Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
28 Lip, 2018 - 01:00
Najczęstsze dolegliwości w ciąży z podziałem na trymestry

Najczęstsze dolegliwości w ciąży z podziałem na trymestry

Mariola Krzyżak

Nieprzyjemne dolegliwości w ciąży to nieodłączna część noszenia dziecka pod sercem. Które z nich najczęściej dotykają kobiet? Dowiedz się więcej!

Ciąża nie jest chorobą, jak mawia wielu z nas, jednak jest to z pewnością stan wyjątkowy dla organizmu przyszłej mamy. Dolegliwości w ciąży bywają niezwykle dokuczliwe i często budzą niepokój. Są one jednak naturalnym objawem zmian zachodzących w ciele kobiety, którym zaczynają rządzić hormony. Jakie przypadłości mogą się pojawić podczas kolejnych dziewięciu miesięcy i jak sobie z nimi radzić?

Najczęstsze dolegliwości w ciąży

Każdy organizm jest inny, dlatego też każda kobieta będzie znosić ciążę inaczej. Istnieje jednak wiele przypadłości, których występowanie jest bardzo powszechne i typowe dla poszczególnych trymestrów. Zmiany w ciele przyszłej mamy zachodzą na wielu poziomach, zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych.

Jeżeli zapoznamy się z najczęściej występującymi dolegliwościami, które potencjalnie mogą dotyczyć także nas, to unikniemy niepotrzebnego niepokoju i będziemy gotowe na sprawniejsze radzenie sobie z niekomfortowymi objawami.

Dowiedz się więcej: Trymestry ciąży – charakterystyka (to musisz wiedzieć) >>

Dolegliwości w ciąży typowe dla I trymestru

I trymestr jest dla wielu kobiet okresem, w którym czują się najgorzej. Początkowa faza ciąży jest momentem, w którym organizm przyszłej mamy musi przystosować się do nowej sytuacji mobilizując wszystkie siły do zapewnienia maluszkowi warunków do prawidłowego rozwoju.

Wyjątkowy stan objawia się więc dolegliwościami, które mogą być nieprzyjemne i uciążliwe. Które z nich są typowe dla tego okresu?

Dowiedz się więcej: Pierwszy trymestr ciąży – przebieg i porady >>

Dolegliwości w ciąży - ból piersi

Mdłości w ciąży

Jedna z najbardziej charakterystycznych dolegliwości w ciąży jest jednocześnie dla przyszłych mam najbardziej dokuczliwym objawem. Mdłości pojawiają się najczęściej już na samym początku i mogą powracać także w III trymestrze. Bywają na tyle uporczywe, że wymioty mogą powtarzać się nawet kilka razy dziennie.

Należy pamiętać, aby w razie często powtarzających się nudności dobrze nawadniać organizm, by nie doszło do jego odwodnienia. Bardzo często zdarza się tak, że zapachy i smaki, które wcześniej były dla nas przyjemne, po zajściu w ciążę stają się nie do zniesienia i powodują niekontrolowane wymioty.

O ile mdłości zwłaszcza na początku ciąży są zupełnie normalne, to jednak w przypadku, gdy częste wymioty uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i nie ustają przez dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza. Dla zdrowia kobiety i dziecka czasami zaleca się leczenie szpitalne.

Ból brzucha w ciąży

Kolejną z typowych dolegliwości w ciąży, zwłaszcza na jej początku jest ból brzucha. Wiąże się on z procesem zagnieżdżania się zarodka. Macica zaczyna się powiększać, a jej skurcze mogą okazać się niekomfortowym doświadczeniem.

Ból w okolicach podbrzusza mieści się w granicach normy, jednak jeżeli będzie bardzo mocny, to warto skonsultować się z lekarzem. Silne bóle w początkowej fazie mogą świadczyć o ciąży pozamacicznej.

Dowiedz się więcej: Ciąża pozamaciczna – objawy ciąży ektopowej >>

Zmęczenie i senność

Typową reakcją na zwiększenie ilości wydzielanych hormonów, zwłaszcza hCG, jest osłabienie organizmu matki. Może ona odczuwać obezwładniające zmęczenie i senność. Najlepszym lekarstwem na takie dolegliwości jest wypoczynek i ograniczenie obowiązków do niezbędnego minimum.

Ból i tkliwość piersi

Organizm kobiety przygotowując się do przyszłej produkcji pokarmu dla dziecka wywołuje procesy, które mogą objawiać się bólem piersi. Ich stopniowe powiększanie się sprawia, że stają się one coraz bardziej wrażliwe, a na delikatnej skórze możemy zaobserwować pojedyncze żyłki. Można zauważyć także, że brodawki stają się znacznie ciemniejsze i tkliwe.

Częste oddawanie moczu

Dolegliwości w ciąży na jej początku wiążą się przede wszystkim z szybkimi zmianami jakie zachodzą w ciele kobiety i są dla niej początkowo szokiem. Jednym z takich procesów jest powiększanie się macicy, która uciskając na pęcherz, zmusza do znacznie częstszych wizyt w toalecie.

Objaw ten najczęściej znika w II trymestrze, by powrócić w końcowym etapie, kiedy to nietrzymanie moczu staje się często niekomfortową codziennością.

Zgaga

Zwiększenie produkcji progesteronu powoduje, że mięsień oddzielający żołądek od przełyku jest bardziej rozluźniony. Z tego powodu kobieta może odczuwać nieprzyjemny posmak w ustach, pieczenie, a nawet ból. Spowodowane jest to cofaniem się treści żołądkowych.

Zaparcia

Typowe dolegliwości w ciąży związane są w większości przypadków z dyskomfortem ze strony układu pokarmowego. Spowodowane zwolnieniem metabolizmu zaparcia mogą trwać aż do jej zakończenia. Odpowiednia dieta może pomóc w ich eliminowaniu. Pamiętajmy, że długotrwałe problemy z zaparciami mogą powodować nasilenie innego z typowych problemów jakim są hemoroidy.

Dowiedz się więcej: Zaparcia w ciąży: 7 domowych sposobów na zaparcia >>

Białe upławy w ciąży

Upławy z pochwy są naturalnym zjawiskiem, które każda z kobiet obserwuje podczas normalnego cyklu. W ciąży jednak stają się one znacznie bardziej obfite, a co za tym idzie niekomfortowe. Przybierają wyraźnie biały kolor, co jest całkowicie zgodne z fizjologią i ma stanowić barierę ochronną dla dróg rodnych.

Warto pamiętać, że niepokojącym objawem jest nieprzyjemny zapach, który może świadczyć o infekcji.

Dowiedz się więcej: Ciąża zagrożona – rodzaje zagrożeń i przebieg ciąży

Dolegliwości w ciąży typowe dla II trymestru

II trymestr dla większości kobiet bywa tym okresem, w którym wracają siły po początkowych niedogodnościach. Wiele przyszłych mam czuje się doskonale i wygląda kwitnąco. Nie znaczy to jednak, że kolejne miesiące są zupełnie wolne od nieprzyjemnych objawów. Czego można się spodziewać?

Dolegliwości w ciąży - ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa

Brzuch przyszłej mamy zaokrągla się coraz bardziej i staje się coraz większym obciążeniem dla kręgosłupa. Zaczynają się więc pojawiać bóle kręgosłupa i całych pleców, które z kolejnymi tygodniami mogą stawać się coraz bardziej dokuczliwe. Warto więc już w początkowej fazie zadbać o profilaktykę, wykonując wzmacniające mięśnie ćwiczenia, np. jogę dla ciężarnych.

Obrzęki kończyn

Jedną z najbardziej charakterystycznych dolegliwości w ciąży, która pojawia się najczęściej właśnie w II trymestrze jest opuchlizna, która pojawia się w okolicy kostek u nóg i na rękach. Jest ona spowodowana uciskiem na żyły główne, co wywołuje zatrzymywanie się wody. Obrzęk  zazwyczaj mija po nocnym wypoczynku.

Jeżeli jednak opuchlizna pojawia się na całym ciele i nie ustępuje po nocy, należy zgłosić się do lekarza, gdyż może być to objaw gestozy, czyli nadciśnienia wywołanego ciążą.

Skurcze łydek

Bardzo nieprzyjemnym symptomem, który pojawia się nagle są bolesne skurcze łydek. Mogą one wynikać nie tylko z problemów krążeniowych typowych dla ciężarnych, ale także z niedoboru niektórych składników mineralnych, zwłaszcza magnezu.

Warto więc skonsultować się z lekarzem, gdyż w niektórych przypadkach zalecana może być dodatkowa suplementacja uzupełniająca braki witamin i minerałów.

Dowiedz się więcej: Witaminy – 7 faktów, które musisz znać! >>

Zawroty głowy

W II trymestrze ciąży mogą pojawiać się zasłabnięcia, które wynikają z nieprzyjemnych zawrotów głowy występujących najczęściej podczas nagłej zmiany pozycji ciała. Jest to spowodowane utrudnionym krążeniem.

Kobieta powinna więc unikać gwałtownych ruchów, aby nie narażać się dodatkowo na nieprzyjemne odczucia. Należy pamiętać, że zawroty głowy mogą prowadzić do omdleń, a niekontrolowany upadek może być groźny.

Swędzenie skóry

Odczuwanie świądu na całym ciele, a zwłaszcza na brzuchu jest wynikiem rozciągania się skóry. To właśnie ten proces powoduje zwiększenie potrzeby drapania się. Pamiętajmy jednak, by drapanie było kontrolowane i nie powodowało podrażnienia skóry.

Dolegliwości w ciąży w III trymestrze

Po nieco łaskawszym pod względem niekomfortowych dolegliwości w ciąży II trymestrze przychodzą miesiące, które bezpośrednio poprzedzają poród. Brzuch jest już bardzo duży i powoduje wiele nieprzyjemnych doznań. Na co kobiety narzekają w III trymestrze?

Dolegliwości w ciąży - skurcze łydek

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Rozciągnięta macica mocno naciska na pęcherz, co w konsekwencji zmusza do częstszych wizyt w toalecie. Jednak nacisk ten bywa na tyle duży, że często zdarza się, że podczas kaszlu, kichania, śmiechu czy wysiłku kobieta nie jest w stanie utrzymać moczu. Również rozciągnięte mięśnie dna macicy nie pomagają w kontrolowaniu procesów fizjologicznych, co może prowadzić do przykrych wpadek.

Hemoroidy i żylaki

Coraz większe dziecko zajmuje dla siebie coraz więcej powierzchni. Jego rozmiar sprawia, że kobiece żyły stają się coraz bardziej uciskane. W ciele przyszłej mamy krąży także znacznie więcej krwi. Te czynniki sprawiają, że na ostatnim etapie ciąży mogą pojawić się problemy z nieestetycznymi żylakami i bolącymi hemoroidami.

Zadyszka

Typowy objaw III trymestru, który utrudnia swobodne oddychanie. Nienaturalny oddech wiąże się przede wszystkim z wielkością dziecka, które zaczyna uciskać na przeponę, co uniemożliwia często swobodne zaczerpnięcie powietrza.

Zadyszka znika zazwyczaj w ostatnich dniach przed rozwiązaniem, co wiąże się z obniżeniem główki dziecka w stronę kanału rodnego.

Ból kręgosłupa

W ostatnich miesiącach kobieta nosi już od kilku do kilkunastu kilogramów więcej. To bardzo dużo, dlatego kręgosłup poprzez nienaturalne wygięcie zaczyna doskwierać coraz bardziej. Pojawia się ból, który ciężko jest złagodzić samemu. Warto poprosić bliską osobę o wykonanie masażu i dużo wypoczywać.

Ból w dole brzucha

Pod koniec ciąży wiele kobiet skarży się na charakterystyczny, rozpierający ból w dole brzucha i pachwinach. Jest on spowodowany rozszerzaniem się miednicy, która przygotowuje się już do porodu. Obniżająca się macica zaczyna napierać na stawy i wiązadła, co powoduje odczucie ciągnięcia.

Obrzęki

Pojawiające się już od II trymestru obrzęki w ostatnim okresie przed porodem przybierają dodatkowo na sile. Opuchlizna pojawia się przede wszystkim ze względu na ciężar, jaki kobieta nosi w swoim brzuchu. Rozmiar dziecka uniemożliwia również naturalny, swobodny przepływ krwi.

Rozstępy w ciąży i problemy skórne

Jedną z dolegliwości w ciąży, której kobiety boją się najbardziej są rozstępy. Nie każda z nas będzie je posiadać, jednak zdecydowana większość może zauważyć, że na ich brzuchu pojawiają się nieestetyczne znamiona.

Aby uniknąć pojawienia się trwałych zmian na naszej skórze, należy już od początku ciąży stosować specjalistyczne preparaty kosmetyczne. Oprócz rozstępów kobiety bardzo często skarżą się na pojawianie się przebarwień czy wyprysków.

Skurcze przepowiadające

Pod koniec ciąży, kiedy rozwiązanie jest już coraz bliżej nasilają się skurcze, które nazywa się przepowiadającymi. Występują one nieregularnie w różnych odstępach czasu i nie wywołują rozwierania się szyjki macicy. Mogą być dość silne, dlatego warto skorzystać z metod naturalnego łagodzenia bólu.

Dowiedz się więcej: Trzeci trymestr ciąży – przebieg i porady >>

Dolegliwości w ciąży - zadyszka

Dolegliwości w ciąży to bardzo indywidualna sprawa, gdyż każda kobieta przechodzi przez ten okres nieco inaczej. Istnieje jednak wiele nieprzyjemnych doznań, które są dla przyszłych mam wspólne i ciężko ich uniknąć, gdyż wynikają z naturalnych procesów zachodzących w przygotowującym się do porodu organizmie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ