Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
01 Cze, 2018 - 01:00
TOP 11: Najbardziej opłacalne zawody w Europie

TOP 11: Najbardziej opłacalne zawody w Europie

Mariola Krzyżak

Stoisz u progu swojej kariery i zastanawiasz się, w którą stronę rozwijać się dalej? A może jesteś po prostu ciekawy kto na Starym Kontynencie zarabia najlepiej? Ranking „Najbardziej opłacalne zawody w Europie” przeprowadzi Cię przez świat najwyższych zarobków poszczególnych branży. Dowiedz się więcej już teraz!

Rynek pracy zmienia się z roku na rok, jednak niektóre z zawodów nie tylko gwarantują lepsze wynagrodzenie, ale także dobrze rokują na przyszłość. Unia Europejska pozwala nam na swobodne przemieszczanie się w celach zarobkowych, co jest ogromną szansą dla osób pragnących zrobić karierę także za granicą.

Najbardziej opłacalne zawody w Europie pozwalają cieszyć się niezwykle atrakcyjnymi zarobkami, które w Polsce bywają w tych samych branżach nadal znacznie niższe. Jaki zawód wybrać, by na Starym Kontynencie znaleźć pracę o wysokich zarobkach?

Najbardziej opłacalne zawody w Europie – TOP 11

11. Menadżerowie

Najbardziej opłacalne zawody w Europie reprezentują m.in. menadżerowie. Co ciekawe, ich zarobki w Polsce powoli zbliżają się do europejskich standardów. Im wyższa posada, tym bardziej zbliżone zarobki do kolegów z zagranicy będących zatrudnionych na tym stanowisku.

Dowiedz się więcej: Kontrakt menedżerski – na czym polega i jak rozliczać? >>

Najbardziej opłacalne zawody w Europie - manager

10. Pracownicy branży farmaceutycznej

Jaki zawód wybrać, by zarabiać dużo? Branża farmaceutyczna z pewnością kusi potencjalnych pracowników ogromnymi zarobkami. Chociaż rozpiętość zarobków jest ogromna, to według raportu PMLive już co piąty zatrudniony może pochwalić się wynagrodzeniem przekraczającym 125 000 euro rocznie.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: Zarobki w Niemczech >>

Najbardziej opłacalne zawody w Europie = farmaceuta

9. Dentyści

Branża medyczna jest doskonale opłacana, dlatego w zestawieniu nie mogło zabraknąć także dentystów. Statystycznie zarabiają oni najwięcej w Niemczech, jednak pozostałe kraje Unii nie ustępują im w stawkach, które zazwyczaj przewyższają kwotę 100 000 euro rocznie. Stomatolog jest także jednym z najlepiej zarabiających zawodów w Polsce.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Niemczech >>

Najbardziej opłacalne zawody w Europie - dentist

8.  Politycy

Najbardziej opłacalne zawody w Europie to także te związane ze światem polityki. Dobrze zarobić można nie tylko w rządach poszczególnych krajów, ale także w instytucjach Unii Europejskiej. Eurodeputowani z wszystkich krajów mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie rzędu 7665,31 euro brutto.

Jest to jedynie stawka zasadnicza, do której należy doliczyć diety poselskie i dofinansowania do biur.

Najbardziej opłacalne zawody w Europie - polityk

źródło zdjęcia: Depositphotospressmaster

7. Piloci

Wysoko pod chmurami swoim wynagrodzeniem mogą cieszyć się piloci. To właśnie oni należą do najlepiej płatnych zawodów. Dla przykładu jedna z największych linii lotniczych Europy, Lufthansa, oferuje swoim pracownikom nawet ponad 70 000 euro rocznie. Na podobne stawki można liczyć także w Szwajcarii, Holandii, Norwegii czy Wielkiej Brytanii.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Holandii >>

Najbardziej opłacalne zawody w Europie - piloci

6. Prawnicy

Zawód kojarzony z wysokimi zarobkami faktycznie nadal znajduje się w europejskiej czołówce, ciesząc się do tego dużym poważaniem i prestiżem. W Norwegii prawnik może zarobić ponad 60 000 koron, a sędzia ponad 75 000.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą: praca w Norwegii >>

Najbardziej opłacalne zawody w Europie - prawnicy

5. Finansiści

Kolejną branżą o atrakcyjnych wynagrodzeniach jest sektor finansów. Najlepiej opłacalni pracownicy zatrudnieni są w największych europejskich bankach. Mogą więc liczyć na atrakcyjne zarobki w każdym z centrum finansowych poszczególnych krajów członkowskich Unii.

Najbardziej opłacalne zawody w Europie - finanse

4. Osoby na stanowiskach kierowniczych

We wszystkich europejskich krajach najwyższe zarobki czekają na osoby na stanowiskach kierowniczych. Dyrektorzy różnych firm w zależności od ich wielkości i branży zarabiają nawet do 100 000 euro rocznie. Warto pamiętać, że jest to ostatni szczebel kariery, dlatego jasne jest, że płace na tym poziomie będą zdecydowanie najwyższe we wszystkich branżach.

Najbardziej opłacalne zawody w Europie - kadra kierownicza

3. Inżynierowie

Na liście “najbardziej opłacalne zawody w Europie” nie mogło zabraknąć inżynierów, którzy należą do grupy zawodowej w Polsce, która bardzo często decyduje się na pracę poza granicami kraju ze względu na zarobki. Stawki wynagrodzenia zależą wszędzie od wielkości i profilu firmy zatrudniającej, ale przyjmuje się, że wahają się one średnio powyżej 60 000 euro rocznie.

Najbardziej opłacalne zawody w Europie - inżynier

2. Informatycy

Trend rozwoju technologicznego przekłada się na jedne z najwyższych zarobków osób zatrudnionych w branży IT w całej Europie. Wysoko wykwalifikowani pracownicy są niezwykle pożądani na rynku, a pracodawcy, by pozyskać najlepszych, kuszą ogromnymi wynagrodzeniami.

Już po kilku latach pracy roczne zarobki w wielu krajach mogą przekraczać 80 000 euro. Sektor IT jest także najlepiej opłacalny w polskich realiach, a rodzime stawki często dorównują zagranicznym. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że pracujący w przestrzeni online informatycy bardzo często podejmują współpracę z parterami spoza kraju.

Dowiedz się więcej: Wyjazd za granicę do pracy – jak się przygotować? >>

Najbardziej opłacalne zawody w Europie - branża IT

1. Lekarze

Jednym z najlepiej płatnych zawodów w wielu krajach Europy jest lekarz. Branża medyczna również w Polsce należy do najlepiej opłacalnych, jednak różnice w zarobkach w stosunku do zachodnich standardów znacznie się różnią. Ile może zarobić lekarz specjalista w różnych krajach Unii?

  • Niemcy – według niemieckiego urzędu skarbowego lekarz zarabia średnio 82 700 euro rocznie. Najlepsze wynagrodzenie otrzymują chirurdzy: 103 000 euro rocznie;
  • Norwegia – urząd statystyczny wskazuje na średnią stawkę 76 400 koron rocznie;
  • Francja – lekarz specjalista zarabia średnio od 4 000 do 8 000 euro netto w ciągu miesiąca;
  • Holandia – wysokiej klasy specjaliści zarabiają minimum 105 000 euro rocznie, jednak już początkujący lekarze mogą liczyć na zarobki rzędu ponad 40 000 euro,
  • Szwajcaria – lekarze najwięcej zarobią właśnie tutaj, a wynagrodzenie specjalisty zaczyna się od ponad 190 000 euro rocznie.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą – jak szukać i gdzie warto wyjechać >>

Najbardziej opłacalne zawody w Europie - lekarz

Średnie zarobki w Europie

Najbardziej opłacalne zawody w Europie są już nam znane, dlatego na koniec warto przyjrzeć się jeszcze średniej zarobków w krajach Starego Kontynentu, by mieć porównanie z najlepiej opłacalnymi branżami. Eurostat w 2017 roku opublikował dane za 2015 rok, w których przeanalizowano średnie wynagrodzenie netto regionu. Dla dokładniejszego obrazu wzięto pod uwagę zarówno roczne zarobki singli oraz małżeństw z dwójką dzieci.

Praca za granicą: średnie zarobki małżeństw

Para może liczyć na najlepsze zarobki w Luksemburgu, w którym rocznie będą w stanie uzbierać aż około 77 000 euro. Zdecydowanie mniej zarabia małżeństwo Brytyjczyków, z średnim wynagrodzeniem nieco ponad 67 000 euro. Kolejne miejsca zajmuje Holandia, Dania i Szwecja. Polska niestety na tym tle wypada bardzo słabo. Przeciętne małżeństwo może bowiem liczyć średnio na nieco ponad 15 600 euro.

Praca za granicą: średnie zarobki singli

W przypadku singli wypadamy na tle Europy nieco lepiej. Nadal najwięcej zarabia się w Luksemburgu, za którym uplasowały się Wielka Brytania, Holandia, Dania, Szwecja, Finlandia, Austria oraz Niemcy. Polscy single znaleźli się poza pierwszą dwudziestką, tracąc do lidera miesięcznie około 1 400 euro.

Dowiedz się więcej: Średnia krajowa w Polsce – ile wynoszą zarobki brutto, netto i na godzinę? >>

Jeżeli więc weźmiemy pod uwagę stosunek średnich zarobków do wynagrodzeń najlepiej zarabiających zawodów, to możemy zaobserwować, że przepaść pomiędzy osobami u szczytu kariery a zawodami gorzej opłacalnymi jest ogromna. Rośnie ona również często proporcjonalnie do różnic w wynagrodzeniu między poszczególnymi krajami. W państwach nieco biedniejszych jest ona więc zdecydowanie większa.

Dowiedz się więcej: Praca w Unii: gdzie wyjechać, aby dobrze zarobić? >>

Najbardziej opłacalne zawody w Europie prezentują się bardzo podobnie do polskich rankingów tego typu. Tradycyjnie niektóre branże od lat są znacznie lepiej wynagradzane od innych. Do takiej listy jednak w ostatnim czasie dołączają sektory związane z rozwojem technologii, przemysłem 4.0 i nowoczesną reklamą. Tak zwane zawody przyszłości są coraz mocniejszymi graczami na ringu najwyższych stawek za pracę. Rynek pracownika z roku na rok umacnia się w całej Europie, dlatego negocjowanie jak najkorzystniejszych wynagrodzeń staje się coraz łatwiejsze, a dobrze płatna praca z pewnością przynosi jeszcze więcej satysfakcji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ