Martyna Markiel
Martyna Markiel
15 Cze, 2017 - 00:00

Najlepsze kolory ścian do sypialni

Martyna Markiel

Jakie kolory ścian wybrać do sypialni? Przedstawiamy najlepsze pomysły na aranżację sypialni!

Jakie są najlepsze kolory do sypialni? Sypialnia to najbardziej osobista przestrzeń w naszym domu. Postawmy zatem na ulubione kolory i motywy – takie, które od zawsze lubimy i w których czujemy się komfortowo. Warto jednak pamiętać o kilku wskazówkach i zasadach.

Dzisiejsze sypialnie są coraz częściej większe niż pozostałe pomieszczenia naszego domu. Jeśli zatem mowa o sporej przestrzeni, śmiało połączyć można ze sobą różne kolory, nadając naszemu domu niepowtarzalny wygląd. Jeśli dodatkowo nasza sypialnia posiada łazienkę, garderobę lub miejsce do siedzenia, zaplanujmy kolory wszystkich tych przestrzeni jako całości. Nie znaczy to, że farby i kolory w sypialni i łazience muszą się zgadzać, powinny one jednak się uzupełniać. Główne motywy i akcenty w jednym pomieszczeniu oraz włączenie ich w drugie stworzy jednolity wygląd, zmieniając sypialnię w komfortowe miejsce do odpoczynku.

Jednym z najczęściej zadawanych pytań podczas dekorowania sypialni jest “jakie kolory ścian powinniśmy wybrać?”. Choć jest to doskonałe pytanie, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystkie nasze indywidualne preferencje, ulubione motywy, budżet, styl życia i wystrój wnętrz w pozostałych pokojach odgrywają ważną rolę w podjęciu decyzji. Oto kilka wskazówek i pomysłów, które pomogą nam wybrać najlepszy kolor do sypialni i ułatwią aranżacje sypialni.

Ulubione kolory

Najlepsze kolory ścian do sypialni - dobór kolorów

Jednym z najbardziej oczywistych wyborów co do kolorystyki naszej sypialni jest wybór ulubionego koloru lub kombinacja tych kolorów. Kochasz niebieski, brązowy lub różowy? Niezależnie od tego, jaki kolor lubimy najbardziej, na pewno znajdziemy odcień, który będzie wyglądał pięknie w naszej sypialni.

Pomyśl o kolorach, które sprawiają, że czujesz się dobrze. Spójrz do swojej szafy – czy jest jakiś kolor, który w niej przeważa? Czy w naszym mieszkaniu znajdziemy dominujące kolory i motywy? Czasami nawet nieświadomie wybieramy te same i jednakowe kolory naczyń, zasłon, kwiatów i innych dodatków. W pomieszczeniu, w którym odpoczywamy i przywracamy energię, powinniśmy być otoczeni kolorem, który kochamy.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać najlepsze kolory ścian przy pomocy palety barw >>

Motyw przewodni

Czy nasza sypialnia jest urządzona w określonym stylu? Niektóre motywy dekoracyjne powiązane są z paletami barw. Oto kilka przykładów:

  • sypialnia w stylu rustykalnym: znajdziemy tu wiele wesołych kolorów, w tym pastele oraz biel. To, czego nie znajdziemy w wystroju rustykalnej sypialni, to ciemne, intensywne i gryzące się ze sobą tony.
  • sypialnia w stylu toskańskim: ten śródziemnomorski styl dekoracyjny wykorzystuje wiele związanych ze słońcem i odcieniami ziemi kolorów, w tym zieleń, złoto, kolor oliwkowy, brązowy i ceglaną czerwień.

  • minimalistyczna lub nowoczesna sypialnia: pod względem koloru, współczesna i nowoczesna sypialnia ogranicza się zazwyczaj do prostej palety barw, do neutralnych lub czarnych, białych i szarych odcieni.
  • styl nadmorski: wiele niebieskich, białych i piaskowych odcieni, które charakterystyczne są dla plażowych scenerii, a także odcienie czerwieni, pomarańczy lub zieleni.
  • sypialnia w stylu tropikalnym: uwielbiasz tropiki? Pokochasz zatem sypialnię urządzoną w wesołych kolorach zieleni, żółtego, pomarańczowego, niebieskiego i łososiowego koloru.

Najlepsze kolory ścian do sypialni - sypialnia w stylu romantycznym

Niebieska sypialnia

Kolor niebieski sprzyja dobremu odpoczynkowi. Jak wynika z badań, odpoczynek osób śpiących w niebieskich sypialniach trwa przeciętnie aż 7 godzin i 52 minuty. Co więcej, kolor niebieski może obniżyć tętno i zmniejszyć ciśnienie krwi. Jeśli marzy nam się zatem porządny odpoczynek, niebieski będzie idealnym kolorem do naszej sypialni.

Jak ponadto wyjaśnia ekspert ds. snu z Edinburgh Sleep Centre, Chris Idzikowski,

„…w siatkówce naszych oczu znajdują się wyspecjalizowane receptory zwane komórkami zwojowymi, które są najbardziej wrażliwe na kolor niebieski. Receptory te dostarczają informacji do obszaru głęboko w mózgu, który kontroluje 24-godzinny rytm i wpływa na sposób działania i samopoczucia w ciągu dnia. Interakcja pomiędzy światłem, snem i stanem czuwania jest niezwykle ważna.

 

Źółta sypialnia

Dosyć niespodziewanie – drugim, najlepszym do odpoczynku kolorem jest żółty. Słoneczna barwa stymuluje układ nerwowy, zachęcając do relaksu. Dodatkowo wesoły odcień tworzy natychmiastowe uczucie przytulności. Polecamy zatem postawić w naszej sypialni na ciepłe i słoneczne odcienie.

 

Zielona sypialnia

Kolor zielony działa uspokajająco, dzięki niemu poczujemy się pogodnie i wesoło. Zielony jest jednym z najlepszych kolorów dla sypialni, ponieważ posiada zarówno ciepłe, jak i chłodne tony, a także szeroki wybór odcieni. Z zielonego pokoju można wyczarować nowoczesny, tradycyjny lub eklektyczny styl. Zielony wygląda świetnie z innymi uzupełniającymi kolorami i meblami, a także z drewnem.

 

Czerwona sypialnia

Jeśli czerwony jest naszym ulubionym kolorem, możemy wybrać ten odcień ścian do sypialni, zachowując jednak ostrożność. Czerwony stymuluje, a zbyt duża ilość koloru czerwonego spowodować może uczucie przytłoczenia. Wybierz wyciszony odcień lub spróbuj użyć czerwonego tylko na jednej ścianie, najlepiej tej z dużymi oknami, aby rozbić intensywny kolor.

Uważajmy także na wybór drewnianych mebli w pokoju z czerwonymi ścianami. Aranżacje sypialni czerwonej będą udane, jeśli ich wystrój będzie spójny.

 

Biała sypialnia

Kolor biały to jeden z najbardziej uniwersalnych kolorów. Spokojny i klasyczny, nie zakłóca relaksu i nie zwraca na siebie uwagi. Biały daje uczucie luksusu i idealnej harmonii. W bieli doskonale wyglądać będzie sypialnia na poddaszu.

Biały nadaje ponadto wnętrzom świeżości i optycznie powiększa przestrzeń – mała sypialnia świetnie prezentować się będzie w bieli. W celu przełamania monotonii tego odcienia, warto postawić na kolorowe dodatki, takie jak na przykład poduszki czy narzuta na łóżku.

 

Neutralna sypialnia

Najbezpieczniejszym sposobem na dodanie koloru do sypialni jest trzymanie się neutralnej, lub w większości neutralnej palety barw. Neutralne kolory wcale nie muszą oznaczać nudy. Neutralna sypialnia może okazać się całkiem czarująca, seksowna lub wyrafinowana. Co więcej, łatwo zmieniać można jej styl, bawiąc się dodatkami i szybko ożywiając stonowany schemat kolorów.

 

Zwykle neutralne barwy obejmują wszystkie odcienie brązu, od piaskowego do ciemnej czekolady. Również odcienie szarości, barwy czarne i białe należą do kategorii kolorów neutralnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ