Mateusz Baj
Mateusz Baj
22 Wrz, 2017 - 02:00
TOP 7: Najciekawsze trasy rowerowe w górach w Polsce

TOP 7: Najciekawsze trasy rowerowe w górach w Polsce

Mateusz Baj

Przedstawiamy interesujące trasy rowerowe w górach. Sprawdź, gdzie warto się wybrać w polskie góry, żeby przeżyć przygodę na dwóch kółkach.

Wiosna, lato i jesień – każda z tych pór roku jest odpowiednia, żeby wybrać się z rowerem w polskie góry. Oto najciekawsze naszym zdaniem trasy rowerowe w górach.

1. Śladami Dobrego Wojaka Szwejka

To część międzynarodowego szlaku rowerowo-pieszego. Na terenie naszego kraju biegnie on od Przełęczy nad Radoszycami poprzez Radoszyce – Komańczę – Szczawne – Wysoczany – Poraż – Zagórz – Sanok – Załuż – Tyrawę Wołoską – Rozpucie – Ropienkę Górną – Wojtkówkę – Jureczkową – Krościenko do granicy państwa.

Szlak oznakowany jest zieloną tabliczką z numerem R-63. Trasa jest stosunkowo trudna, a przejechanie jej w ciągu jednego dnia wymaga dobrego przygotowania.

2. Extreme Bieszczady

Extreme – Bieszczady to ciekawe trasy rowerowe w górach wytyczone w gminie Lesko. Przebiegają one leśnymi ścieżkami i drogami polnymi.

Rowerzyści mają tu do wyboru:

  •  szlak rowerowy „Pogórze Leskie”, który przebiega grzbietem Pogórza Leskiego;
  • szlak rowerowy „Czarny Dział”, który prowadzi przez las Czarny Dział i zmierza w kierunku lotniska szybowcowego na Górze Kamionce;
  • szlak rowerowy „Czulnia”, który rozpoczyna swój bieg u podnóża Kamienia Leskiego i wznosi się na wzgórze Czulnia;
  • szlak rowerowy „Góra Makowska”, który prowadzi przez północne wzgórza pasma Durnej i Łopiennika.

3. Z Zakopanego przez Kościelisko

To łatwa, około 20-kilometrowa trasa wokół Zakopanego. Przeznaczona jest dla tych miłośników dwóch kółek, którzy chcą rozpocząć swoją rowerową przygodę pod Tatrami.

Trasa biegnie z Zakopanego przez Kościelisko, wylot Doliny Chochołowskiej, po czym wraca do Zakopanego. Można ją oczywiście w dowolny sposób modyfikować.  Przez całą drogę podziwiać można wspaniałą panoramę Tatr.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce >>

4. Dookoła Jeziora Żywieckiego

To jedna z najpiękniejszych i najbardziej widokowych tras rowerowych w polskich górach. Prowadzi z Międzybrodzia przez Czernichów do Żywca. Jest to w zasadzie przejażdżka turystyczno-rekreacyjna, bo trasa jest niezbyt trudna (chociaż nie brakuje na niej podjazdów). Jej zaletą są przepiękne widoki – w połączeniu gór i wody, a także piękne obrazki żaglówek na tle gór.

5. Rowerowy Szlak Winny

Szlak Winny liczy sobie około 155 kilometrów i jest częścią Karpackiego Szlaku Rowerowego. Trasa prowadzi przez miejsca związane ze średniowiecznym handlem winem eksportowanym zwłaszcza z Węgier do Krakowa.  Podczas wyprawy możemy podziwiać wspaniałe krajobrazy, takie jak okolice Jeziora Rożnowskiego i Jeziora Czchowskiego oraz wspaniałe górskie panoramy.

6. Trasa Komańcza-Medzilaborce

Transgraniczna trasa rowerowa Komańcza-Medzilaborce to jedna z ciekawszych propozycji jeśli chodzi o szlaki rowerowe w Bieszczadach. Liczy 160 km (z czego 60 km leży po stronie słowackiej) i cały czas biegnie drogą asfaltową. Umożliwia podziwianie pięknych, bieszczadzkich widoków oraz mijanych po drodze kapliczek i cerkwi.

Trasy rowerowe w górach, oprócz przepięknych widoków, dają możliwość poznania ciekawych miejsc związanych z kulturą i historią danego regionu.

7. Przez Góry Świętokrzyskie

Czerwony szlak rowerowy – Przez Góry Świętokrzyskie to ciekawa propozycja na dwudniową rodzinną przygodę na dwóch kółkach w tych niezbyt wysokich górach. Jego trasa prowadzi bardzo atrakcyjnymi krajobrazowo regionami  Gór Świętokrzyskich – Pasmem Masłowskim, Klonowskim oraz częściowo pasmem Łysogór. Długość trasy to prawie 75 km, głównie drogami asfaltowymi, chociaż są też fragmenty poprowadzone drogami gruntowymi.

TOP 7: Najciekawsze trasy rowerowe w górach w Polsce - rowerem w góry

ZOBACZ RÓWNIEŻ