Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
24 Lip, 2017 - 08:47
TOP 10: Najlepsze bajki naszego dzieciństwa

TOP 10: Najlepsze bajki naszego dzieciństwa

Anna Wezgraj da Silva

Pewnie bajki, choć mają już swoje lata, warto pokazać najmłodszym członkom rodziny. Oto 10 kultowych bajek, które nigdy się nie znudzą. Poznaj najlepsze bajki dla dzieci, ale nie tylko – dorośli również obejrzą je z ochotą.

Najlepsze bajki wcale nie muszą jednocześnie należeć do najnowszych. Istnieją takie filmy animowane, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci, a co więcej – w naszym sercu. Są wśród nich zarówno bajki polskie, jak i zagraniczne. Które animacje warto po latach pokazać najmłodszym członkom rodziny?

Najlepsze bajki dla dzieci, które skradły nasze serca

1. Pszczółka Maja

Wszyscy Maję znają i kochają…” śpiewał Zbigniew Wodecki i miał całkowitą rację. Któż nie wspomina z rozrzewnieniem sympatycznej Mai i jej najlepszych przyjaciół: trutnia Gucia, konika polnego Filipa czy pajęczycy Tekli. Pszczółka Maja przekazała przy okazji solidną dawkę wiedzy na temat otaczającej nas przyrody – tego rodzaju bajki dla dzieci są więc także świetnym pomysłem dla maluchów uczęszczających do szkoły.

Dowiedz się więcej: Telewizja online – przegląd najpopularniejszych serwisów VOD >>

 

2. Krecik

To przesympatyczne zwierzątko na zawsze pozostanie w sercach dzieci i dorosłych. Krecik jest bardzo uczynny i optymistycznie nastawiony do świata, a ponadto stara się pomóc każdemu, kto boryka się z jakimś problemem. Dzięki swojej pozytywnej energii posiada wielu przyjaciół, z którymi wspólnie przeżywa fascynujące przygody.

 

3. Reksio

Najlepsze bajki dla dzieci nie mogą istnieć bez rodzimej produkcji! Reksio wpisał się na stałe do kanonu polskiej popkultury. Piesek z charakterystyczną, brązową plamką, bawi i uczy jednocześnie. Jest pokojowo nastawiony do wszystkich stworzeń i przybliża najmłodszym interesujący świat zwierząt. Reksio to piesek bardzo otwarty na świat, który swoim zachowaniem udowadnia, że można żyć w zgodzie każdą żyjącą istotą.

Część, która z pewnością każdemu zapadła w pamięć to… czołówka ukazująca Reksia np. podczas przybijania pieczątek na taśmie filmowej.

 

4. Rozbójnik Rumcajs

Fabuła bajki toczy się na tle konfliktu tytułowego Rumcajsa i jego wrogów, którymi są Książę Pan i Księżna Pani. Rumcajs mieszka wraz ze swoją żoną Hanką i synem Cypiskiem w Rzaholeckim Lesie. Kiedyś był szewcem mieszkającym w Jiczynie, lecz życiowe perypetie zmusiły go do zostania rozbójnikiem.

 

5. Dziwny Świat kota Filemona i Przygody kota Filemona

Biały Filemon i czarny Bonifacy to kultowi bohaterowie dawnych wieczorynek. Filemon jest młody, słodki i naiwny. Te cechy towarzyszą mu w poznawaniu świata, m.in. domu Babci i Dziadka, a w razie jakichkolwiek wątpliwości nie waha się zapytać o radę starszego Bonifacego. Ten z kolei jest nieco leniwy i zamiast wypraw w nieznane, woli spędzać czas na ciepłym piecu.

Dowiedz się więcej: VOD TV, czyli telewizja na życzenie – który serwis wybrać? >>

 

6. Bolek i Lolek

Tytułowi bohaterowie bajki to chłopcy, którzy przeżywają niesamowite przygody – zazwyczaj podczas wakacji lub ferii zimowych. Bolek i Lolek często udają się na różne wyprawy, np. piesze lub rowerowe, a czasami towarzyszy im również dziewczynka o imieniu Tola.

 

7. Porwanie Baltazara Gąbki

Bajka ta jest połączeniem opowieści podróżniczej i szpiegowskiej. Opowiada o Smoku Wawelskim, który wyrusza do Krainy Deszczowców na poszukiwania tytułowego Baltazara Gąbki.

Wraz ze Smokiem, w podróż wyruszają kucharz Bartłomiej Bartolini i doktor Koyot. Ekipę ratunkową szpieguje Don Pedro, który jest szczególnie znany ze swojego żartobliwego okrzyku: „Karramba!”. Porawnie Baltazara Gąbki to bajka pełna humoru, zarówno sytuacyjnego, jak i słownego.

 

8. Miś Uszatek

Tytułowy bohater bajki charakteryzuje się oklapniętym lewym uszkiem, które jest jego znakiem rozpoznawczym. Występuje zarówno w roli narratora (na początku i na końcu każdego odcinka), jak i bohatera rozgrywającej się akcji (środkowa część odcinka).

Uszatek to miś odpowiedzialny, któremu jednak zdarza się podejmować nieprzemyślane decyzje. Swoje przygody przeżywa ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi: Zajączkiem i Prosiaczkiem.

 

9. Muminki

Świat Muminków, oparty na książkach fińskiej pisarki Tove Jansson, jest pełen magii, niesamowitych przygód i fascynujących stworzeń. Kto nie czekał z wypiekami na twarzy na kolejne odcinki z Muminkiem, Panną Migotką, Włóczykijem, Małą Mi i Ryjkiem w roli głównej? Nie mówiąc już o przerażającej Buce czy równie strasznych Hatifnatach.

 

10. Gumisie

Gumisie to sympatyczne niedźwiadki zamieszkujące las w Gumisiowej Dolinie. Szukający przygód Kabi, powolny Tami czy gospodynia Bunia to jedni z głównych bohaterów bajki. Ogromne znaczenie dla leśnych misiów mają magiczne Gumijagody, które dodają im sił i pozwalają na ucieczkę z różnego rodzaju tarapatów, jakie pojawiają się za sprawką złych ogrów. Ich przywódcą jest książę Ightorn, któremu niezłomnie towarzyszy ogr Toadie.

 

Najlepsze bajki dawnych lat wciąż żyją w naszych sercach, dzięki czemu urosły do rangi kultowych i niezapomnianych. Powyższa lista to tylko wybrane animacje, które warto obejrzeć ze swoimi pociechami.

Pamiętajmy jednak, że tego typu produkcji jest dużo, dużo więcej!  Przygody Koziołka Matołka, Pomysłowy Dobromir, Przygody Misia Colargola, Zaczarowany Ołówek, Przygód kilka wróbla Ćwirka, SmerfyMaurycy i Hawranek czy Żwirek i Muchomorek to bajki, które warto pokazywać najmłodszym, a tym samym powracać do wspomnień z własnego dzieciństwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ