Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
10 Paź, 2018 - 00:00
Najlepsze bajki Disneya dla dzieci (TOP 11)

Najlepsze bajki Disneya dla dzieci (TOP 11)

Elzbieta Tchorowska

Bajki Disneya to filmy dla dzieci, które są znane na całym świecie. Czy wiesz, które w ostatnim czasie podbiły serca najmłodszych? Sprawdź nasze propozycje!

Na bajkach Disneya wychowali się nasi rodzice i dziadkowie. Teraz także nasze pociechy zagłębiają się w baśniowy świat dzięki najnowszym produkcjom najsłynniejszego studia animacyjnego na świecie, założonego przez legendarnego Walta Disneya.

Takie pozycje jak „Kopciuszek”, „Śpiąca Królewna” czy opowieści o sympatycznym słoniku Dumbo znamy wszyscy. Bajki Disneya przeżywają jednak ewolucję tak jak otaczający nas świat. Prezentujemy najlepsze filmy dla dzieci wyprodukowane przez Walt Disney Animation Studios z ostatnich 20 lat.

1. „Auta”, czyli o tym, że warto myśleć o innych

„Auta” to cała trylogia, która swój początek miała w 2006 roku. Mogłoby się wydawać, że jest to propozycja skierowana głównie dla chłopców, jednak jest to mylne wrażenie. Znajdziemy tu motyw romantycznej miłości i wiele zabawnych scen, ale przede wszystkim jest to bajka, która opowiada o tym, że nie warto myśleć tylko o sobie, a dokonane szkody zawsze trzeba naprawiać.

Zygzak McQueen znajduje przyjaciół w miejscu, w którym by się tego najmniej spodziewał. Zaczyna zdawać sobie sprawę, że przyjaźń i rodzina to wartości najważniejsze, które należy szanować. Co ciekawe, bajka przybliża nam nieco historię Stanów Zjednoczonych i drogi 66. To propozycja, która zachwyciła miliony dzieci na całym świecie, ale także i ich rodziców.

 

2. Pamiętaj o rodzinie, czyli „Coco”

„Coco” to jedna z najnowszych propozycji Disneya, bo z roku 2017. Główny bohater tej opowieści, Miguel, jest chłopcem rozdartym między tradycjami rodzinnymi a własnymi marzeniami. Po kłótni z rodziną trafia do podziemnego świata nieboszczyków, w którym dowiaduje się, jak straszne jest zapomnienie o najbliższych.

Chłopiec uświadamia sobie, że choć pogoń za marzeniami jest piękna, to jednak bywa oderwana od rzeczywistości. To dość trudne przesłanie, które jednak Disney w sposób przystępny i lekki prezentuje najmłodszym widzom.

 

3. „Toy Story”, czyli dbaj o zabawki!

„Toy Story” to kultowa już bajka, która po raz pierwszy pojawiła się na ekranach kin w 1995 roku. Do dzisiaj nakręcono w sumie 3 części filmu, a lada moment będzie można oglądać czwartą.

Te bajki Disneya warto obejrzeć z kilku powodów. Po pierwsze, „Toy Story” to pierwsza pełnometrażowa bajka stworzona komputerowo. Po drugie, jest to po prostu bardzo ciekawa historia opowiedziana z perspektywy… zabawek małego chłopca.

Pewnego dnia pojawia się nowy członek tej hermetycznej społeczności i wywraca świat do góry nogami. Opowieść niesie wiele wartościowych treści i przesłań – od wyjaśnienia, dlaczego warto dbać o swoje zabawki, po uświadomienie, jak straszna jest samotność, gdy jest się otoczonym przez innych.

Dowiedz się więcej: Filmy dla dzieci, które bawią i uczą – TOP 11

 

4. Bajki Disneya o tym, jak znaleźć przyjaciela, czyli „Dobry Dinozaur”

Pierwsze wrażenie może być złudne, a przyjaciół można znaleźć tam, gdzie nikt się ich nie spodziewa. O tym właśnie opowiada „Dobry Dinozaur” z 2015 roku.
Mały dinozaur po stracie ojca próbuje wrócić do domu – do mamy i rodzeństwa. Pomaga mu w tym chłopiec, którego z początku wszyscy uważali za szkodnika i przyczynek całego zła.

Bajka nie tylko wskazuje na to, jak silna więź łączy nas z rodziną. Mówi, że pozory mogą mylić i nie warto oskarżać całego świata o nasze niepowodzenia. Najlepszych przyjaciół poznaje się w biedzie, czyli kiedy najbardziej potrzebujemy pomocy.

 

5. Bądź, kim tylko sobie zamarzysz, czyli „Ratatuj”

„Ratatuj” to historia o spełnianiu marzeń i o tym, że jeśli chcemy osiągnąć swój cel, to nic nie może stanąć nam na przeszkodzie. Nawet jeśli jest się szczurem i marzy się o zostaniu światowej sławy kucharzem.

To także opowieść o wyjątkowej przyjaźni i o tym, jak łatwo jest zniszczyć zaufanie, które pokładają w nas najbliższe osoby. Dowcipne teksty, piękna animacja i wyjątkowy motyw sprawiają, że to bajka, którą obowiązkowo musimy obejrzeć z naszą pociechą.

 

6. „Kraina Lodu”, czyli jak znaleźć miłość

„Kraina Lodu” to bardzo kontrowersyjna bajka. Niektórzy ją uwielbiają, inni nie znoszą. Trzeba przyznać jednak jedno – ta nowoczesna historia o księżniczkach Disneya podbija serca wszystkich dzieci.

Opowiada o tym, jak ważna jest szczerość i prawdomówność w rodzinie. Pokazuje, że poświęcenie dla najbliższych jest prostsze, niż można to sobie wyobrażać, a miłości nie znajduje się za rogiem.

Na zaufanie i uczucie trzeba sobie zapracować. „Kraina Lodu” to zdobywca dwóch Oscarów. Warto wspomnieć, że cała historia okraszona jest wspaniałym podkładem dźwiękowym.

 

7. „Zwierzogród”, czyli o niełatwym życiu zwierząt

„Zwierzogród” z roku 2016 to wspaniała propozycja dla miłośników wszystkich zwierząt i nie tylko. Znajdziemy tu:

  • lisa,
  • królika,
  • nosorożca,
  • owcę,
  • leniwca,
  • wiele innych gatunków – mniej lub bardziej przyjaznych.

Żyją we własnym świecie, nieco przekoloryzowanym (czy na pewno?) i starają się wieść swoje własne, powolne życie. W ten właśnie scenariusz zostaje wpisana Judy – policjantka, która jest królikiem. Wszyscy się z niej wyśmiewają, nikt jej nie ufa i nie chce powierzyć ważniejszych zadań. Czy Judy się poddała? Nie! To historia o tym, jak można pokazać innym swoją wartość i jak rozpoznać prawdziwych przyjaciół.

 

8. Nowoczesna wersja starej bajki, czyli „Zaplątani”

Wszyscy znają uroczą Roszpunkę i jej problemy z długimi włosami. „Zaplątani” to odświeżona wersja tej popularnej bajki, która opowiada o tym, jak dziwna potrafi być miłość. Księżniczka zakochuje się w przebojowym łotrzyku, który pozwala jej spełnić marzenia.

Wiele zabawnych sytuacji, dowcipne dialogi no i ta fabuła… Każda dziewczynka będzie zachwycona nową wersją historii o Roszpunce.

Dowiedz się więcej: 10 pomysłów na prezent na Dzień Dziecka

 

9. „WALL-E”, czyli coś dla dzieci i dla dorosłych

WALL-e to robot sprzątający Ziemię, który żyje w dalekiej przyszłości, w świecie bez ludzi i bez życia. Film pokazuje w dość kontrowersyjny sposób ludzkość i to, co się z nią stanie.

W tej smutnej z pozoru historii pojawia się jednak drugi robot i mamy możliwość obserwowania dość dziwnej i zjawiskowej miłości między nimi. To z pewnością propozycja dla nieco starszych dzieci. Nawet mnie lekko zaszokowała wizja ludzi w formie pojemników na tłuszcz.

Niemniej, jest to lekko futurystyczna bajka, w której znajdziemy miłość, poświęcenie, a także bardzo popularny ostatnio motyw dbania o nasze środowisko.

 

10. „Dawno temu w trawie”, czyli o tym, że praca nie zawsze się opłaca

„Dawno temu w trawie” obchodzi w tym roku 20-lecie. Czy mrówka może być marzycielem i czy może zmienić świat? Z pewnością tak! Bajka pokazuje, że nie można zgadzać się na bycie wykorzystywanym i poniżanym. Czasami wystarczy impuls, by coś zmienić.

A nawet jeśli jesteśmy malutcy jak mrówki, warto próbować wywrócić do góry nogami zastaną sytuację. „Dawno temu w trawie” to także historia o nietypowej przyjaźni, która przetrwa wszystko.

 

11. Zawsze słuchaj rodziców, czyli „Gdzie jest Nemo?”

„Gdzie jest Nemo” to klasyka gatunku. Mała rybka, która nie słuchała się taty, gubi się w wielkim oceanie i próbuje wrócić do domu. Poza standardowym przesłaniem, które mówi o tym, że rodziców trzeba słuchać, najmłodsi zobaczą, jak ważna w codziennym życiu jest przyjaźń. Nie zawsze buntowanie się przynosi zamierzone rezultaty. Trzeba zrozumieć, że najbliżsi chcą naszego dobra.

 

Filmy Disneya bawią i uczą od pokoleń. Obecnie są to bajki pełnometrażowe w nowoczesnej formie animacji komputerowych, które zachwycają efektami wizualnymi. Wciąż są to również wartościowe opowieści ukazujące najważniejsze prawdy o ludzkim życiu. Z pewnością są to propozycje, które z przyjemnością obejrzą nie tylko dzieci, ale również dorośli. To najlepsze bajki Disneya z ostatnich 20 lat, które po prostu trzeba obejrzeć!

ZOBACZ RÓWNIEŻ