Anna Nowak
Anna Nowak
03 Mar, 2017 - 13:00

Najlepsze książki psychologiczne, które musisz przeczytać

Anna Nowak

Najlepsze książki psychologiczne, które musisz przeczytać. 5 wyjątkowych książek o rozwoju osobistym.

Dobre poradniki na temat rozwoju osobistego są jak Yeti. Wszyscy o nich mówią, ale… Ale są takie! Rzecz w tym, by odkryć je spośród wielu chwytliwych tytułów i obietnic zadowalających każdego i nikogo. Oto najlepsze książki psychologiczne warte przeczytania, których autorzy świetnie znają polskie umysły.

Artur Król – pragmatyczny coach

Kto czytał książki Artura Króla, ten wie, że do wszelkich prawd funkcjonujących w dziedzinie psychologii odnosi się z dużym sceptycyzmem. Jeśli zdecyduje się zachęcać czytelników do jakiegoś działania to znaczy, że sam jest do niego w 100 procentach przekonany. Oszczędny w słowach, ale szczodry w sprawdzonych radach. Artur Król napisał sporo książek. Od której zacząć? Najlepsze książki psychologiczne reprezentują m.in. Talent nie istnieje oraz Pewność siebie.

1. Talent nie istnieje. Droga do praktycznego osiągania mistrzowskich umiejętności

Pierwsza z proponowanych książek mocno osadza na ziemi tzw. „cudowne dzieci”, ich rodziców oraz szerokie rzesze tych, którzy do znaczenia talentu w karierze przykładają zbyt dużą wagę. Jeśli talent nie istnieje, to nie należy wiązać z nim żadnych nadziei.

Z drugiej strony, po przeczytaniu tytułu można liczyć na to, że każdy kto chce, kiedyś zostanie mistrzem. Brzmi jak zachęta do działania rzucona przez autora? Niekoniecznie.

Król przekonuje, że za każdym sukcesem stoją dziesiątki godzin ciężkiej pracy, a pozycja eksperta wymaga 100 tysięcy godzin spędzonych na zdobywaniu wiedzy i doświadczenia. Szansa istnieje zatem tylko dla tych, którzy są gotowi dać z siebie wszystko. To właśnie do nich autor kieruje swój poradnik.

2. Pewność siebie

Książka polecana osobom, które trudno nawiązują relacje międzyludzkie, borykają się z nieśmiałością, czy panicznym strachem przed publicznymi wystąpieniami. To bardzo treściwa, pozbawiona wszelkich ozdobników i dygresji pozycja.

Mimo ascetycznej formy, książka obfituje w zestawy ćwiczeń oraz sensowne rady. Głównym ich celem jest pozbycie się blokad, co doprowadzi do poprawy jakości życia. W tym poradniku nie ma „magicznych zaklęć”, jest za to zapowiedź ciężkiej pracy nad sobą i obietnica nagrody dla wytrwałych.

Michał Pasterski – coach, który wymaga od siebie, a potem od innych

Michał Pasterski to kolejny człowiek – marka, znany i ogromnie popularny trener oraz autor bloga o psychologii. Pasterski jest ceniony również w środowisku coachy (o recenzję na temat jego książki pokusił się wspomniany wcześniej Artur Król, wystawiając niepozbawianą krytyki, jednak pochlebną opinię).

3. Insight. Droga do mentalnej dojrzałości

Insight to jeszcze pachnące farbą drukarską 700 stron uporządkowanej wiedzy na temat ludzkiej natury. Poradnik skierowany jest do osób, które chcą poznać własny umysł, jego potencjał, możliwe ograniczenia, a nawet zachowania autodestrukcyjne i w ten sposób odnaleźć sposób na życie w zgodzie z samym sobą.

Pasterski poświęcił na to opracowanie 3 lata. W efekcie powstała niezwykle przemyślana, spójna kompozycja, która umożliwia samodzielną pracę nad sobą. Z pewnością, nie jest to książka dla teoretyków. Warto dodać, że książka jest wzbogacona o aplikację mobilną, ułatwiającą radzenie sobie z własnymi mentalnymi zawiłościami.

Jacek Walkiewicz – mentor, dla którego życie jest największą inspiracją

Jacek Walkiewicz jest niesamowitym mówcą. Jednym wykładem potrafi zmotywować, dodać energii i… zdobyć 2 miliony odsłon na YouTube. Czytając jego książkę, można się przekonać, że nie tylko słowo mówione jest przez niego wykorzystywane po mistrzowsku. Najlepsze książki psychologiczne to m.in. właśnie Pełnia MOC życia.

4. Pełna MOC życia. Jeśli o czymś w życiu marzysz – sięgnij po to. Wydanie II zmienione

Znakomicie operując językiem, Jacek Walkiewicz zachęca do życia na 100 procent. Jak mówi sam autor „Życie nie musi być niezwykłe. Wystarczy, że będzie Twoje”. Książka skłania do swego rodzaju uważności, kontemplacji momentów, a zarazem sięgania po wszystko, co jest do zdobycia.

Trzeba przyznać, że prawdy i wartości przekazywane przez Walkiewicza nie są odkrywcze, ale nieprzekonanych może zachęcić trafne pytanie: „Po co Ci coś nowego, skoro nawet tego, co już wiesz, nie wykorzystujesz?”. Zacznij korzystać z tego, co już masz. Zacznij teraz. Ikhakima.”

Pełna MOC życia jest książką, która bawi, ciekawi i uczy. Polecana zarówno dla tych, którzy chcą zmienić swoje życie, jak i wielbicieli talentu pisarskiego Jack Walkiewicza.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne – 11 najlepszych sposobów >>

Agnieszka Ornatowska – kto lepiej zna kobiety, niż one same

Agnieszka Ornatowska jest psychologiem i trenerem NLP. W jej przypadku techniki programowania neurolingwistycznego budzą same pozytywne skojarzenia. Świetna orientacja w meandrach psychologii oraz NLP w połączeniu z doskonałą znajomością kobiecej natury sprawia, że jej książka może być rzeczywistym wsparciem damskiej części czytelników.

5. NLP w balerinkach

Pisana przez przedstawicielkę płci pięknej książka obnaża mnóstwo ograniczeń, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, z którymi na co dzień zmagają się kobiety. Bariery to nie tylko zakazy formułowane jako „nie wypada”, czy „nie możesz”. To także nakazy, których wypełnienie krępuje damską część społeczeństwa.

Przykład? Choćby szpilki, które autorka ustawiła w opozycji do balerinek. Wybrać krępujące, lecz seksowne obuwie, czy lekkie i miękkie pantofle o niezbyt spektakularnym wyglądzie? To bardzo wyrazisty obraz wyborów, daleko ważniejszych, niż te dotyczące wyglądu zewnętrznego.

Autorka podpowiada jak radzić sobie z ograniczeniami i rosnącymi wymaganiami współczesnego świata. NLP w balerinkach jest świetną propozycją dla pań, które chcą bliżej poznać i przełamać przyjęte schematy zachowań.

ZOBACZ RÓWNIEŻ