Mateusz Baj
Mateusz Baj
12 Sie, 2017 - 03:00
Najlepsze konto bankowe, czyli na co zwracać uwagę przy wyborze

Najlepsze konto bankowe, czyli na co zwracać uwagę przy wyborze

Mateusz Baj

Czym charakteryzuje się najlepsze konto bankowe i na jakie kwestie warto zwracać uwagę przy wyborze konta oraz przy podpisywaniu umowy z bankiem.

Najlepsze konto bankowe to takie, które umożliwi nam wygodne dysponowanie naszymi pieniędzmi i jednocześnie nie narazi nas na dodatkowe koszty i niepotrzebne wydatki.

Nie warto patrzeć na oprocentowanie

Zacznijmy od prostego, chociaż może nieco dziwnie brzmiącego spostrzeżenia: konto bankowe nie powinno służyć nam do tego, żeby po prostu trzymać na nim pieniądze – a przynajmniej nie duże pieniądze.

Jeśli dysponujemy większą gotówką, powinniśmy założyć lokatę (ranking lokat bankowych podpowie nam, która będzie dla nas najkorzystniejsza) albo spróbować te pieniądze rozsądnie zainwestować, np. w fundusze czy obligacje. Konto w banku zakładamy głównie po to, żeby móc naszymi pieniędzmi posługiwać się w codziennym życiu.

Dowiedz się więcej: Konto oszczędnościowe czy lokata – co jest lepsze? >>

Dlatego oprocentowanie konta bankowego, którym czasem jesteśmy kuszeni w reklamach, nie jest tak istotne. O wiele ważniejszą sprawą są opłaty jakie bank pobierze od nas (albo nie pobierze) za codzienne korzystanie z rachunku.

Opłaty i prowizje (albo ich brak)

Przeglądając oferty poszczególnych banków powinniśmy przede wszystkim zorientować się, za jakie usługi związane z prowadzeniem konta będziemy musieli zapłacić. Najlepsze konto to oczywiście takie, za które nie będziemy płacić w ogóle.

Dowiedz się więcej: Darmowe konto bankowe – w jakich bankach i dla kogo >>

Banki najczęściej pobierają opłaty i prowizje za:

  • prowadzenie konta – często prowadzenie konta jest darmowe, ale pod określonymi warunkami, np. przy comiesięcznych wpływach określonej kwoty na konto,
  • wydanie i korzystanie z karty płatniczej – zdarza się, że banki uzależniają anulowanie tej opłaty pod warunkiem wykonania określonej liczby płatności kartą,
  • przelewy – czasem pewna liczba przelewów jest darmowa, ale za kolejne trzeba już zapłacić,
  • wypłaty pieniędzy z „obcych” bankomatów, czyli nie należących do banku, w którym mamy konto – na szczęście coraz więcej banków rezygnuje z tej opłaty.

Warto zastanowić się, jak często będziemy z poszczególnych usług korzystali (np. ile razy w miesiącu wypłacamy pieniądze z bankomatu) i policzyć, w którym banku prowadzenie konta będzie dla nas najbardziej korzystne.

Nie wybieraj banku na drugim końcu Polski

Wiele osób uważa, że najlepiej do prowadzenia konta wybrać bank, którego placówka jest położona najbliżej naszego domu albo miejsca pracy. Taki pogląd miał rację bytu, ale kilkanaście lat temu, dopóki popularna nie stała się bankowość elektroniczna. Obecnie praktycznie każdy bank oferuje konto internetowe, a większość przelewów będziemy z pewnością zlecać za pośrednictwem sieci.

Rozwój bankowości internetowej nie oznacza jednak, że nigdy do oddziału banku nie będziemy musieli pójść. Niekiedy trzeba będzie to zrobić, żeby złożyć jakiś dokument, podpisać upoważnienie czy wpłacić albo wypłacić większą sumę pieniędzy. Dlatego warto wybrać bank, który ma oddział w naszym mieście lub przynajmniej gdzieś w pobliżu.

Zwróć uwagę na nowinki i popytaj znajomych

Warto też zwrócić uwagę na to, czy bank, w którym zamierzamy założyć konto, nadąża za najnowszymi zmianami i oferuje pomocne nowinki techniczne.

  • Czy oferuje wygodną aplikację na smartfony?
  • Czy obsługuje przelewy natychmiastowe?
  • Czy współpracuje z platformami do wygodnych przelewów internetowych (takimi jak Dotpay, PayU czy Przelewy24)?

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – w jaki sposób banki zachęcają nowych klientów do otwarcia konta >>

A na sam koniec, kiedy przeanalizujemy już wszystkie opłaty, prowizje i funkcjonalności konta, przed podpisaniem umowy z konkretnym bankiem warto porozmawiać ze znajomymi, którzy już mają tam konto.

Spytać ich, jak są przez bank traktowani, czy opłaty i prowizje nie pojawiają się znienacka, bo były zapisane w umowie bądź regulaminie drobnym drukiem, i jak ogóle oceniają współpracę z danym bankiem. Taka rozmowa może okazać się ważniejsza od analizy konkretnych cyfr i regulaminów oraz może pozwolić nam wybrać naprawdę najlepsze konto bankowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ