Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
04 Sie, 2018 - 01:00

Najciekawsze muzea w Grecji – TOP 11

Arkadiusz Cierniak

Muzea w Grecji zaskakują oryginalnością i pięknem prezentowanych ekspozycji. Warto odwiedzić je i poznać historię starożytnych oraz dzisiejsze życie greków!

Planując słoneczne wczasy na Peloponez, Krecie czy w Atenach warto odwiedzić nie tylko piękne plaże i górzyste tereny, ale przede wszystkim muzea w Grecji. Zaskoczą nas one pozytywnie nie tylko antyczną historią, ale także dzisiejszymi tradycjami  pielęgnowanymi przez greków.

Muzea w Grecji, które warto odwiedzić – TOP 11

11. Muzeum Archeologiczne w Salonikach

Adres: Manoli Andronikou 6, Saloniki

Zabytki starożytnej Grecji rozsiane są po całym kraju i oprócz słynnych ateńskich obiektów warto zwrócić uwagę także na inne muzea w Grecji. Ciekawe i niezwykle bogate zbiory oferuje w swojej kolekcji Muzeum Archeologiczne w Salonikach.

Wszystko dopełniają interaktywne gry i zabawy, które są doskonałym argumentem do przekazania wiedzy najmłodszym. Turystów zachwycają tam także rzeźby rozlokowane w ogrodzie oraz na muzealnym dziedzińcu. Dodatkową zaletą obiektu jest przewodnik dostępny także w języku polskim!

Dowiedz się więcej: Saloniki: Muzea, które warto odwiedzić >>

10. Teatr Dionizosa

Adres: Mitseon 25, Ateny

To miejsce zapoczątkowało rozwój antycznego teatru i słynnej greckiej tragedii, swoje sztuki wystawiali tu najwybitniejsi starożytni twórcy jak Sofokles czy Arystofanes, dlatego koniecznie powinni zobaczyć je wszyscy odwiedzający Ateny.

Zwiedzanie teatru Dionizosa jest nie tylko kolejnym słynnym zabytkiem na mapie Grecji. To miejsce wyjątkowe i mimo upływu lat bardzo dobrze zachowane. Oprócz świątyni sztuki, teatr boga sztuk dramatycznych pełni także funkcję doskonałego punktu widokowego. Położony jest na południowym stoku Akropolu, skąd rozpościera się widok na Olimpiejon czy odeon Peryklesa.

Najciekawsze muzea w Grecji - TOP 11 - Teatr Dionizosa

9. Muzeum Akropolu w Atenach

Adres: Dionysiou Areopagitou 15, Ateny

Muzea w Grecji takie jak to przyciągają nie tylko największych fanów starożytnej historii, lecz także rodziny z dziećmi, które doskonale bawią się odkrywając fascynujące karty historii. Atrakcje Grecji zazwyczaj bazują na starożytnej potędze tego regionu. Nie inaczej jest tym razem, gdyż przechadzając się po wnętrzach muzeum, podziwiać będziemy wiele zachowanych elementów i eksponatów z samego Akropolu!

To co wyróżnia obiekt, to doskonałe podejście do przekazywanej wiedzy, która jak nigdzie indziej jest niezwykle przystępna i wartościowa. Natkniemy się tu na ogromną makietę Akropolu z klocków Lego czy ciekawe opisy i ciekawostki historyczne pełne humoru.

8. Muzeum Archeologiczne w Heraklionie

Adres: Xanthoudidou, Chatzidaki, Heraklion, Kreta

Jeden z najważniejszych przedstawicieli jakim poszczycić się mogą muzea w Grecji. Wyspy greckie oprócz pięknych plaż i doskonałej infrastruktury turystycznej oferują odwiedzającym możliwość podziwiania licznych zbiorów z czasów antycznych.

Muzeum Archeologiczne na Krecie odsłania przed nami unikatowe zabytki kultury minojskiej znane wszystkim z kart książek i podręczników. Bogate wnętrza zapierają dech w piersiach i prezentują się imponująco, ponadto każdy element wystawy jest odpowiednio opisany po angielsku i oświetlony. Odwiedzając Kretę nie sposób ominąć słynnego muzeum w Heraklionie!

7. Narodowe Muzeum Archeologiczne

Adres: Patision 44, Ateny

Nowoczesne muzeum, które przepełnione jest słynnymi zabytkami starożytnej Grecji. Jeden z najważniejszych obiektów w całym kraju dla pasjonatów historii, w którym podziwiać można wszystko to z czym kojarzy nam się antyczna Grecja. Co warto zobaczyć spacerując po muzealnych alejkach?

Przede wszystkim zbiory ceramiki, biżuterii oraz rzeźby z różnych greckich kultur – od minojskiej przez mykeńską, na cykladzkiej kończąc. Ogromne zbiory przyciągają uwagę i sprawiają, że przejście całej trasy może zająć nam nawet ponad cztery godziny.

W stołecznym greckim muzeum największą atrakcją jest słynna maska Agamemnona. Sprawia ona, że doskonale spędzają tu czas nie tylko fani historii lecz wszyscy turyści, którzy pragną podziwiać na żywo słynne eksponaty znane ze szkolnych podręczników.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Grecji – TOP 11 >>

6. Muzeum wojny

Adres: 4 Grigoriou Labraki, Saloniki

Muzea w Grecji nie bazują wyłącznie na dorobku starożytnych, a miasta w Grecji chcą zachęcić turystów do nieograniczania się w eksplorowaniu wyłącznie antycznych atrakcji. Wychodzące z takiego założenia Muzeum Wojny w Salonikach ukazuje dorobek greckiej wojskowości z XX wieku.

Grecki hoplita odchodzi tu w niepamięć, a jego miejsce zajmują pancerne pojazdy, ciężkie działa czy wojskowy samolot. Ciekawa ekspozycja i wyjątkowa dbałość o każdy szczegół w prezentacji eksponowanych militariów sprawia, że muzeum jest doskonałą propozycją dla każdego turysty, którego interesują nie tylko antyczne zabytki Grecji.

5. Noesis – Centrum Nauki

Adres: 6th Km Thessaloniki Rd., Thermi, Saloniki

Ciekawe obiekty w Grecji nie należą do rzadkości, a to muzeum pokazuje, że w kraju hellenów zachwycać można się nie tylko starożytną architekturą, ale także współczesnymi koncepcjami sztuki. Futurystyczna bryła już z daleka zachęca do zgłębienia jej tajemnych zakamarków.

W środku możemy zaś liczyć na mnóstwo wiedzy i dobrej zabawy. Interaktywne atrakcje, multimedialne pokazy i nowoczesne planetarium zarażą cenną wiedzą każdego – od najmłodszych do najstarszych.

4. Muzeum Futbolu

Adres: 40 Tsouderon, Chania, Kreta

Wybierając się na spokojne i pełne relaksu wczasy na Krecie nie spodziewasz się, czym zaskoczy Cię wyspiarska Grecja. Co warto zobaczyć tam oprócz wspaniałych zatoczek, plaż i otaczającej wszystko natury? Odpowiedź jest prosta: Muzeum Futbolu! Każdy fan piłki nożnej poczuje się tu doskonale, gdyż stworzono je z ogromną pasją i dbałością o ukazanie magii słynnego sportu.

Założone przez pasjonata muzeum można odwiedzić całkowicie za darmo. W jego wnętrzach podziwiać można oryginalne piłkarskie rekwizyty (także z Polski) – od piłkarskiego ekwipunku, koszulek reprezentacyjnych, aż po idealnie odwzorowaną replikę pucharu Europy, który reprezentacja Hellenów zdobyła w 2004 roku.

Co najważniejsze i niespotykane puchar można wziąć do ręki i przez chwilę poczuć jak prawdziwy piłkarski mistrz!

3. Muzeum oliwy z oliwek

Adres: Andros town towards Batsi, Pitrofos

Wyjątkowy obiekt, którego kameralne wnętrza zdradzają tajniki i historię produkcji oliwy z oliwek. Muzea w Grecji stworzone z pasji są dla zwiedzających niezwykłą propozycją, której nie sposób pominąć.

Przewodnik odpowie na wszystkie nurtujące pytania i przeprowadzi nas przez tajemnice produkcji lokalnego produktu. Oliwa jest tam produkowana po dziś dzień i można ją skosztować oraz zakupić! Niezwykła podróż do świata greckiej kuchni dla fanów kulinariów jest pozycją obowiązkową.

Najciekawsze muzea w Grecji - TOP 11 - oliwa z oliwek

2. Groby i Muzeum w Werginie

Adres: Imathia, Vergina 590 31

Muzeum swą oryginalnością zaskakuje od samego początku, gdyż położone jest pod ziemią, wewnątrz gigantycznego kurhanu. Jego wnętrza skrywają cztery grobowce datowane na IV w. p.n.e. Możemy podziwiać grobowiec Filipa II Macedońskiego oraz ojca Aleksandra Wielkiego.

Doskonale zachowana ceramika, wyroby ze złota jak wieniec czy urna udowadniają, że to jedyny nieobrabowany starożytny grobowiec. Tajemnicza aura i piękno tutejszej ekspozycji sprawia, że miejsce warte jest odwiedzenia nie tylko przez fanów historii.

1. Muzeum Historii Greckiej

Adres: Athinon, Bizani 45500

Ogrom pracy i dbałości o każdy szczegół to pierwsze co przychodzi na myśl, gdy mijamy muzealne alejki. Muzea w Grecji prowadzone przez pasjonatów są powszechnie spotykane i w pełni ukazują magię oraz piękno prezentowanych ekspozycji.

Stworzony od zera obiekt przedstawia sceny niedawnej historii Grecji, czyli rewolucję o odzyskanie niepodległości spod jarzma Turcji. Wszystko to opisane jest w sposób wyjątkowy za pomocą woskowych figur wykonanych przez artystę! Miejsce wyjątkowe i obowiązkowe do odwiedzenia przez każdego turystę, który spędza wakacje w okolicy.

Czym zaskakuje nas Grecja? Zabytki i życie starożytnych to pierwsze co przychodzi nam na myśl. Prawidłowo, gdyż muzea w Grecji jak nigdzie indziej z dbałością i pietyzmem prezentują antyczne artefakty znane wszystkim z kart szkolnych podręczników i książek.

To jednak nie wszystko co napotkamy na naszej drodze odwiedzając zakamarki tego kraju. Wiele muzeów prezentuje historię współczesną czy lokalną oraz greckie tradycje. By poznać Grecję naprawdę trzeba odwiedzać muzea!

ZOBACZ RÓWNIEŻ