Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
15 Paź, 2017 - 03:00

Najlepsze książki kryminalne na jesienno-zimowe wieczory

Julia Ziółkowska

Co jest najlepsze na długie jesienne i zimowe wieczory? Oczywiście – książka! Oto książki kryminalne, które mogą zainteresować swą treścią i wciągnąć fabułą.

Jesień jest czasem, który nie zachęca do wychodzenia z domu. Szybko zapadający zmrok i niesprzyjająca aura to czynniki, które często są powodami, dla których wolimy zostać w domu. Długie wieczory możemy wykorzystać jako czas na czytanie książek. Oto książki kryminalne, po które warto sięgnąć.

1. „I nie było już nikogo” Agata Christie

Powieść kryminalna, w której wśród ludzi zgromadzonych w tajemniczym domu na wyspie następuje seria tajemniczych morderstw. Jedna z najlepszych pisarek kryminalnych wprowadza klimat grozy, gdyż kolejne morderstwa postępują według dziecięcej wyliczanki, której słowa widnieją w gościnnych pokojach.

2. „Karfanaum, czyli as killed” Maja Novak

Ta słoweńska pisarka opowiada o grupie pracowników budowy w niewiarygodny sposób snując intrygę i wykorzystując wątki biblijne. Jest to dzieło, które pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi. W Polsce książka została wydana przez Instytut Mikołowski.

3. „Wariatka Maigreta” Georges Simenon

Śledztwo prowadzone przez komisarza Maigreta dotyczy podejrzeń starszej pani, która jest zaniepokojona tym, że w swoim domu nie znajduje przedmiotów na swoim miejscu. Klimat francuskiego miasta, w którym życie płynie małymi uliczkami wokół kawiarni i bulanżerii, oddany jest tu doskonale.

4. “Kaznodzieja” Camilla Läcberg

Mistrzyni szwedzkiego kryminału wprowadza nas w klimat małego miasteczka położonego w Szwecji i tajemniczych morderstw kobiet. Zagadkę rozwiązuje komisarz Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede. Dobry kryminał i bestseller, który został przetłumaczony na 35 języków.

5. „Bez skrupułów” Harlan Coben

Ślady napadu i zniknięcie studentki wskazują na gwałt i morderstwo. Jednak półtora roku później jej narzeczony odbiera tajemniczy telefon, w którym słyszy głos zaginionej. W dodatku ktoś zamieszcza w czasopiśmie pornograficznym jej zdjęcie.

Gdy w tajemniczych okolicznościach zostaje zamordowany ojciec studentki, jej starsza siostra jest zaniepokojona i prosi o pomoc Myrona Bolitara, który prowadzi agencję sportową. Wiele wątków tej powieści nie pozwala przejść wobec niej obojętnie.

6. „Milczenie owiec” Thomas Harris

Znana wszystkim opowieść filmowa pod tym tytułem została oparta właśnie na tej powieści. Spotkamy tu agentkę Starling, psychopatę Hannibala Lectera i całą konstrukcję wokół serii morderstw dokonywanych przez psychopatę. Ciekawa treść, psychologiczne zawiłości i mrożące krew w żyłach wątki to wielkie zalety tej książki.

7. „Tengu” Graham Masterton

Książki kryminalne, które zawierają wątki mistyczne lub tajemnicze również cieszą się dużą popularnością. Dzieło Mastertona nie tylko ocieka brutalnością, ale także ukazuje demoniczne wątki związane z japońskimi potworami. Ciekawe i perwersyjne wątki seksualne nadają całości wyrafinowanego charakteru.

8. „Imię róży” Umberto Eco

Ten włoski pisarz posiada ogromny talent zaciekawiania czytelnika i robi to bardzo inteligentnie. Powieść toczy się w realiach średniowiecza i jest napisana z niemałą erudycją. Fanów nie trzeba zachęcać. Zachwycić może także objętość „cegły”, co gwarantuje wiele czasu spędzonego nad dobrą powieścią.

9. „Zabiłem Kennnedy’ego” Manuel Vasquez Montalban

Jeżeli zastanawiamy się, które książki kryminalne warto przeczytać, sięgnijmy także po tę powieść. Jest ona pisana w formie pamiętnika ochroniarza prezydenta USA i wtajemnicza czytelnika w kulisy zamachu na niego. Fanom polityki, jak i political fiction, na pewno przypadnie do gustu ta pozycja, gdyż zawiera dużą ilość scen z kabaretu politycznego podanych w zabawny sposób.

Gdy jesteśmy uzbrojeni w listę 9 pozycji, które warto przeczytać, pozostaje tylko zaparzyć herbatę i zasiąść w wygodnym fotelu, oddając się lekturze. Bez wątpienia powyższe książki kryminalne zapewnią odpowiedni poziom rozrywki.

Najlepsze książki kryminalne na jesienno-zimowe wieczory - stos książek

ZOBACZ RÓWNIEŻ