Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
23 Wrz, 2017 - 01:00
Najlepsze książki fantasy, które musisz przeczytać

Najlepsze książki fantasy, które musisz przeczytać

Julia Ziółkowska

Przedstawiamy wciągające książki fantasy, które warto przeczytać. Oto zestaw dziewięciu pozycji – zarówno dobrze znanych, jak i tych mniej popularnych.

Każdy, kto jest namiętnym czytelnikiem na pewno kiedyś sięgnął po książki fantasy. Trudno oczekiwać po przeciętnym molu książkowym, że nie spróbuje każdego gatunku literackiego. Przedstawiamy najlepsze pozycje wydawnicze w tej tematyce, po które niewątpliwie warto sięgnąć.

Przede wszystkim należy wyróżnić trzy występujące w fantastyce główne gatunki. Są to:

  1. Science-Fiction – prezentuje zazwyczaj świat przyszłości i jest oparty na nowoczesnych technologiach. Przedstawia cyborgi, gwiezdne podróże, podróże w czasie, androidy i inne niezwykłe wynalazki;
  2. Horror – zawiera elementy grozy i często obfituje w straszne postacie (potwory, pasożyty lub kosmitów), które zagrażają życiu wybranych bohaterów, a nawet całej ludzkości;
  3. Fantasy – opiera się na stwarzaniu światów magicznych, wypełnionych rasami takimi jak elfy, orki, krasnoludy i gnomy.

Gatunki czasami mieszają się i tworzą niejednolitą treść, zależnie od wyobraźni autora. Łączy je jedno: są wymyślone i całkowicie nierealne.

Dowiedz się więcej: Najlepsze książki biograficzne, które musisz przeczytać >>

Książki fantasy warte przeczytania

Rynek wydawniczy obfituje w książki fantasy, ponieważ jest to jeden z najbardziej popularnych gatunków. Pragniemy polecić szczególnie kilka pozycji (niekoniecznie bestsellerów), choć kilku wymienionych autorów jest owianych sławą, a ich książki są sprzedawane na całym świecie.

1. Cykl „Świat Dysku” Terry’ego Pratchetta.

Kto jeszcze nie wziął do ręki Pratchetta niech zrobi to natychmiast. Ten autor zadziwia nie tylko kunsztownym ujęciem rzeczywistości i pomysłowością, ale także specyficznym humorem. Uwaga na czytanie w autobusie! Można zadziwić współpasażerów salwami niekontrolowanego śmiechu! Inteligentny dowcip i ujęcie psychologiczne to ogromna zaleta twórczości tego autora.

2. „Silmarillon” J.R.R. Tolkiena

Nie ma chyba wśród fanów gatunku ludzi, którzy nie przeczytali „Trylogii” lub „Hobbita”. Aby lepiej poznać zasady świata opisanego przez Tolkiena warto również sięgnąć po „Silmarillon”. To z niego dowiadujemy się o mitologii, rasach i genezie tych ziem.

3. „Conan Barbarzyńca” Roberta E. Howarda

Czy istnieje bardziej złowroga postać niż Conan? Mimo to,  budzi on wśród czytelników sympatię i szacunek. Ciekawe przygody, zadziwiający i brutalny świat, prawdziwie męski bohater – to esencja tej literatury.

4. „Oblicza Bestii” i „Wampiry rządzą” Johnny’ego Walkera

Pisarz wyjaśnia dobitnie kim są sfery rządzące Polską. Nie, nie masoneria czy zakulisowe gierki polityczne. Polską od XV wieku rządzi sam Vlad Dracula i jego armia. Ciekawy pomysł i bardzo dobrze podany czytelnikowi.

5. „Lewa ręka ciemności” Ursuli K. Le Guin

W powieści zawarte są nawiązania do Taoizmu i inne wątki religijne. Opowiada ona o świecie Ekumeny, w którym zamieszkują istoty hermafrodytyczne, czyli obojnaki. Warto sięgnąć po tę powieść z 1969 roku aby przekonać się jak kiedyś pisano książki fantasy.

6. „Świat czarownic” Andre Nortona

Bohater przenosi się do świata równoległego aby odkryć, że istnieje w nim dostępna tylko dla kobiet niebezpieczna i silna magia. To właśnie Świat Czarownic.

7. „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego

Szorstki humor, zwięzły język i bohater uwikłany w swoje tajemnicze przeznaczenie. Potwory zagrażające mieszkańcom wiosek, tajemnicze bractwa i magia. Te składniki odnajdziemy w powieści Sapkowskiego.

8. „Pazur Łagodziciela” autorstwa Gene Wolfe

Jest to powieść będąca miksturą Fantasy i Science-Fiction zwaną Science Fantasy. Opowiada ona historię wygnańca z Gildii Katów, który jest dręczony przez swoją przeszłość. Tytułowy Pazur Łagodziciela to niezwykły klejnot będący w jego posiadaniu.

9. „Siódmy syn” Orsona Scotta Carda

Powieść rozgrywa się w Ameryce XIX wieku, w której historia potoczyła się inaczej i magia wciąż jest żywa. Tytułowy bohater narodził się, aby zmienić otaczający świat.

Te powieści oraz inne ciekawe opowiadania fantasy mogą umilić jesienny lub zimowy wieczór spędzony przy herbacie lub innym ulubionym napoju.

Najlepsze książki fantasy, które musisz przeczytać - TOP 9

ZOBACZ RÓWNIEŻ