Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
23 Wrz, 2017 - 02:00
TOP 11: Najdziwniejsze dania na świecie

TOP 11: Najdziwniejsze dania na świecie

Julia Ziółkowska

Poznaj dania, które są nie tylko dziwaczne, a nawet bywają ryzykowne dla zdrowia. Skorpionówka, balut i stuletnie jaja to tylko kilka przykładów. Sprawdź naszą listę TOP 11!

Niektóre potrawy zachwycają nas smakiem, inne aromatem i wyglądem, czasem wybieramy po prostu dietę zdrową lub bezmięsną. Istnieje też takie jedzenie, o którego istnieniu nawet nie zdajemy sobie sprawy. Przedstawiamy najdziwniejsze dania na świecie, których nie każdy ma ochotę spróbować. Do odważnych świat należy! Oto 11 najdziwaczniejszych potraw na świecie.

1. Fugu

Fugu to ryba, która żyje w ciepłych wodach Azji, szczególnie popularna jest w Japonii. Ryba ta – zwana rozdymką tygrysią – zawiera niebezpieczną tetrodotoksynę, która jest dla ludzi śmiertelna. Dzięki specjalnej obróbce możliwe jest zneutralizowanie trucizny – istnieją kursy dla kucharzy specjalizujących się w przygotowaniu właśnie tego dania. Ciekawostką jest to, że pozostałości toksycznej substancji wywołują euforię podobną do zażycia narkotyków.

Dowiedz się więcej: Zdrowe odżywianie – poradnik >>

TOP 11: Najdziwniejsze dania na świecie - fugu

2. Stuletnie jaja

Specjał chiński, który nie wszystkim smakuje, ponieważ jest podobny do zwykłego zbuka. Aby przyrządzić jajka w ten sposób zakopuje się je w ziemi w mieszance z gliny, niegaszonego wapna, herbaty, popiołu, soli i łusek ryżowych. Białko staje się czarne, żółtko zielonkawe, a całość nabiera galaretowatej konsystencji.

TOP 11: Najdziwniejsze dania na świecie - stuletnie jaja

3. Balut

To nic innego jak niewykluty embrion kaczki. W Tajlandii wielki przysmak. Podobno woda z takiego jajka smakuje jak zupa grzybowa, zjada się także kaczuszkę.

TOP 11: Najdziwniejsze dania na świecie - balut

4. Chapulines

Są to smażone na oleju i posypane papryką koniki polne. W Meksyku zjada się je jak chipsy i uważane są za bardzo zdrową przekąskę.

TOP 11: Najdziwniejsze dania na świecie - chapulines

5. Zupa z grzyba rosnącego w gąsienicy

Potrawa pochodzi z Chin. Występuje tam gatunek grzyba, który wrasta w gąsienicę i żywi się nią, uśmiercając i mumifikując. Z tego grzyba robi robi się zupę i podaje razem z gąsienicą.

TOP 11: Najdziwniejsze dania na świecie - zupa z grzyba rosnącego w gąsienicy

źródło zdjęcia: thisisgonnabegood.blogspot.pt

6. Sperma tuńczyka

Na Sycylii zwana jest lattume. Włosi mówią, że tuńczyk to morska świnia i można z niego wykorzystać wszystko. Podaje się ją do sałatek jako wykwintny przysmak. Podobno w smaku nieco słona.

TOP 11: Najdziwniejsze dania na świecie - lattume

źródło zdjęcia: lericettedinonnamaria-anna.blogspot.pt

7. Casu Marzu, czyli żywy ser

Pochodzi z Sardynii, a jest po prostu sfermentowanym serem wypełnionym żywymi larwami. Casu Marzu wystawia się na działanie much, które składają w nim jaja. Larwy tych much sprawiają, że ser nabiera innych właściwości – podobno nie jest to tylko fermentacja. Uwaga! Zjada się tylko żywe larwy, gdyż jeśli są martwe, ser nie nadaje się do jedzenia.

TOP 11: Najdziwniejsze dania na świecie - Casu Marzu

źródło zdjęcia: factslegend.org

8. Skorpionówka

Skoro nie dziwi nas robaczek w tequilli, dlaczego miałby nas zaskakiwać skorpion w winie? Ze skorpionów robi się nalewki w Azji. W celu neutralizacji jadu niezbędne jest leżakowanie napoju przez kilka miesięcy.

TOP 11: Najdziwniejsze dania na świecie - skorpionówka

9. Sannakji

Przysmak wietnamski, który jest bardzo niebezpieczny. Składa się on z małych ośmiorniczek – żywych, które są krojone na kawałki i natychmiast podawane. Niebezpieczeństwo polega na tym, że macki mogą wywołać uduszenie, ponieważ targane są konwulsjami.

TOP 11: Najdziwniejsze dania na świecie - sannakji

10. Hakarl

Jest to suszony rekin, który również musi być odpowiednio przyrządzony, aby nie stanowił zagrożenia dla życia. Zakopuje się go na kilka miesięcy polewając mocznikiem, a następnie suszy na powietrzu. Spróbowalibyście takiego dania?

TOP 11: Najdziwniejsze dania na świecie - hakarl

źródło zdjęcia: johnhendersontravel.com

11. Kopi Luwak

Najdroższa kawa na świecie. Ziarna wydłubuje się z odchodów łaskuna. Jest to mały drapieżnik podobny do kota. Podobno jest najsmaczniejszą spośród wszystkich rodzajów kawy.

TOP 11: Najdziwniejsze dania na świecie - Kopi Luwak

Podróżując po świecie warto „posmakować” innego kraju – także od kuchni, dlatego często próbujemy dziwnych i nieznanych nam potraw. Właśnie wymieniliśmy 11, według autorki, najdziwniejszych.

Pamiętajmy, że zagraniczne kraje oferują nie tylko standardową kuchnię – w Japonii oprócz sushi, a we Włoszech oprócz pizzy istnieje cały ogrom przysmaków, których nie ma w Polsce. Odmienne owoce, niebezpieczne skorpiony, larwy i dziwne sery to dania charakterystyczne dla różnych regionów globu. Tylko czekają na odważnych turystów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ