Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
10 Paź, 2018 - 00:00

Najlepsze bajki Disneya dla dzieci (TOP 11)

Elzbieta Tchorowska

Bajki Disneya to filmy dla dzieci, które są znane na całym świecie. Czy wiesz, które w ostatnim czasie podbiły serca najmłodszych? Sprawdź nasze propozycje!

Na bajkach Disneya wychowali się nasi rodzice i dziadkowie. Teraz także nasze pociechy zagłębiają się w baśniowy świat dzięki najnowszym produkcjom najsłynniejszego studia animacyjnego na świecie, założonego przez legendarnego Walta Disneya.

Takie pozycje jak „Kopciuszek”, „Śpiąca Królewna” czy opowieści o sympatycznym słoniku Dumbo znamy wszyscy. Bajki Disneya przeżywają jednak ewolucję tak jak otaczający nas świat. Prezentujemy najlepsze filmy dla dzieci wyprodukowane przez Walt Disney Animation Studios z ostatnich 20 lat.

1. „Auta”, czyli o tym, że warto myśleć o innych

„Auta” to cała trylogia, która swój początek miała w 2006 roku. Mogłoby się wydawać, że jest to propozycja skierowana głównie dla chłopców, jednak jest to mylne wrażenie. Znajdziemy tu motyw romantycznej miłości i wiele zabawnych scen, ale przede wszystkim jest to bajka, która opowiada o tym, że nie warto myśleć tylko o sobie, a dokonane szkody zawsze trzeba naprawiać.

Zygzak McQueen znajduje przyjaciół w miejscu, w którym by się tego najmniej spodziewał. Zaczyna zdawać sobie sprawę, że przyjaźń i rodzina to wartości najważniejsze, które należy szanować. Co ciekawe, bajka przybliża nam nieco historię Stanów Zjednoczonych i drogi 66. To propozycja, która zachwyciła miliony dzieci na całym świecie, ale także i ich rodziców.

 

2. Pamiętaj o rodzinie, czyli „Coco”

„Coco” to jedna z najnowszych propozycji Disneya, bo z roku 2017. Główny bohater tej opowieści, Miguel, jest chłopcem rozdartym między tradycjami rodzinnymi a własnymi marzeniami. Po kłótni z rodziną trafia do podziemnego świata nieboszczyków, w którym dowiaduje się, jak straszne jest zapomnienie o najbliższych.

Chłopiec uświadamia sobie, że choć pogoń za marzeniami jest piękna, to jednak bywa oderwana od rzeczywistości. To dość trudne przesłanie, które jednak Disney w sposób przystępny i lekki prezentuje najmłodszym widzom.

 

3. „Toy Story”, czyli dbaj o zabawki!

„Toy Story” to kultowa już bajka, która po raz pierwszy pojawiła się na ekranach kin w 1995 roku. Do dzisiaj nakręcono w sumie 3 części filmu, a lada moment będzie można oglądać czwartą.

Te bajki Disneya warto obejrzeć z kilku powodów. Po pierwsze, „Toy Story” to pierwsza pełnometrażowa bajka stworzona komputerowo. Po drugie, jest to po prostu bardzo ciekawa historia opowiedziana z perspektywy… zabawek małego chłopca.

Pewnego dnia pojawia się nowy członek tej hermetycznej społeczności i wywraca świat do góry nogami. Opowieść niesie wiele wartościowych treści i przesłań – od wyjaśnienia, dlaczego warto dbać o swoje zabawki, po uświadomienie, jak straszna jest samotność, gdy jest się otoczonym przez innych.

Dowiedz się więcej: Filmy dla dzieci, które bawią i uczą – TOP 11

 

4. Bajki Disneya o tym, jak znaleźć przyjaciela, czyli „Dobry Dinozaur”

Pierwsze wrażenie może być złudne, a przyjaciół można znaleźć tam, gdzie nikt się ich nie spodziewa. O tym właśnie opowiada „Dobry Dinozaur” z 2015 roku.
Mały dinozaur po stracie ojca próbuje wrócić do domu – do mamy i rodzeństwa. Pomaga mu w tym chłopiec, którego z początku wszyscy uważali za szkodnika i przyczynek całego zła.

Bajka nie tylko wskazuje na to, jak silna więź łączy nas z rodziną. Mówi, że pozory mogą mylić i nie warto oskarżać całego świata o nasze niepowodzenia. Najlepszych przyjaciół poznaje się w biedzie, czyli kiedy najbardziej potrzebujemy pomocy.

 

5. Bądź, kim tylko sobie zamarzysz, czyli „Ratatuj”

„Ratatuj” to historia o spełnianiu marzeń i o tym, że jeśli chcemy osiągnąć swój cel, to nic nie może stanąć nam na przeszkodzie. Nawet jeśli jest się szczurem i marzy się o zostaniu światowej sławy kucharzem.

To także opowieść o wyjątkowej przyjaźni i o tym, jak łatwo jest zniszczyć zaufanie, które pokładają w nas najbliższe osoby. Dowcipne teksty, piękna animacja i wyjątkowy motyw sprawiają, że to bajka, którą obowiązkowo musimy obejrzeć z naszą pociechą.

 

6. „Kraina Lodu”, czyli jak znaleźć miłość

„Kraina Lodu” to bardzo kontrowersyjna bajka. Niektórzy ją uwielbiają, inni nie znoszą. Trzeba przyznać jednak jedno – ta nowoczesna historia o księżniczkach Disneya podbija serca wszystkich dzieci.

Opowiada o tym, jak ważna jest szczerość i prawdomówność w rodzinie. Pokazuje, że poświęcenie dla najbliższych jest prostsze, niż można to sobie wyobrażać, a miłości nie znajduje się za rogiem.

Na zaufanie i uczucie trzeba sobie zapracować. „Kraina Lodu” to zdobywca dwóch Oscarów. Warto wspomnieć, że cała historia okraszona jest wspaniałym podkładem dźwiękowym.

 

7. „Zwierzogród”, czyli o niełatwym życiu zwierząt

„Zwierzogród” z roku 2016 to wspaniała propozycja dla miłośników wszystkich zwierząt i nie tylko. Znajdziemy tu:

  • lisa,
  • królika,
  • nosorożca,
  • owcę,
  • leniwca,
  • wiele innych gatunków – mniej lub bardziej przyjaznych.

Żyją we własnym świecie, nieco przekoloryzowanym (czy na pewno?) i starają się wieść swoje własne, powolne życie. W ten właśnie scenariusz zostaje wpisana Judy – policjantka, która jest królikiem. Wszyscy się z niej wyśmiewają, nikt jej nie ufa i nie chce powierzyć ważniejszych zadań. Czy Judy się poddała? Nie! To historia o tym, jak można pokazać innym swoją wartość i jak rozpoznać prawdziwych przyjaciół.

 

8. Nowoczesna wersja starej bajki, czyli „Zaplątani”

Wszyscy znają uroczą Roszpunkę i jej problemy z długimi włosami. „Zaplątani” to odświeżona wersja tej popularnej bajki, która opowiada o tym, jak dziwna potrafi być miłość. Księżniczka zakochuje się w przebojowym łotrzyku, który pozwala jej spełnić marzenia.

Wiele zabawnych sytuacji, dowcipne dialogi no i ta fabuła… Każda dziewczynka będzie zachwycona nową wersją historii o Roszpunce.

Dowiedz się więcej: 10 pomysłów na prezent na Dzień Dziecka

 

9. „WALL-E”, czyli coś dla dzieci i dla dorosłych

WALL-e to robot sprzątający Ziemię, który żyje w dalekiej przyszłości, w świecie bez ludzi i bez życia. Film pokazuje w dość kontrowersyjny sposób ludzkość i to, co się z nią stanie.

W tej smutnej z pozoru historii pojawia się jednak drugi robot i mamy możliwość obserwowania dość dziwnej i zjawiskowej miłości między nimi. To z pewnością propozycja dla nieco starszych dzieci. Nawet mnie lekko zaszokowała wizja ludzi w formie pojemników na tłuszcz.

Niemniej, jest to lekko futurystyczna bajka, w której znajdziemy miłość, poświęcenie, a także bardzo popularny ostatnio motyw dbania o nasze środowisko.

 

10. „Dawno temu w trawie”, czyli o tym, że praca nie zawsze się opłaca

„Dawno temu w trawie” obchodzi w tym roku 20-lecie. Czy mrówka może być marzycielem i czy może zmienić świat? Z pewnością tak! Bajka pokazuje, że nie można zgadzać się na bycie wykorzystywanym i poniżanym. Czasami wystarczy impuls, by coś zmienić.

A nawet jeśli jesteśmy malutcy jak mrówki, warto próbować wywrócić do góry nogami zastaną sytuację. „Dawno temu w trawie” to także historia o nietypowej przyjaźni, która przetrwa wszystko.

 

11. Zawsze słuchaj rodziców, czyli „Gdzie jest Nemo?”

„Gdzie jest Nemo” to klasyka gatunku. Mała rybka, która nie słuchała się taty, gubi się w wielkim oceanie i próbuje wrócić do domu. Poza standardowym przesłaniem, które mówi o tym, że rodziców trzeba słuchać, najmłodsi zobaczą, jak ważna w codziennym życiu jest przyjaźń. Nie zawsze buntowanie się przynosi zamierzone rezultaty. Trzeba zrozumieć, że najbliżsi chcą naszego dobra.

 

Filmy Disneya bawią i uczą od pokoleń. Obecnie są to bajki pełnometrażowe w nowoczesnej formie animacji komputerowych, które zachwycają efektami wizualnymi. Wciąż są to również wartościowe opowieści ukazujące najważniejsze prawdy o ludzkim życiu. Z pewnością są to propozycje, które z przyjemnością obejrzą nie tylko dzieci, ale również dorośli. To najlepsze bajki Disneya z ostatnich 20 lat, które po prostu trzeba obejrzeć!

ZOBACZ RÓWNIEŻ