Michał Nielub
Michał Nielub
27 Cze, 2017 - 17:05

Najlepsze konto osobiste dla emeryta

Michał Nielub

Jakie jest najlepsze konto osobiste dla emeryta? Ofert produktów dedykowanych dla seniorów jest niewiele. Oznacza to, że możliwości dla osób pobierających emeryturę są ograniczone.

Jeszcze kilka lat temu banki widziały w tej grupie potencjalnego klienta. Świadczy o tym fakt, że wiele z tych instytucji posiadało w ofercie najlepsze konto osobiste dla emeryta. Niestety, od jakiegoś czasu takie produkty są wycofywane z rynku. Na przykład Bank Pocztowy oferował dawniej seniorom Konto Pocztowe NESTOR, które było całkowicie bezpłatne, jednak bank wycofał je z oferty w 2015 roku.

Najlepsze konto osobiste dla emeryta

Aktualnie jedynie BZ WBK i Pekao S.A. oferuje konta dedykowane dla osób powyżej 50 roku życia.

W BZ WBK Produkt został nazwany„Konto Aktywni 50+”. Jest ono całkowicie darmowe pod warunkiem, że miesięcznie wpływa na nie minimum 1000 zł. Zaletą jest również fakt, że za przesyłanie wyciągów z konta na adres pocztowy klienta BZ WBK nie pobiera żadnych opłat.

Jeżeli emeryt nie chce korzystać z bankowości elektronicznej, musi się liczyć z tym, że każdy przelew dokonany w placówce banku będzie obciążony kwotą 8 zł. Można tego uniknąć pod warunkiem, że wydana zostanie karta debetowa VisaSol, której utrzymanie jest bezpłatne – o ile za jej pomocą zapłacimy minimum 5 razy w miesiącu dowolną kwotę.

Bank Pekao ma w swojej ofercie „Pomocne Konto”. Przez pierwsze dwa lata osoby pobierające emeryturę lub rentę z ZUS prowadzą konto całkowicie za darmo. Dodatkowo wypłaty w placówce banku są darmowe, w związku z czym nie ma potrzeby wydawania karty debetowej. Jeżeli klient zdecyduje się na zamówienie karty, jej utrzymanie będzie darmowe pod warunkiem, że dokona użyje jej do płatności 4 razy w miesiącu. W ramach tego rachunku, emeryt otrzymuje również bezpłatny Pakiet Pomocy Domowej. Obejmuje on wszelkie naprawy oraz pomoc medyczną polegającą na bezpłatnym transporcie z domu do szpitala oraz zapewnienie opieki domowej po powrocie ze szpitala.

Dowiedz się więcej: Wiek emerytalny w Polsce >>

Jakie mamy możliwości w innych bankach?

Może się okazać, że konto osobiste dla emeryta najlepiej założyć, korzystając z którejś ze standardowych ofert. Warunkiem jest jednak konieczność przyuczenia seniora do obsługi bankowości elektronicznej oraz wyrobienia nawyku dokonywania płatności kartą.

Alternatywą dla seniora jest skorzystanie z produktu oferowanego przez PKO BP „Konto za zero”. Jeżeli klient zdecyduje się na prowadzenie rachunku bez wydania karty debetowej, wówczas zapłaci 6,90 zł miesięcznie, zaś za każdy przelew zlecony w oddziale PKO dodatkowo 5,99 zł. Gdyby senior zdecydował się na prowadzenie rachunku wraz z kartą debetową, wówczas utrzymanie konta będzie darmowe. Bankowość elektroniczna iPKO jest bardzo intuicyjna, w związku z tym przyuczenie starszego klienta nie będzie stanowić trudności. Korzyścią takiego rozwiązania jest fakt, że przelewy w bankowości elektronicznej są darmowe. Co ważne, wyciągi przekazane pocztą są również darmowe. Przy spełnieniu tych warunków okaże się, że jest to najlepsze konto osobiste dla emeryta – chociaż nie dedykowane.

Eurobank z kolei, w ramach produktu “konto na co dzień”, obniża opłatę za prowadzenie konta dla osób powyżej 65 lat. Zamiast 7 zł, emeryt zapłaci 5 zł miesięcznie za prowadzenie konta, przy czym jest to jedyna opłata dla klienta korzystającego ze standardowych usług banku. Bank nie pobiera opłat za wydanie, posiadanie i korzystanie z karty do konta, przelewy internetowe i w placówce, wypłacanie gotówki w bankomatach i w placówce. Nie stawia również warunków co do minimalnej liczby transakcji wykonywanych kartą czy minimalnego miesięcznego wynagrodzenia.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – rodzaje kont i ich charakterystyka >>

Zestawienie omówionych kont znajduje się poniżej.

Nazwa bankuBZ WBKPEKAO S.A.PKO BPEurobank
Nazwa kontaAktywni 50+Pomocne KontoKonto Za Zerokonto na co dzień
Utrzymanie konta0 zł / 3,00 zł *0 zł / 9,99 zł **0 zł / 6,90 zł ***5 zł 
Wydanie karty000 zł0 zł
Utrzymanie karty0 zł / 4,00 zł ****0 zł / 2,98 zł *****0 zł / 6,90 zł ******0 zł
Wypłaty w oddziale0 zł0 zł0 zł 0 zł
Przelewy w oddziale8,00 zł1,99 zł5,99 zł 0 zł
Wyciągi papierowe0 zł0 zł0 zł0 zł 
Dodatkowe korzyści Pakiet Pomocy DomowejPakiet assistance

* 0 zł obowiązuje w przypadku, jeżeli wpływy na konto przekraczają 1000 zł w miesiącu

** 2 lata za 0 zł, potem 9,99 zł

*** opłata 6,90 zł obowiązuje, gdy nie została wydana karta debetowa do rachunku

**** przy płatnościach kartą minimum 5 razy w miesiącu

***** przy płatnościach kartą minimum 4 razy w miesiącu

****** przy płatnościach kartą za minimum 300 zł w miesiącu

Największe korzyści z założenia konta dla seniora oferuje z pewnością bank Pekao, przeważa o tym Pakiet Pomocy Domowej, co może mieć szczególne znaczenie dla seniorów, którzy nie mogą liczyć na stałe wsparcie ze strony rodziny. Warto również rozważyć ofertę konta osobistego w Eurobank, który jako jedyny oferuje darmowe zlecanie przelewów w oddziale banku. Niestety, tendencja na rynku zwraca się ku wycofywaniu produktów dedykowanych dla starszych osób. Poszukując najlepszego konta osobistego dla emeryta lub seniora warto zapoznać się z pełną ofertą banków. Zdarza się, że mimo braku dedykowanego produktu, znajdziemy bardzo dobrą ofertę alternatywną.

ZOBACZ RÓWNIEŻ