Martyna Markiel
Martyna Markiel
07 Lip, 2017 - 14:00
Najlepsze książki biograficzne, które musisz przeczytać

Najlepsze książki biograficzne, które musisz przeczytać

Martyna Markiel

Fascynujące życie opisane w niezwykły sposób: poznaj najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne wszech czasów.

Biografie dotyczą niemalże wszystkich dziedzin życia. Najlepsze książki z tej kategorii obejmują wspomnienia m.in. przedsiębiorców, muzyków, komików, pisarzy i polityków. W księgarni oraz bibliotece na pewno znajdziemy opowieść o zmaganiach i drodze wielkich postaci do podobnego celu.

Ludzie, których teraz uważamy za mistrzów w swojej dziedzinie, byli kiedyś jedynie marzycielami – tworzyli muzykę, pisali, zabawiali ludzi, powoli zmieniając świat. Dzięki biografii możemy zobaczyć ich życie i walkę, która miała miejsce, zanim świat dowiedział się, kim są.

Jakie są najlepsze książki biograficzne? Nie da się skompilować ostatecznej listy najlepszych biografii i autobiografii – prawdopodobnie przez całe życie można byłoby czytać dobrze napisane opowieści inspirujących ludzi – jest jednak kilka, którym warto poświęcić swój czas.

Uzyskana po przeczytaniu jednej z biografii wiedza i emocje są czymś więcej niż doświadczenia nabyte po przeczytaniu nawet kilku powieści. Czytelnicy mogą wczuć się w życie postaci i doświadczyć niesamowitej historii na własnej skórze. Ci, którzy lubią czytać powinni zapoznać się przynajmniej z jedną z poniższych książek.

NAJLEPSZE KSIĄŻKI BIOGRAFICZNE, KTÓRE MUSISZ PRZECZYTAĆ

źródło: studentville.it

Najlepsze książki biograficzne do poczytania w wolnej chwili

„Marzenia o moim ojcu” (Dreams From My Father) – Barack Obama

Znakomita interpretacja zmagań, związków między rodzinami, kwestii rasizmu i spraw miłosnych jednego z najpotężniejszych amerykańskich polityków. Autobiografia opublikowana na początku października 2009 roku jest zdecydowanie jedną z najlepszych książek ostatnich lat.

Styl pisania Obamy ukazuje klasę i indywidualizm, przedstawia wzruszające wspomnienia opowiadające o osobistych doświadczeniach oraz problemach dotyczących stosunków i tożsamości rasowych w USA.

„Einstein. Jego życie, jego wszechświat” (Einstein: His Life and Universe) – Walter Isaacson

Albert Einstein był geniuszem i wiele zostało już napisane o jego odkryciach naukowych, za które otrzymał Nagrodę Nobla. Książkę Waltera Isaacsona wyróżnia to, że dzięki niej przekonujemy się, jak niewiele tak naprawdę wiemy o znakomitym fizyku, ale także inspirującym człowieku. Niezwykła książka pokazuje, w jaki sposób Albert Einstein został wielkim Einsteinem.

Biografia przedstawia sposób, w jaki niekomfortowa pozycja i osobowość Einsteina była impulsem dla jego przełomowych odkryć, a także bada jego często trudne relacje z żonami, innymi kobietami, dziećmi i kolegami. Pracowitość, ogromna wiedza, pomysłowość ale także upór oraz niespożyta energia – taki był prawdziwy Albert Einstein.

„Kroniki” (Chronicles, Vol 1) – Bob Dylan

Boba Dylana nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest to pierwszy tom autobiografii tego znakomitego człowieka, który zawiera trzy rozdziały. Dylan opowiada m.in. o swoim życiu w Nowym Jorku w 1961 roku i osobistych doświadczeniach podczas nagrywania swojego pierwszego albumu.

„Kroniki” to jedna z najlepszych książek biograficznych, dzięki której poznamy pierwsze muzyczne doświadczenia oraz przebieg wyjątkowych spotkań, które dały początek karierze jednego z najistotniejszych artystów XX wieku.

„Beksińscy. Portret podwójny” – Magdalena Grzebałkowska

Wydana w 2014 roku, określana jako jedna z najlepszych książek biograficznych. Polska literatura faktu, która przedstawia urzekającą historię znakomitego malarza Zdzisława Beksińskiego oraz jego syna Tomasza – tłumacza i dziennikarza.

Beksińscy. Portret podwójny” to opowieść poszukiwaniu miłości, nieumiejętności jej wyrażania, a także o samotności. Samotności tak dużej, że aż staje się ona murem nie do przebicia, ze swoim strasznym zakończeniem.

Wielka i głęboka lektura dostarcza wielu powodów do przemyśleń, skłania do analizy czy nawet przewartościowania poglądów. Interesująca pozycja, po którą zdecydowanie warto sięgnąć w wolnej chwili.

„Autobiografia” (An Autobiography) – Agatha Christie

Książka, którą uznać możemy za odkrycie najciekawszych tajemnic Agathy Christie. Powieść ukazuje radość szczęśliwego dzieciństwa, serdeczne stosunki z matką, ale także tragiczne epizody, które dotknęły Christie – śmierć matki i cudzołóstwo pierwszego męża.

Niezwykły opis dojrzewania do miłości, do pisarstwa, do życia. „Autobiografia” pozwala nam dokładnie oraz z bliska przyjrzeć się geniuszowi autorki. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę wciągającą biografię, która dodatkowo określana jest jako najlepsza książka, jaką Christie kiedykolwiek napisała.

„Ruchome święto” (A Moveable Feast) – Ernest Hemingway

Książka „Ruchome święto” daje czytelnikowi spojrzenie na życie Hemingwaya jako młodego, biednego pisarza w Paryżu w latach 20. ubiegłego wieku, a także ukazuje myśli i czynności, które wypełniały jego dni.

W autobiografii znajdują się sceny z kawiarni, barów i kamienic, a także występy i rozmowy z takimi postaciami jak James Joyce, F. Scott, Zelda Fitzgerald, Ezra Pound i inni. „Ruchome święto” to swoista podróż w czasie i przestrzeni – napisana na krótko przed śmiercią Hemingwaya powieść zabiera nas do czasów, kiedy autor dopiero stawał się pisarzem. Wspaniała pozycja, zdecydowanie warta przeczytania.

„Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” (On Writing: A Memoir of the Craft) – Stephen King

Wyjątkowo dobrze napisany i nie zawierający najmniejszego śladu horrorów (w przeciwieństwie do innych książek Kinga), opublikowany w 2000 roku i przedstawiony w formie przewodnika pamiętnik. „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” zawiera zarówno porady dla twórców przerażających opowiadań, jak i wiele szczegółów biograficznych oraz historii poszczególnych pomysłów artysty.

Po przeczytaniu dowiemy się o osobistym życiu Kinga, jego doświadczeniach, zmaganiach ze sławą oraz tym, co czyni go tak popularnym powieściopisarzem. Każda z trzech części jest równie ciekawa i fascynująca. Lubisz biografie? „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” to niezwykle wciągająca, niczym najlepsze powieści Stephen Kinga, książka po którą warto sięgnąć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ