Michał Nielub
Michał Nielub
22 Cze, 2017 - 10:56

Najlepsze darmowe programy antywirusowe

Michał Nielub

Programy antywirusowe są niezbędne dla każdego, kto korzysta z komputera lub laptopa. Zabezpiecza nas przed niepożądanymi aplikacjami i wirusami. Jakie są najlepsze darmowe programy antywirusowe?

Programy antywirusowe pomagają nam chronić nasze komputery. W dobie powszechnego dostępu do Internetu, ryzyko wycieku naszych danych jest bardzo wysokie. Codziennie eksplorujemy przestrzeń cyfrową, często nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, jakie na nas czekają. Częściową ochronę zapewniają nam bezpłatne programy, oferujące ochronę przed wirusami.

AVAST!

Najpopularniejszy program antywirusowy, udostępniany na licencji bezpłatnej, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych. Można go bezpłatnie pobrać na stronie producenta i, co ważne, baza wirusów tego programu jest na bieżąco aktualizowana. Najnowsza wersja, poza skanerem oraz ochroną w czasie rzeczywistym, została wyposażona również w menedżera haseł oraz skaner HTTPS.

Instalacja jest intuicyjna i nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy technicznej. Amatorów gier z pewnością ucieszy fakt, że Avast! nie obciąża mocno procesora, dzięki czemu nie spada wydajność naszego systemu. Produkt dostępny jest zarówno dla systemów Windows, w tym Windows 10, jak i na MAC oraz Androida.

Darmową ochronę można sobie zapewnić, ściągając program ze strony producenta (sprawdź tutaj).

Microsoft Essentials

Darmowe oprogramowanie antywirusowe, udostępnione w ramach bezpłatnej licencji przez Microsoft. Posiada nie tylko bardzo intuicyjny interfejs, ale także cechuje się wysoką skutecznością w wykrywaniu wszelkiego rodzaju zagrożeń.

Co go odróżnia od konkurencji? Przede wszystkim fakt, że jest darmowy nie tylko do użytku domowego. Można go z czystym sumieniem zainstalować również w firmie na maksymalnie 10 stanowiskach. Największą wadą jest fakt, że współpracuje wyłącznie z Windowsem 7.

Program antywirusowy można pobrać za darmo ze strony Microsoft (sprawdź tutaj).

Windows Defender

Program antywirusowy, którego głównym zadaniem jest ochrona w czasie rzeczywistym. Istnieje od czasów Windowsa XP, kiedy można go było zainstalować jako dodatek. Od momentu wdrożenia Windowsa 7 jest integralną częścią tego systemu operacyjnego. Jest kompatybilny również z najnowszym Windows 10.

Ochrona w czasie rzeczywistym obejmuje m.in. ochronę autostartu przez niepożądanymi aplikacjami, ochronę ustawień systemu, ochronę dodatków do Internet Explorer oraz Google Chrome, ochronę pobieranych plików, ochronę aplikacji i programów itp.

Jak włączyć Windows Defender? Odpowiedź w linku (sprawdź tutaj).

Comodo AntiVirus

Podobnie jak Microsoft Essentials, można go bezpłatnie użytkować zarówno w domu, jak i w firmie. Cechuje się bardzo wysoką skutecznością oraz intuicyjnym interfejsem. Posiada wbudowanych również sporo funkcji, które zapewniają ochronę naszych danych i naszej aktywności w sieci. Jest wyposażony zarówno w skaner antywirusowy, jak i Firewall, który zapewni nam ochronę naszego urządzenia w czasie rzeczywistym.

Funkcja HIPS (Host Intrusion Prevention System) zabezpieczy nas przed oprogramowaniem typu Malware, a także utrudni dostęp do naszego systemu osobom trzecim. Ten program antywirusowy jest kompatybilny ze wszystkimi systemami operacyjnymi od Windows 7 po Windows 10.

Do pobrania za darmo ze strony producenta (sprawdź tutaj).

Panda AntiVirus

Producent tego programu antywirusowego określa swój produkt trzema słowami: łatwy, lekki i bezpieczny. Funkcjonalność oprogramowania potwierdza te słowa. Praktycznie nie obciąża systemu, zaś często automatyczne aktualizacje sprawiają, że jest bardzo łatwy w obsłudze.

Wysoką skuteczność potwierdzają również niezależne testy AV-Test Gmbh. Oprogramowanie jest kompatybilne z systemami Windows 7 i wszystkimi wydanymi później do Windows 10 włącznie. Udostępniane jest na bezpłatnej licencji, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych.

Oprogramowanie można pobrać na stronie producenta (sprawdź tutaj).

AVG AntiVirus Free

Program antywirusowy dostępny jest zarówno w bezpłatnej, jak i płatnej wersji. Na darmowej licencji udostępniana jest nam ochrona komputera wraz ze skanerem oraz ochrona internetu i poczty e-mail. W płatnej wersji dodatkowo jesteśmy chronieni przez atakami hakerów, ochronę prywatnych danych w Internecie oraz ochronę dokonywanych płatności. Definicje wirusów są aktualizowane raz na dobę.

Program można ściągnąć z oficjalnej strony polskiego dystrybutora (sprawdź tutaj).

Skanery online

Rozwiązaniem godnym polecenia jest skorzystanie czasami ze skanerów antywirusowych online. Dzięki skanowaniu za pośrednictwem sieci Internet, prawdopodobieństwo wykrycia zagrożeń na naszym komputerze wzrasta. Zdarza się, że wirusy infekują programy antywirusowe, dzięki czemu stają się dla nich niewykrywalne. Skanery online pozwalają nam wyeliminować to zagrożenie. Warto polecić następujące rozwiązania:

  • Eset Online Scanner (sprawdź tutaj).
  • F-Secure Online Scanner (sprawdź tutaj).
  • McAfee Online Scanne (sprawdź tutaj).

Bezpłatne programy antywirusowe są bardzo dobrą propozycją dla użytkowników komputerów, laptopów i urządzeń mobilnych. Jeżeli nie przechowujemy żadnych wrażliwych danych oraz nie zależy nam na ochronie płatności online, spokojnie możemy skorzystać z darmowych rozwiązań.

Istnieje szereg propozycji, które zapewnią nam wysoką ochronę i sprawią, że będziemy się czuć bezpiecznie. Tym samym przedłużymy życie naszego komputera.

Istnieją również darmowe rozwiązania, które można śmiało zainstalować w małej firmie. Jest to ekonomiczne rozwiązanie dla świeżo upieczonych przedsiębiorców, których działalność opiera się na kontakcie z internetem. Czyli w dzisiejszych czasach – praktycznie każdej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ