Anna Nowak
Anna Nowak
05 Cze, 2017 - 13:47

Najlepsza karta kredytowa dla studenta

Anna Nowak

Karta kredytowa pozwala błyskawicznie sięgnąć do portfela bankowego, gdy własny ma niewiele do zaoferowania. Które karty wybierają studenci?

Karta kredytowa zapewnia natychmiastowy dostęp do środków należących do banku w ramach przyznanego limitu kredytowego. Karta ta jest powiązana z utworzonym na potrzeby kredytu kontem bankowym z określonym w umowie zasobem pieniędzy gotowym do „wyjęcia”.

Jak działa karta kredytowa?

Właściciel karty dysponuje pewną ograniczoną kwotą pieniędzy będących własnością banku. Może wykorzystać przyznany mu limit w całości już pierwszego dnia, ale nie musi. Może korzystać ze środków wtedy, gdy jest to niezbędne i w takiej wysokości, w jakiej uzna za stosowne, oczywiście, do wysokości przyznanego limitu. Im mniej wybierze, tym mniej zapłaci odsetek.

Spłata zadłużenia na karcie kredytowej – okres bezodsetkowy

Gospodarowanie środkami z karty kredytowej rządzi się swoimi prawami. Czas użytkowania karty podzielony jest na miesięczne okresy, kończące się podsumowaniem wydatków (wyciągiem).

Suma wydanych środków powinna znaleźć się z powrotem w banku w ciągu kilku kolejnych dni. Czas od początku miesiąca, w którym wydatkowane są środki do terminu ich spłaty to okres bezodsetkowy. Jeśli właściciel karty kredytowej spłaci całość (kwotę wskazaną na wyciągu) w tym czasie, wówczas nie zostaną mu naliczone żadne odsetki.

Uwaga! Okres bezodsetkowy obowiązuje tylko w odniesieniu do obrotu bezgotówkowego. Gotówka pobrana z bankomatu lub cashback zawsze jest oprocentowana.

Jeżeli nie możliwości, by spłacić całe zadłużenie, można ograniczyć się do spłaty minimalnej wymaganej przez bank kwoty. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku traci się prawo do okresu bezodsetkowego, a odsetki są naliczane od całej sumy, którą posiadacz karty jest winien bankowi.

Karta kredytowa dla studenta – jak wybrać?

Statystyczny student to osoba młoda, o niskich dochodach. Kryteria, które są dla niego istotne to:

  • wiek, od którego można stać się posiadaczem wybranej karty kredytowej,
  • minimalny wymagany dochód miesięczny,
  • oprocentowanie nominalne – RRSO,
  • oprocentowanie wypłat z bankomatu,
  • okres bezodsetkowy.

Wiek posiadacza karty kredytowej

Typowe studenckie karty kredytowe są przeznaczone dla osób z zamkniętego przedziału wiekowego. Aktualnie w Polsce funkcjonuje tylko jedna taka karta „Student”, przyznawana przez PKO BP osobom w wieku od 18 do 30 lat (jeśli posiadają konto bankowe w tym banku), od 18 do 26 lat (w pozostałych przypadkach).

Pozostałe banki nie oferują produktów stworzonych specjalnie dla studentów, jednak wiele z nich jest opracowywana pod kątem klientów o niskich dochodach, czy nieposiadających stałego miejsca zatrudnienia.

Większość banków udostępnia kartę kredytową osobom, które ukończyły 18 lat. Wyjątek stanowi Bank Citi Handlowy z kartą City Simplicity. Jej posiadacz musi mieć ukończone 21 lat.

Minimalny, wymagany dochód miesięczny

Niektóre banki akceptują nieregularne dochody, także te pochodzące z kieszonkowego od rodziców. Większość instytucji ustala dolną granicę dochodów, np.:

Credit Agricole – oczekuje dochodu 500 zł,

Bank Zachodni BZ WBK – 650 zł,

ING Bank Śląski – 800 zł.

Oprocentowanie nominalne karty kredytowej i RRSO

Oprocentowanie nominalne kart kredytowych jest przez banki ustalane zwykle na najwyższym możliwym poziomie. Obecnie roczna stopa oprocentowania kart kredytowych we wszystkich bankach wynosi 10%. Zatem, nie ma kart bardziej lub mniej opłacalnych?

Aby to sprawdzić, należy dowiedzieć się ile wynosi Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), czyli to, co zwykle w ofercie zapisane jest drobnym drukiem i zamieszczone na dole strony.

Dowiedz się więcej: RRSO, czyli jak nie dać się oszukać na kredycie >>

RRSO zawiera w sobie nie tylko oprocentowanie kredytu, ale też wszystkie dodatkowe opłaty i koszty. Jak różni się RRSO od RSO? Banki, w których oprocentowanie kart kredytowych wynosiło 10%, deklarowały jednocześnie RRSO na poziomie:

City Handlowy, karta City Simplicity – RRSO 10,47%,

PKO BP, karta Student – RRSO 10,48%,

ING Bank Śląski, karta VISA – RRSO 10,74%.

Przykład pokazuje oferty z niewielkim RRSO. Na rynku jest jednak sporo ofert, gdzie wskaźnik ten wynosi od 11 do 15,5%.

Oprocentowanie wypłat z bankomatu

Wypłaty gotówki to coś, czego warto unikać w użytkowaniu karty kredytowej. Są one oprocentowane zawsze, bez względu na to, czy zadłużenie jest spłacone w okresie bezodsetkowym, czy późnej.

Odsetki wynoszą w tym przypadku od 3% do 6%. Zazwyczaj banki zastrzegają, że kwota odsetek nie może być niższa niż 9 lub 10 zł.

Studencka karta kredytowa a okres bezodsetkowy

Początkowo okres bezodsetkowy w bankach wynosił ok. 45 dni. Posiadacz karty miał więc ok. 2 tygodni na spłatę zadłużenia z poprzedniego okresu rozliczeniowego. Obecnie okres bezodsetkowy wynosi ponad 50 dni.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że dłuższe okresy bezodsetkowe rodzą potrzebę pozyskiwania wyższych limitów zadłużania. Blisko dwa miesiące, w ciągu których wydawane są środki bez konieczności spłaty uszczupla limit do wykorzystania, natomiast szybka spłata powoduje, że środki na koncie są ponownie do dyspozycji. Dla studentów o niskich dochodach długi okres bezodsetkowy może być zatem balastem, zamiast ułatwieniem.

Źródło: materiały udostępnione przez banki

ZOBACZ RÓWNIEŻ