Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
18 Kwi, 2018 - 01:00

Najciekawsze muzea w Chorwacji – TOP 11

Mariola Krzyżak

Skąpane w słońcu państwo nad Adriatykiem to prawdziwy raj dla podróżnych pragnących zaczerpnąć energii z wyjątkowych okoliczności natury. Region ma do zaoferowania nie tylko niesamowite widoki. Warto odwiedzić najciekawsze muzea w Chorwacji. Chcesz dowiedzieć się, które z nich są najciekawsze? Zapraszamy do lektury!

Chorwacja – plaże, lazurowe wody Adriatyku i niesamowita przyroda. Najczęściej takie obrazy nasuwają się nam na myśl o położonym nad Adriatykiem państwie. Jednak kraj to nie tylko cuda natury! To także bogactwo zabytków świadczące o imponującej historii. Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej o kulturze państwa, jego tradycjach i skarbach, warto odwiedzić najciekawsze muzea w Chorwacji. Wybór jest ogromny, dlatego wśród propozycji każdy znajdzie coś dla siebie.

Najpiękniejsze muzea w Chorwacji – TOP 11

1. Muzeum Zerwanych Związków w Zagrzebiu

Jednym z najbardziej znanych miejsc na kulturalnej mapie Chorwacji jest Muzeum Zerwanych Związków mieszczące się w stolicy państwa.

W roli eksponatów występują tutaj pierścionki, miłosne listy, a nawet topór, którym chciano zniszczyć meble. Wszystkie te rzeczy są oryginalnymi pamiątkami po nieszczęśliwych miłościach i zostały przyniesione do muzeum przez osoby, których serce zostało niegdyś złamane.

Kolekcja jest na bieżąco uzupełniana, dlatego z pewnością znajdziemy tutaj wiele przedmiotów, które mogą nas zaskoczyć. Spacer pośród takiej wystawy może przynieść nam odrobinę nostalgicznego wzruszenia, a momentami może zaowocować wybuchem śmiechu. Niezapomniane emocje gwarantowane!

Dowiedz się więcej: Zagrzeb: Muzea, które warto odwiedzić >>

 

2. Muzeum Techniki w Zagrzebiu

Należy do najchętniej odwiedzanych muzeów w Chorwacji. Można w nim zobaczyć między innymi jak wyglądało laboratorium słynnego Nikola Tesli będącego jednym z najważniejszych wynalazców w historii świata.

Muzeum podzielone jest na kilkanaście tematycznych wystaw, wśród których na każdym kroku można natrafić na technologiczną ciekawostkę z dawnych czasów. Można tutaj podziwiać np. najstarszy chorwacki parowóz, zabytkowe samoloty, wozy strażackie i wiele, wiele innych.

 

3. Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu

Miłośnicy współczesnego stylu w sztuce nie mogą przegapić wizyty w położonym w stolicy muzeum. Jest to największy i najbardziej nowoczesny obiekt kulturalny w tym kraju i już sama architektura budynku robi ogromne wrażenie.

Odwiedzając Chorwację w wakacje warto zajrzeć do tego miejsca by móc napawać oczy pięknem i ogromem zgromadzonych w jego wnętrzach eksponatów. Oprócz nich na swojej drodze podczas zwiedzania napotkamy także liczne instalacje, które dodają całości oryginalnego szyku.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – wakacje marzeń >>

 

4. Muzeum Archeologiczne Istrii

Położone w miasteczku Pula muzeum jest doskonałym miejscem na zaczerpnięcie wiedzy o historycznej przeszłości regionu. W miejscu tym można podziwiać wykopaliska z okolic Istrii, które reprezentują kulturę materialną od dziejów prehistorycznych, przez czasy rzymskie, aż do średniowiecza.

Zabytki w Chorwacji są w wielu miejscach doskonale zachowane i sięgają swoim powstaniem odległych lat, jednak zgromadzone w muzeum eksponaty przeniosą nas w zupełnie zamierzchłe czasy.

 

5. Muzeum Morskie w Splicie

Fantastycznym sposobem na przeniesienie się w świat żeglarzy i morskich wypraw jest wizyta w muzeum w Splicie. W jego murach zgromadzono liczne eksponaty nawiązujące do dalekich wojaży po Adriatyku.

Stare mapy, stroje marynarzy czy prototypy statków od starożytności po czasy nowożytne z pewnością spodobają się miłośnikom morskich wypraw. W takim miejscu można przenieść się w zupełnie inny świat, który na stałe wpisany jest w historię i kulturę położonej u wód Adriatyku Chorwacji.

Dowiedz się więcej: Split: Muzea, które warto odwiedzić >>

 

6. Muzeum Wojny w Dubrowniku

Miłośnicy poznawania historii miasta, w którym wypoczywają nie mogą przegapić wizyty w muzeum upamiętniającym wojnę domową w tym regionie.

Dubrownik nazywany jest często niezdobytym miastem, jednak oglądając mapy sprzed konfliktu, znajdując się jednocześnie w budynku położonym na szczycie górującym nad miastem, można z łatwością dostrzec, jak wielkie szkody wyrządził konflikt i jak zmieniła się architektura. Muzea w Chorwacji to nie tylko ciekawe eksponaty sztuki, ale także przypomnienie o bolesnej historii narodu.

Dowiedz się więcej: Dubrownik: Zabytki, które musisz zobaczyć >>

 

7. Muzeum Mimara w Zagrzebiu

Położone w stolicy muzeum może pochwalić się blisko 4 000 dzieł sztuki, wśród których znajdziemy wielkie nazwiska rodem z Hiszpanii, Holandii czy Włoch. Można tutaj także podziwiać niesamowite eksponaty kultury orientalnej, kolekcje szkła, czy rzeźby pochodzące z wykopalisk z starożytnej Grecji czy Egiptu.

 

8. Chorwackie Muzeum Sztuki Naiwnej w Zagrzebiu

Kolejny obiekt zlokalizowany w stolicy jest uznawany za najstarsze muzeum sztuki naiwnej na świecie. Początkowo funkcjonowało jako Galeria Sztuki Chłopskiej, by w końcu zasłużyć na miano prawdziwego muzeum.

W jego murach możemy bliżej przyjrzeć się dziełom, które wyszły z rąk twórców w okresie od lat 30. do 80. XX wieku. Co ciekawe, można podziwiać tutaj m.in. obrazy polskiego artysty Nikifora Krynickiego. Zlokalizowane jest w zabytkowym zamku Raffay z XVIII wieku.

 

9. Muzeum Historii Naturalnej w Rijece

Idealne miejsce na spędzenie ciekawego czasu razem z dziećmi. W muzeum znajduje się imponujący ogród botaniczny z mnóstwem pięknych roślin oraz centrum multimedialne, w którym w atrakcyjny sposób można dowiedzieć się wielu ciekawostek o życiu podwodnych stworów.

Podziwianie eksponatów groźnych rekinów czy małych robaczków z pewnością sprawi małym podróżnikom mnóstwo radości! Wszystkie stworzenia zamieszkują wody Adriatyku, dlatego tym ciekawsze będzie zobaczenie, jakie stworzenia można by było spotkać podczas wycieczki w wodne otchłanie.

Muzea w Chorwacji często opierają swoje wystawy na eksponatach związanych z wodnym życiem, dlatego w wielu mniejszych miastach możemy natrafić na podobne wystawy.

Dowiedz się więcej: Chorwacja z dziećmi – TOP 11 niesamowitych atrakcji >>

 

10. Muzeum Archeologiczne w Zadarze

Miłośnicy historii odwiedzając Zadar koniecznie powinni zajrzeć do muzeum, w którym zgromadzono archeologiczne skarby z okresów od prehistorii, starożytności, aż do średniowiecze.

Ponad 100 000 eksponatów sprawia, że spacer wśród wykopalisk jest wypełniony ciekawostkami z zamierzchłych czasów. Wiele z nich pochodzi z pobliskiego miasteczka Nin. Muzeum to powstało już 1832 roku, co czyni je jednym z najstarszych w Chorwacji, a nawet w Europie.

Dowiedz się więcej: Zadar: Muzea, które warto odwiedzić >>

 

11. Muzeum Komputerów w Rijece

Idealne miejsce dla wszystkich miłośników komputerów i świetny sposób na mini lekcję historii dla najmłodszych, którzy będą mogli otwierać szeroko oczy ze zdziwienia na widok starych sprzętów. W budynku zgromadzono bowiem wiele różnych modeli komputerów, wśród których znajdują się także te najstarsze.

Zobaczenie na własne oczy, jak rozwijała się technologia z pewnością będzie świetną zabawą i doskonałym sposobem na ciekawe spędzenie czasu. Największa zaletą miejsca jest fakt, że wiele sprzętów można nie tylko dotknąć, ale także uruchomić!

 

Muzea w Chorwacji są różnorodne i z pewnością każdy z nas znajdzie wśród nich takie, które pozwoli mu na ciekawe spędzenie czasu. Warto więc oprócz wylegiwania się na plaży wybrać się do jednego z obiektów, który skrywa w swoich murach interesujące eksponaty z różnych dziedzin sztuki. Wizyta w takim miejscu może być świetnym sposobem na lepsze poznanie kultury Chorwatów, ich tradycji i upodobań. Z pewnością nie będzie to stracony czas!

Dowiedz się więcej: Makarska: Muzea, które warto odwiedzić >>

Ceny w Chorwacji są dosyć przystępne, jednak podczas zwiedzania muzeów i zabytków większych miast warto zaopatrzyć się w specjalne karnety, które pozwalają na zdecydowanie tańsze zwiedzanie najciekawszych miejsc. Pamiętajmy także, że w sezonie kolejki do muzeów mogą być duże, więc warto przeznaczyć na zwiedzanie nieco więcej czasu. Innym pomysłem na spokojnie zwiedzanie wszystkich atrakcji jest wycieczka do Chorwacji zimą, taki urlop również będzie mieć swój niepowtarzalny urok.

ZOBACZ RÓWNIEŻ