Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
08 Wrz, 2017 - 04:00

Najlepsze konto walutowe – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Kamil Podsiadło

Zastanawiasz się jak wybrać najlepsze konto walutowe? W artykule zwracamy uwagę na czynniki, które warto rozważyć!

Konto walutowe to standardowa oferta większości banków – bardzo często oferowane są one jako subkonta rachunku głównego.

Oczywiście, konto walutowe nie każdemu jest potrzebne. Nie wykonując przelewów zagranicznych lub rzadko udając się poza granice Polski, nie ma potrzeby zakładania takiego konta. Jednak w innym wypadku jest to zdecydowanie wskazane, gdyż pozwala znacznie odciąć koszty i opłaty związane chociażby z przewalutowaniem.

Na rynku nie brakuje ofert kont walutowych, jak zatem wybrać te najlepsze?

Jak wybrać najlepsze konto walutowe?

W pierwszej kolejności musimy zastanowić się, do jakich celów będzie nam służyć konto walutowe, gdyż prawdopodobnie nie ma i nie będzie banku, który we wszystkich możliwych parametrach zaoferuje najkorzystniejsze warunki.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – rodzaje kont i ich charakterystyka >>

Trzeba zatem zdecydować, czy zależy nam głównie na tanich przelewach wychodzących/przychodzących w obcej walucie, na płatnościach kartą czy może będziemy musieli często wybierać pieniądze z bankomatu.

Zwłaszcza kwestia karty jest tutaj warta do rozważenia, gdyż nie wszystkie banki wydają kartę płatniczą do konta walutowego.

Dowiedz się więcej: Co to jest LIBOR i jak wpływa na Twoją ratę kredytu >>

To co nas zapewne najbardziej interesuje przy wyborze konta walutowego, to jak najmniejsze opłaty związane z dokonywanymi przez nas operacjami, dlatego też należy uwzględnić następujące czynniki:

  • opłata za prowadzenie konta walutowego – bez problemu znajdziemy banki z darmowym kontem walutowym i to one powinny być pierwszym wyborem;
  • opłaty związane z kartą płatniczą – przede wszystkim chodzi tutaj o miesięczne/roczne utrzymanie karty oraz ewentualne zniżki/opłaty w zależności od liczby przeprowadzonych płatności;
  • opłata za wypłatę pieniędzy z bankomatu – opłata naliczana za wypłatę pieniędzy z bankomatu potrafi być naprawdę duża, więc jeżeli zamierzamy korzystać z tej możliwości, to zdecydowanie powinniśmy prześwietlić ofertę banku pod tym kątem;
  • dostępne waluty – sprawa oczywista – należy sprawdzić, czy bank umożliwia prowadzenia konta w wybranej przez nas walucie;
  • spread walutowy, czyli różnica między kursem kupna a sprzedaży;
  • oprocentowanie środków – niektóre banki oferują oprocentowanie środków zgromadzonych na koncie. Zazwyczaj jest ono symboliczne, ale przy dużych kwotach może okazać się opłacalne.

Dowiedz się więcej: Kredyty walutowe – najważniejsze informacje >>

Porównywanie wszystkich ofert kont walutowych jest czasochłonnym i żmudnym zadaniem, dlatego warto skorzystać z dostępnych w sieci porównywarek. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Gdzie założyć konto walutowe? Najlepsze oferty polskich banków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ