Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
26 Lut, 2017 - 10:00
Najlepsze domowe sposoby na katar

Najlepsze domowe sposoby na katar

Urszula Stanisławska-Hunek

Katar to uciążliwa dolegliwość. Jak z nim walczyć domowymi sposobami? Przybliżamy skuteczne domowe sposoby na katar.

Domowe sposoby na katar mogą być szybkie i skuteczne. Przykładowo, możemy sięgnąć po czosnek lub cebulę albo też kurować się rozgrzewającymi herbatkami. Podpowiadamy, jak jeszcze poradzić sobie z nieżytem nosa.

Czym jest katar

Katar z medycznego punktu widzenia, to zapalenie śluzówki nosa spowodowane czynnikami drażniącymi lub zakażeniem wirusowym. Dolegliwości tej towarzyszy zazwyczaj szereg objawów, takich jak:

  • uczucie suchości, pełności, swędzenia i drapania w nosie,
  • kichanie,
  • ból głowy,
  • trudności w oddychaniu,
  • łzawienie,
  • podwyższona temperatura.

W zależności od czynnika, który wywołał podrażnienie, wyróżnia się dwa rodzaje kataru: alergiczny oraz infekcyjny.

Pierwszy typ ma związek z reakcją błony śluzowej na alergen typu pyłki, roztocza, sierść czy pleśń. Można go rozpoznać po wodnistej, niemal bezbarwnej wydzielinie. Nigdy nie towarzyszy mu gorączka, ani inne dodatkowe symptomy. Charakterystyczne jest też ciągłe wyciekanie wydzieliny z nosa.

Z kolei katar infekcyjny cechuje żółta, szarawa i mętna wodnista wydzielina, podwyższona temperatura, kichanie oraz mokry kaszel.

Dowiedz się więcej: Domowe sposoby – dlaczego warto je stosować >>

Domowe sposoby na katar

Przeziębienie, któremu towarzyszy katar bywa mocno uciążliwe. Zwłaszcza, że razem z nim najczęściej występuje szereg dodatkowych dolegliwości, jak uczucie zatkanych uszu czy ogólne rozbicie. Można je zminimalizować sięgając po krople do nosa lub tabletki na katar. Równie pomocne okazują się być także domowe sposoby na katar.
Podpowiadamy, jakie z nich są najskuteczniejsze:

Inhalacje

To proste zabiegi polegające na wdychaniu oparów z zaparzonych ziół, bądź wody z dodatkiem olejków (lub samych olejków): rumiankowego, eukaliptusowego, miętowego, sosnowego lub lawendowego. Zabieg tego typu rozrzedza wydzielinę, ułatwia jej usunięcie, a także działa łagodząco i antybakteryjnie.

Dowiedz się więcej: Olejki eteryczne – czym są i jak je stosować >>

Udrożnienie nosa

Bywa nieprzyjemne, ale wycisza stan zapalny oraz przyspiesza usunięcie wydzieliny. Aby wykonać ten zabieg należy przygotować: roztwór solankowy z rozpuszczonej w lekko ciepłej wodzie łyżki soli oraz kroplomierz za pomocą którego wprowadzamy roztwór do nozdrzy, mocno je wciągając, a następnie dokładnie wydmuchując nos.

Rozgrzanie organizmu

Przy pomocy gorących herbatek. Najlepiej sprawdzą się herbatki z dodatkiem przypraw typu: imbir, skórka pomarańczowa, cynamon, majeranek. Zwłaszcza polecany jest imbir na przeziębienie, gdyż posiada właściwości lecznicze. Dodatki te nie tylko działają rozgrzewająco, ale dodatkowo nawadniają organizm, co również sprzyja usuwaniu zalegającej wydzieliny.

Dowiedz się więcej: Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie >>

Skuteczne wsparcie w walce z katarem stanowią również produkty, które zazwyczaj mamy we własnej lodówce oraz domowej apteczce. Są to:

  • cebula – robimy z niej wywar, który wdychamy
  • czosnek – wykazuje silne właściwości antybakteryjnie i przeciwwirusowe, a jego silny zapach udrażnia nos i ułatwia oddychanie. Można go serwować w postaci dodatku do kanapki, twarogu lub pomidora, bądź też wycisnąć z niego sok i nasączyć nim wacik, który wkładamy na kilka chwil do nosa
  • witamina C (w tabletkach lub pod postacią natki pietruszki) – skraca znacznie trwanie kataru oraz łagodzi jego objawy, gdyż uszczelnia naczynia krwionośne oraz rozrzedza wydzielinę.

Katar to uciążliwa dolegliwość, która czasowo dokucza każdemu z nas. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Na szczęście istnieją sposoby na jego skuteczne złagodzenie, a nawet całkowite wyleczenie. Stosując od lat sprawdzone, domowe sposoby na katar, z łatwością się go pozbędziemy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ