrowsze roślinki!

Nie są także bardzo wymagające. Lubią stanowiska cieniste i wilgotne powietrze. Dbając o nawilżenie pomieszczenia dla niej, będziemy to robić także dla nas samych.

Dostępnych jest wiele odmian orliczki:

 • cretica,
 • albolineata,
 • Powerii,
 • Wimsettii,
 • Parkeri.

Co ciekawe, wszystkie odmiany mogą współżyć ze sobą w jednej donicy, a tym samym możemy stworzyć przepiękne kompozycje roślinne z użyciem wielu paprotek.

 

3. Guzmania, czyli egzotyczne kwiaty do pokoju

Guzmania należy do rodziny ananasowatych, na co jawnie wskazuje piękny i rozłożysty kwiatostan w jednym z trzech kolorów:

 • białym,
 • żółtym,
 • czerwonym.

Każda rozeta kwitnie tylko raz, po czym obumiera. Bez obaw! Ciągle tworzą się nowe u podstawy tej przekwitłej, dzięki czemu roślina będzie zachwycać przez długi czas. Musimy tylko pamiętać o usuwaniu pędu matczynego.

Nie jest to wysoka roślina – sięga jedynie około 50 centymetrów, dzięki czemu świetnie odświeży nawet niewielkie wnętrza. Dzięki swojej egzotyce sprawdzi się w różnych, nietypowych wystrojach, wywodzących się z dalekich krajów całego świata.

Jeśli nasza aranżacja pokoju dziennego ma swoje korzenie w Afryce lub Ameryce Południowej, nie zastanawiajmy się długo nad wyborem roślinki. Nie należy przesadzać z jej podlewaniem, a najlepiej sprawdzi się… zwykła deszczówka.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty egzotyczne w domu

Najpiękniejsze kwiaty do pokoju - guzmania

źródło zdjęcia: Getty Imagesagustavop

4. Bromelia, czyli jak hodować ananasa we własnym domu

Bromelia także należy do rodziny ananasowatych, choć jej kwiaty są nieco inne i ciekawsze. Wysoki, czerwony kwiatostan doskonale wyróżnia się we wnętrzu nowoczesnym, a zielone, podłużne liście ożywiają pomieszczenie, jeśli aranżacja wnętrz jest klasyczna.

Roślina dobrze czuje się na nasłonecznionym stanowisku w temperaturze maksymalnie 24 st. Celsjusza. Te kwiaty do pokoju są idealne dla osób zapominalskich, które nie zawsze mają głowę do podlewania swoich roślinek.

Bromelia nie lubi nadmiaru wody, stąd należy ją podlewać stosunkowo rzadko i niezbyt wielką ilością płynu w temperaturze pokojowej.

Niestety jedna rozeta także wydaje kwiat jedynie raz, ale przy odpowiedniej pielęgnacji obok rośliny matczynej pojawią się małe zalążki nowych bromelii, które także wydadzą kwiaty w swoim czasie.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty doniczkowe pokojowe

Egzotyczne kwiaty do pokoju - bromelia

źródło zdjęcia: Getty Images / kynny

5. Notokaktus, czyli rośliny domowe, które sprawdzą się wszędzie

Wszystkie kaktusy to bardzo popularne rośliny doniczkowe, które sprawdzą się w każdym wnętrzu.

O mniej wymagające kwiaty do pokoju chyba trudno! Podlewamy je rzadko, przesadzamy jeszcze rzadziej. Najlepiej czują się nieruszane z jasnego parapetu.

Warto wymienić w szczególności jeden z gatunków tych roślin – natokaktus, który choć z początku może wyglądać niepozornie, to potrafi rozrosnąć się do sporych rozmiarów, a dodatkowo wydaje piękne i pachnące kwiaty w kolorach:

 • czerwonym,
 • żółtym,
 • pomarańczowym,
 • różowym.

Kaktus pięknie wygląda w domowym skalniaku wraz z innymi gatunkami. Doskonale prezentuje się w każdej aranżacji wnętrza. Dopasowując odpowiednią donicę, roślina będzie współgrała z praktycznie każdym wystrojem.

Dowiedz się więcej: Niewymagające kwiaty doniczkowe dla początkujących hodowców

Pięknie kwitnący notokaktus

źródło zdjęcia: Getty Images / Clement Peiffer

6. Storczyk Miltonipsis, czyli roślina uparta, ale piękna

Storczyki to najpiękniejsze i najpopularniejsze kwiaty do pokoju, które jednak wymagają sporej ilości zaangażowania i pielęgnacji. Najczęściej spotykany jest rodzaj Phalaenopsis, ale dzisiaj zaprezentujemy nieco inną odmianę – Miltonipsis, zwaną także storczykiem hybrydowym.

Wszystko przez kwiaty, które mogą mieć jednocześnie wiele barw. Pięknie wyglądają białe z purpurowym wnętrzem czy odwrotnie – z dominującym karminem i delikatną bielą wewnątrz. Często występują także barwne kropki, rozmycia czy wzory.

Nie są wysokimi roślinami, dzięki czemu spokojnie nadadzą się do niewielkich wnętrz. Musimy jednak szczególnie na nie uważać przy doborze odpowiedniego nasłonecznienia, przy podlewaniu, przesadzaniu czy nawożeniu. Podłoże musi być stale wilgotne, ale nie mokre. Storczyk uwielbia zraszanie i wysoką wilgotność powietrza. Złą pielęgnację roślina oznajmi kiepskim stanem kwiatostanów lub nawet całkowitym zaprzestaniem kwitnienia.

To kwiaty wieloletnie, choć często są wyrzucane po jednym sezonie właśnie przez wstrzymanie kwitnienia. To duży błąd! Warto poświęcić trochę czasu na naukę jej pielęgnacji, by cieszyć się piękną kolorystyką nawet kilka razy do roku. Doskonale wpasuje się w kolorowe wnętrza retro czy skandynawskie. Orzeźwi nowoczesną aranżację i wprowadzi barwny, jasny element w klasycznych wystrojach.

Dowiedz się więcej: 3 najpiękniejsze odmiany storczyków

Eleganckie kwiaty do pokoju - storczyk hybrydowy

źródło zdjęcia: Getty Images / TatianaMironenko

7. Stefanotis bukietowy, czyli zrób własną kompozycję kwiatową w pokoju dziennym

Stefanotisy są pnączami, które w naszych domach nabierają ciekawego kształtu jako kwiaty doniczkowe pokojowe. Mogą mieć nawet 6 metrów długości w naturze, ale hodowane w domach osiągają około 2,5 metra. Dzięki swojej naturze możemy udekorować rośliną pustą ścianę, jeśli zapewnimy jej podpórkę albo zawinąć ją w estetyczną kompozycję w donicy.

Są warte uwagi dzięki pięknym białym kwiatom o niesamowitym zapachu nieco podobnym do konwalii. Takie dekoracje do pokoju doskonale będą pasować do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych czy skandynawskich.

Stefanotis to kwiaty do pokoju, które wymagają jasnego stanowiska i częstego podlewania. W fazie kwitnienia podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Co ważnie, nie powinniśmy ruszać go z miejsca. Jeśli raz zadomowi się na danym stanowisku, starajmy się go pozostawić tam w spokoju.

Nie jest to bardzo ciepłolubna roślina – latem potrzebuje około 20 st. Celsjusza, a zimą – 14 st. Dobrze pielęgnowana odwdzięczy nam się wieloma latami pięknego kwitnienia i zapewniania nam autentycznego i naturalnego zapachu w pomieszczeniu.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty pnące w domu?

 

Kwiaty do pokoju stanowią wspaniały element dekoracyjny, który ożywia wnętrze i sprawia, że w pomieszczeniu przebywa się po prostu przyjemniej. Przedstawione tu gatunki są wyjątkowe w swoim wyglądzie czy zastosowaniach. Nie wahajmy się uwzględnić ich w naszych aranżacjach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ